• Dolar Alış / Satış: 16.267 / 16.296
  • Euro Alış / Satış: 17.366 / 17.397
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:51
  • Öğle: 12:26
  • İkindi: 16:21
  • Akşam: 19:40
  • Yatsı: 21:28

“ŞEHİTLİĞİN ALAMETİ ŞAHİT OLMAKTIR”

4 Mart 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
4419 defa okundu.
“ŞEHİTLİĞİN ALAMETİ ŞAHİT OLMAKTIR”

Solhan’da düzenlenen ‘Şehitler Gecesi’ programında konuşan Dağılma, “Allah şehitleri ölümsüz kılmakla geriye kalan kardeşlerine eriştiği nimetleri müjdelemek için ve o nimetlerin Allah katında ne kadar fazla olduğunu bizlere kavratmak için şehitleri ölümsüz kılmıştır. Yani şehitler için ölüm yoktur. Şunu kavramak lazım; şahit olmadan şehit olunmaz. Şehitliğin alameti şahit olmaktır.”

Solhan’da faaliyet gösteren Çağrı-Der tarafından “Şehitler Gecesi” programı düzenlendi.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programa çok sayıda davetli katıldı.

Solhan Kültür Merkezi’nde düzenlenen ‘Şehitler Gecesi’ programına konuşmacı olarak Bingöl Üniversitesi Öğretim Görevlisi İbrahim Dağılma katıldı.

Programa konuşmacı olarak katılan Dağılma, “Şehitlik denildiği zaman aklımıza Şubat ayı geliyor. Çünkü bir ilahi lütuf olabilir. Hepimiz Şubat’ın soğuğunu biliyoruz. Genelde Kışın en soğuk ayıdır. İlginç bir tevafuktur ki yeryüzünün birçok coğrafyasında şehitliğin yoğunlaştığı ay Şubat ayıdır. En son Mısır’da şehit edilen 9 kardeşimizi hatırlayalım. Hepsinin şehadeti Şubat ayıdır. Allah’u teala ayeti kerimede belirttiği gibi ‘günler Allah’ındır, aylar Allah’ındır, haftalar Allah’ındır.’ Nasıl ki birileri günlere, aylara ve haftalara anlamlar yükleyip meşgul etmek istiyorlar. Özellikle kapitalizm sistem kendi parasal çarklarını döndürmek için, kendi maddi menfaatlerini daha alabilir bir noktaya ulaştırmak için birçok yönden cebinizden çalan, birçok yönden ahlakınızdan çalan, birçok yönden değerlerinizden çalan uyduruk günleri bize sunuyor. Maalesef bu uyduruk günlere, anneler günümü dersiniz, sevgililer günümü dersiniz bizim içimize de başardılar. Küfür bizi en hassas noktalardan vurmak için uğraşıyor. İslam’ın kuvveti onlar için en büyük korku iken onlar İslam’ın i’sine dahi tahammül edemezler.  Çünkü onlar biliyorlar ki İslam’ın i’sinin olduğu yerde diğer harflerde kendiliğinden bina edilecek ve İslam onların karşısına o şeytani beklentilerini, o şeytani umutlarını hüsrana uğratan bir kuvvet olarak bir imkân olarak, bir dil olarak duracaktır. Ve onun olmaması için elinden geleni yapıyorlar. Eğer onlar bizim günlerimize ile atmışlarsa bizim de kendi günlerimizi Allah’ın razı olacağı şekilde değerlendirmemiz lazım.” ifadeleri kullandı.

“ŞEHİTLİĞİN ALAMETİ ŞAHİT OLMAKTIR”

“Bu gece şehitliği konuşacağız, şahadeti konuşacağız şahitliği konuşacağız.” diye konuşmalarına devam eden Dağılma, şunları aktardı: “Yani belki bir çoğumuzun es geçtiği bir konuyu konuşacağız. Bugün küfür, emperyalizm bizi öyle bir hale getirdi ki biz kendi kavramlarımıza düşman olmuşuz. Kaç tanemiz cihattan bahsedince yüreğinden cihat fışkıracak şekilde konuşabilir. Kaç tanemiz şehitliği konuşurken gerçekten bir Hamza gibi, bir Hz. Hüseyin gibi ve rabbimizin katına şehit olarak varan bu yiğitler gibi şahadeti yürekten konuşabilir. Kavramlarımızı bizden çaldılar. Kendileri kavramlarımızın içini doldurdular. Şehitliği de bizden çaldılar ve karşımıza demokrasi şehidi, basın şehidi gibi uyduruk şehit tanımları çıkardılar. Onlar kendi ölülerine veya kendi ideolojileri için, fikirleri için, yolları için ölmüş olanlara şehit desinler ama biz çok iyi biliyoruz ki şehit Allah içindir. Şehitlik ölümü öldüren ölümsüzlüğün tarifidir. Resulullah (s.a.v.) soruyorlar; Ya Resulullah bir adam vardır ganimet için savaşır, bir adam vardır şöhret için savaşır, bir adamda vardır riya için savaşır bunlardan hangisi Allah yolundadır. Resulullah (s.a.v.) şöyle cevap veriyor; kim Allah’ın kelimesi yücelsin diye savaşırsa, mücadele ederse o Allah yolundadır. Yani o şehittir.  Birçoğumuz birbirimize sorarsak veya ben size sorarsam hayatta en sevdiğiniz şey nedir? Aşk deyince neyi anlıyorsunuz diye sorarsam muhtemelen birçoğumuz farklı cevaplar verecek ama birçoğumuz da genelde dünyayı ilgilendiren kişilerden ve beklentilerden cevap verecektir. Ama bunu bilelim ki bir Müslümanın yaşayabileceği en büyük aşk şahadet sevdalısı olmasıdır ve yeryüzünün en büyük aşığı şehit olanlardır. Çünkü hiç kimse öldükten sonra, cennette girdikten sonra cennetten vazgeçmeyi, dönmeyi istemez. Ama şehit öyle değildir. Çünkü şehidin sevdası Allah’tır. O şehit olarak Allah’ın katına varsa bile yine Resulullah (a.s.s) hadislerinde belirttiği gibi tekrar dönüp ve yine Allah yolunda şehit olmayı isteyecektir ve bu böylece devam ederek gidecek. Ama Allah’u teala hepimiz için yazmış olduğu bir yazı olduğu için ve hepimizin bu dünyaya gelmemiz bir sefere mahsus olduğu için bu mümkün olmayacak ama Allah şehitleri ölümsüz kılmakla geriye kalan kardeşlerine eriştiği nimetleri müjdelemek için ve o nimetlerin Allah katında ne kadar fazla olduğunu bizlere kavratmak için şehitleri ölümsüz kılmıştır. Yani şehitler için ölüm yoktur. Şunu kavramak lazım; şahit olmadan şehit olunmaz. Şehitliğin alameti şahit olmaktır.”

Haber: Abdulhamit Bildik

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN