• Dolar Alış / Satış: 18.612 / 18.646
  • Euro Alış / Satış: 19.421 / 19.456
  • BINGOL:
  • Güneş: 7:10
  • Öğle: 12:18
  • İkindi: 14:49
  • Akşam: 17:05
  • Yatsı: 18:37

ŞEHİTLER ANILDI

21 Mart 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
26660 defa okundu.
ŞEHİTLER ANILDI

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin yıldönümü nedeniyle Solhan’da düzenlenen törende konuşan Başaran, “Çanakkale Zaferi ile birlikte Şehitler Günü olarak da kutladığımız bu anlamlı zafer gününden kutsal vatan topraklarını canları pahasına müdafaa ederek şehitlik mertebesine erişen aziz şehitlerimizi minnet ve şükranla hatırlıyoruz” dedi.

Çanakkale Zaferinin 101’inci yıldönümü münasebetiyle Solhan’da bir program düzenlendi. Düzenlenen programda Çanakkale zaferi anlatıldığı gibi Çanakkale konulu video gösterisi yapıldı.

Geçtiğimiz hafta Cuma günü düzenlenen programda Solhan Hükümet Konağı önünde bulunan Atatürk Büstüne çelenklerin bırakılması ile başladı.

Çelenk sunam programından sonra Solhan Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa Solhan Kaymakamı, Garnizon Komutanı, Solhan Belediye Başkanı, Cumhuriyet Başsavcısı, Kurum amirleri, siyasi parti temsilcileri ile şehit aileleri ve öğrenciler katıldı.

“ÇANAKKALE GEÇİLMEZ”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile devam eden törenin açılış konuşmasını Solhan Öğretmen Hüseyin Artunç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Selami Çelik yaptı.

Çanakkale savaşlarının 1. Dünya Savaşı’nın seyrini değiştiren, şanlı ecdadımızın gözünü kırpmadan sarsılmaz bir imanla vatan ve bayrak sevdasını dünyaya duyuran, tarihe “Çanakkale Geçilmez” sözünü yazdıran büyük bir destan olduğunu söyleyerek sözlerine başlayan Çelik, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu öyle bir destandır ki: Gözler Hala onunla yaşarır, yürekler onunla ürperir, düşünceler onunla yücelir, bugün meydana gelmiş gibi canlıdır. Unutulmamıştır. Unutulmaz da… Çünkü o, anaların gözyaşı, milletimizin onur ve şerefini koruma sevdası, Mehmetçiğin canı ve kanıdır. Çanakkale Zaferi, birinci dünya savaşında kahraman yiğitlerimizin dünyayı hayrete bırakan başlı başına gerçek bir iman, eşsiz bir kahramanlık, şeref ve namus sevdasıdır. Çanakkale zaferi, Müslüman Türkün iman ve azminin güç ve kuvvetinin canlı bir belgesi mağrur ve zalim küfrün hakkın karşısında mağlubiyeti ve maddenin mana önünde ezilip yok olmasıdır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Çanakkale savaşlarında özellikle Anafartalar da askerleriyle verdiği üstün mücadelede dünyada çok az milletin gösterebileceği bir kahramanlık destanıdır. Tarih boyunca hiçbir millete nasip olmayan ve yüce milletimizin kahraman evlatlarınca verilen bir büyük mücadelenin adıdır Çanakkale… Çanakkale Zaferi ile birlikte Şehitler Günü olarak kutladığımız bu anlamlı zafer gününden kutsal vatan topraklarının canları pahasına müdahale ederek şehitlik mertebesine ve onuruna erişen aziz şehitlerimizi minnet ve şükranla anıyor yüce Allah’tan rahmet diliyorum.”

“BENZERİ BULUNMAYAN BİRDESTENADIR ÇANAKKALE”

Programda günün anlam ve önemine binaen konuşma yapan Solhan Askerlik Şubesi Başkanı Personel Üst Teğmen Önder Başaran, “Bugün Türk’ün ulusal Savaş tarihinde altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi’nin yüzbirinci yıldönümünü kutlamanın ve Mukaddes vatanımız için canlarını seve seve feda eden şehitlerimizin Şehitler Günü’nü idrak etmenin onurunu ve gururunu yaşamaktayız. Çanakkale zaferi; Dünya literatüründe Bir dönüm noktasının yaşandığı, güç dengelerinin tamamen değiştiği, olayların akışı üzerinde Türk Milleti’nin belirleyici ve aktif bir rol oynadı ve de Kurtuluş Savaş’ımızın ilk meşalesinin tutuşturulduğu, yüce Türk Milleti’nin Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kahramanlık ve fedakârlıklarının doruk noktasına ulaştığı bir prestij ve azmin mücadelesi olmuştur. Birinci Dünya Savaşı’nı galip bitirmek isteyen ve gemileriyle Çanakkale boğazını geçip İstanbul’u almak isteyen düşman kuvvetlerine karşı kahraman ordumuz İngiliz ve Fransız donanmalarıyla Çanakkale Boğazı’nda aylar boyunca devam eden bir dizi deniz ve kara savaşı yapmıştır. 300 bin askerimizin şehit olduğu bu savaşlarda düşman donanmaları çok ağır kayıplar vererek geri çekilmişlerdir. Çanakkale savaşlarının denizle ilgili kısmı 18 Mart 1915 tarihinde düşman gemilerinin Türk topçusu karşısında ağır kayıplar vererek geri çekilmeleri ile sonuçlanmıştır. Çanakkale boğazını gemilerle geçemeyeceklerini anlayan düşman Kuvvetleri bu kez topraklarımızı karadan girmeyi denemişler. Böylece İngiliz, Fransız Avustralya, Yeni Zelanda ve diğer bazı sömürge ülkeleri ait ve Anzak adı verilen askeri güçler 25 Nisan 1915 günü karadan çıkarma yapmaya başlamışlardır. Böylesi bir günde cephanesi biten askerlerine karşı 19 tümen komutanı Mustafa Kemal Atatürk Süngü tak emrini vererek yıllarca Türk Milleti’nin hafızasından silinmeyecek olan ‘ben size taarruz emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman içinde yerimize başka kuvvetler ve başka komutanlar geçebilir’ sözlerini söylemiştir. Böylece o güne kadar tarihin yaşanmış en büyük siper Savaşı başlamış ve uzun süre mücadeleler sonrasında ise bugün Anadolu topraklarında bağımsız olarak yaşamanızı sağlayacak olan büyük bir zafer kazanılmış, birleşik düşman ordusu; 1916 kışından Bozguna uğrayarak çekip gitmek zorunda bırakılmıştır. Türk Milleti, bu zaferle arka arkaya gelen acı olayların tesiri ile kaybettiği öz güvenini yeniden kazanmıştır. Çanakkale Zaferi ile birlikte Şehitler Günü olarak da kutladığımız bu anlamlı zafer gününden kutsal vatan topraklarını canları pahasına müdafaa ederek şehitlik mertebesine erişen aziz şehitlerimizi minnet ve şükranla hatırlıyoruz.” İfadelerini kullandı.

Çanakkale Konulu video gösterisi yapılan programda şiirler ve sunular yapıldıktan sonra oratoryo gösterisi ile program sona erdi.

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN