• Dolar Alış / Satış: 8.526 / 8.542
  • Euro Alış / Satış: 10.098 / 10.116
  • BINGOL:
  • Güneş: 5:14
  • Öğle: 12:35
  • İkindi: 16:26
  • Akşam: 19:34
  • Yatsı: 21:14

‘SEÇMELİ DERSLER UYARISI’

15 Şubat 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
640 defa okundu.
‘SEÇMELİ DERSLER UYARISI’

Solhan’da eğitim ve yardımlaşma alanlarında faaliyet gösteren Solhan Çağrı-Der, seçmeli dersler ile ilgili yaptığı açıklamada, “Tercihini hangi meslekten yana yaparsa yapsın, her gencimizin manevi dinamiklerden yoksun olmaması gerektiğine inanıyoruz. Bu nedenle kamuoyunun, seçmeli dersler konusunda bilinçlendirilmesi gerektiğine inanıyoruz” ifadelerini kullanırken hangi derslerin tercih edilmesi ile ilgili bilgi verdi.

Solhan’da eğitim ve yardımlaşma alanlarında faaliyetlerde bulunan Solhan Çağrı Kültür, Eğitim, Yardımlaşma ve Sağlık Derneği (Solhan Çağrı-Der), Din, Ahlak ve Değerler alanı ile Yaşayan Diller ve Lehçeler seçmeleri derslerin seçim süreci ile ilgili açıklamada bulundu.

Dernek Başkanı Muhsin Barış’ın yaptığı açıklamada, “Tercihini hangi meslekten yana yaparsa yapsın, her gencimizin manevi dinamiklerden yoksun olmaması gerektiğine inanıyoruz. Bu nedenle kamuoyunun, seçmeli dersler konusunda bilinçlendirilmesi gerektiğine inanıyoruz.” İfadeleri kullanıldı.

VELİLERİ DUYARLI OLMAYA DAVET ETTİLER

Barış, “2016-2017 eğitim öğretim yılı için lise 9.10.11.12 sınıf öğrencileri 12 Şubata, ilkokul 4. Sınıf ve ortaokul 5.6.7.8 sınıf öğrencileri 19 Şubata kadar seçmeli derslerini seçecekler. Öğrencilere Ku’ran-ı Kerim, Peygamberimizin Hayatı, Temel Dini Bilgiler derslerini seçmeleri konusunda velilere çağrı yapıyoruz. Bir insanı hayata hazırlayan, kişinin, ruhsal, bedensel, psikolojik ve sosyal yönden yetişmesini sağlayan en önemli unsur eğitimdir. Din Eğitiminin ise bireylerin ruhen daha sağlıklı, ahlaklı, sosyal ilişkileri güçlü, tutarlı ve öz güveni yüksek kişiler olarak yetişmesine büyük katkı sağladığı malumumuzdur. Bu yönüyle değerlendirdiğimizde Din Eğitiminin ne kadar gerekli olduğu daha iyi anlaşılmaktadır. Geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımızın hak, adalet ve özgürlük kavramlarına sahip çıkabilmek ve güvenli bir şekilde bu manaları geleceğe taşımak için medeniyet tasavvuruna ihtiyaç vardır. Çocuklarımızın bu tasavvura sahip olmasının yolu da temel dini bilgilerden geçmektedir. Bu vesile ile öğrencilerimiz, gelecek yıl okuyacakları dersleri şimdiden seçeceklerinden öğrenci velilerini, Kur’an-ı Kerim, Siyer ve Temel Dini Bilgiler dersleri konusunda duyarlı olmaya davet ediyoruz.” Dedi.

“SEÇMELİ DERSLER HAKKINDA HASSAS DAVRANMALI…”

“Kur’an-ı Kerim biz Müslümanlar ve çocuklarımız için hayatımızın en önemli düsturu, rehber ve yol göstericisi ayrıca eğitimde de öncelikli ve zorunluluk arz eden bir konumda olmalıdır.” Diyen barış açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Müslüman toplumun temelini teşkil eden Kur’an-ı Kerim; eğitim sisteminin merkezinde olmalıdır. Müslüman halkımızın yıllarca ızdırabının çektiği, elem ve sıkıntının eksik olmadığı, ahlaki çöküntü ve yozlaşmanın önünü almak için Kur’an eğitimini arzulamaktan başka bir çaremizde bulunmamaktadır. Unutulamamalıdır ki; toplumun içinde bulunduğu sorunlar, imanlı ve ahlaklı bireyler yetiştirmek suretiyle aşılır. Her bir velimiz gelecek neslin ıslahı ve sağlam temeller üzere inşası adına, basit gibi görülen ama doğru seçim yapıldığı taktirde gelecek neslin ıslahı ve sosyal sorunların giderilmesi adına önemli bir hususiyete sahip olan seçmeli dersler hakkında hassas davranmalıdır.”

SON GÜN 19 ŞUBAT!

Kur’an-ı Kerim, Siyer ve Temel Dini Bilgiler dersleri dışında öğrencilere ve velilerin Yaşayan Diller ve Lehçeler seçmeli ders seçimi konusunda da duyarlı olmaları isteyen Barış, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Öğrencilerimizin anadillerini öğrenerek yetişmelerini istiyoruz. Velilerin Kürtçe ve Zazaca dillerini de seçmeli ders olarak seçmelerini istirham ediyoruz. Velilerimiz ilkokul ve ortaokulda okuyan öğrencileri için en geç 19 Şubat tarihine kadar okul müdürlüklerine matbu dilekçede seçimlik dersler olan; Kur’an-ı Kerim, Peygamberimizin Hayatı, Temel Dini Bilgiler ve Kürtçe/Zazaca derslerini işaretleyerek seçebilirler. Bu hususta velilerimizin ve öğrencilerimiz mağduriyet yaşamamaları için tarihlere dikkat edilmesi gerektiğini hatırlatırız.”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN