• Dolar Alış / Satış: 13.774 / 13.799
  • Euro Alış / Satış: 15.55 / 15.578
  • BINGOL:
  • Güneş: 7:14
  • Öğle: 12:20
  • İkindi: 14:48
  • Akşam: 17:04
  • Yatsı: 18:36

Şanlı: “Hiçbir Siyasi Partiyle Bağımız Yok”

1 Aralık 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1269 defa okundu.
Şanlı: “Hiçbir Siyasi Partiyle Bağımız Yok”

Bingöl FM’de yayınlanan Çapakçur’un Sesi programına konuk olan Bingöl Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ömer Şanlı: “Kurumsal anlamda hiçbir siyasi parti ile bağımızın olmayacağına tüzüğümüzde de yer verdik. Bu temelde çalışmalarımızı yürütüyoruz” dedi.

Programda Gazeteciler Cemiyetinin 2013 yılında kurulduğunu belirten Şanlı, gazeteciler arasında hiçbir ayrım yapmadan oluşumlarını gerçekleştirdiklerini söyledi.

Her gazeteden bir kişi alarak yönetim kurulunu oluşturduklarını belirten Şanlı, radyoları da ziyaret ederek dernek çatısı altında buluşmaya davet ettiklerini söyledi.

Bingöl’de şuanda yayın yapan en eski gazetesinin 1948 yılında yayın hayatına başladığını ifade eden Şanlı, il merkezinde 7, Genç’te 2, Solhan, Karlıova ve Kiğı’da da 1’er gazetenin yayınlandığını kaydetti.

Şanlı: “Biz cemiyeti kurarken, kimsenin fikrine zikrine bakmadık. Bu alanda çalışan arkadaşlarımız seçim dönemlerinde istedikleri siyasi partilere oy verebilir ancak cemiyetin adını hiçbir şekilde siyasete alet etmeyecek dedik. Kurumsal anlamda hiçbir siyasi parti ile bağımızın olmayacağına tüzüğümüzde de yer verdik. Bu temelde çalışmalarımızı yürütüyoruz” şeklinde konuştu.

“OKUMA KÜLTÜRÜ DÜŞÜK”

Bingöl’de okuma kültürünün düşük olduğuna dikkat çeken Şanlı, şöyle devam etti: “Gazete okuma kültürümüz düşük. Gazete okumadan çoğu zaman vatandaşlarımız bize telkinde bulunuyorlar. Sadece bir örnek vereyim, Bingöl’de sık sık su kesintileri yaşanır. Böyle bir dönemde bir vatandaş, gazeteci arkadaşlarımızdan birinden kesintinin haber yapılmasını istiyor. Ertesi gün gazetede su kesintisi ile ilgili haber yapılıyor. Sıkıntının haber yapılmasını isteyen vatandaş, bizi yolda görünce ‘Niye yazmıyorsunuz’ dedi. Haberin yapılmasını isteyen vatandaş gazete okumadığı için sıkıntının haber yapılıp yapılmadığından habersiz. Hâlbuki biraz gazete okusa kendisinin dile getirdiği sıkıntının gazetede yer aldığını görecek. Bu anlamda vatandaşlarımızdan biraz gazete okumalarını istiyoruz. Gazete okuyup, gazetelerde yer alan haberler üzerinden eleştiri yapmalarını istiyoruz. Yine şöyle bir sıkıntı var. Bir gazeteyi okuyan kişi, ildeki tüm gazeteleri okuduğunu varsayıyor. Gazetede yer almasını istediği bir konu, okuduğu 7 gazeteden birinde yoksa hiçbir gazete yazmıyor anlamını çıkarıyor ve eleştirilerde bulunuyor. Hâlbuki tüm gazeteleri takip etse farklılıkların olduğunu görecektir.”

Bingöl’deki sıkıntılardan birinin de dost akraba ilişkisi olduğunu kaydeden Şanlı: “Vatandaşın bir sıkıntısı vardır, gelip anlatır ve haber yapılmasını ister. Tamam, sizin adınıza yazalım dediğinizde benim adımı kullanmayın. Neden diye sorulduğun da ise ‘Falan kişi benim tanıdığımdır beni görmese iyi olur’ deniliyor. Bu nedenle çoğu zaman toplumsal haberler vatandaşlar, ‘şunları söyledi’ diye haber yapılır. Ancak bazı konularda iddia sahibinin ismi olmadan haber yapılamaz. Birinin konuyu anlatması lazım. Mağdur olan kişi kendi sıkıntısını dile getirmek için dahi ‘benim adımı kullanma’ diyebiliyor. Bu durumda haber yapılmayınca, gazeteler yazmıyor diye eleştiriler başlıyor. Bu anlamda duyarlılık bekliyoruz” şeklinde konuştu.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN