• Dolar Alış / Satış: 17.348 / 17.379
  • Euro Alış / Satış: 18.275 / 18.308
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:48
  • Öğle: 12:32
  • İkindi: 16:28
  • Akşam: 19:55
  • Yatsı: 21:49

SANAYİ SİCİL KAYDI ALAN İŞLETME SAYISI ARTTI

4 Şubat 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1349 defa okundu.
SANAYİ SİCİL KAYDI ALAN İŞLETME SAYISI ARTTI

Bingöl’de, resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren kanunla, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü tarafından yapılan değerlendirmelere göre sanayi sicil kaydı alan işletmelerin sayısı 120’den 167’ye yükseldi.

Bingöl Sanayi ve Ticaret İl Müdür Vekili Mehmet Mesut İlhan, yürürlüğe giren kanunla Bingöl’de sanayi sicil kaydı alan işletmelerin arttığını söyledi.

İlhan, açıklamasında şunları söyledi: “İl Müdürlüğümüzce saha çalışmaları ve diğer bilgilendirme araçlarını kullanarak Kanun kapsamına giren işletmelerin kayıtları oluşturulmaktadır. Sanayi Sicil Veri Kayıtlarına göre ilimizde 2003 yılında 3 adet Sanayi Sicil Belgesi kaydı bulunurken bu sayı; 1 Temmuz 2017 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan ve yürürlüğe giren 7033 sayılı Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi amacıyla bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair kanun ile 6948 sayılı Sanayi Sicil Kanununa eklenen geçici 3. Madde ile Sanayi Sicil kaydını süresi içerisinde yapmayan işletmelerin 1 (bir) yıl içerisinde kayıt yapmaları durumunda idari para cezası uygulanmayacağı ve yapılan değişiklikle Sanayi Sicil Kanunu’ndaki sanayici tanımı yeniden yapılarak bilişim teknolojisi ve yazılım üreten işletmeler de bu tanım kapsamına alınmıştır. Bu hüküm doğrultusunda İl Müdürlüğümüzce yapılan bilgilendirmeler sonucunda 120 olan işletme sayısı 167 ‘ye ulaşmıştır.”

SANAYİ SİCİL BELGESİNİN AVANTAJLARI NELER?

İlhan, açıklamasında sanayi sicil belgesinin, işletmelere olan avantajlarını şöyle sıraladı: “Sanayi Sicil kaydı her ne kadar Kanuni bir zorunluluk olsa bile bu belgeye haiz işletmelere birçok avantajlar sağlamaktadır. Bu avantajlar şunlardır: 7103 sayılı kanunun 31. maddesiyle KDV kanununa eklenen geçici 39. madde ile 6948 sayılı Sanayi Sicil Belgesine haiz KDV mükelleflerinin münhasıran imalat sanayinde kullanacakları yeni makine ve teçhizat teslimlerinde KDV istisnası 2019 yılının sonuna kadar getirilmiştir.

İhraç kaydıyla mal teslimlerinde KDV Tescil-Terkin işleminden faydalanırlar,

Elektrik faturalarını Sanayi Abonesi tarifesinden öderler,

Kamu ihale kanununda yer alan yerli isteklilerin belirlenmesinde avantajlıdırlar.

Dolaylı olarak iş imkânı oluşturur,

Kamu Kurum ve Kuruluşlarının sağladığı destek ve kredilerden faydalanırlar.”

İlhan, açıklamasına şöyle devam etti:

“Sanayi Sicil Belgesinin 17/04/1957 tarihli ve 6948 sayılı kanunda hangi işletmelere verileceği belirtilmiştir. Bu kanun gereği bir maddenin vasıf, şekil, hassa veya terkibini makine, cihaz, tezgâh, alet veya diğer vasıta ve kuvvetlerin yardımı ile veya sadece el emeği ile kısmen veya tamamen değiştirmek veya bu maddeleri işlemek suretiyle devamlı ve seri halinde imal ve üreten yerlerle madenlerin çıkarılıp işlendiği yerler Sanayi İşletmesi ve buralarda yapılan işler Sanayi İşleri Sayılır. Devamlı ve seri halde tamirat yapan müesseselerle elektrik veya diğer enerji üreten santraller, gemi inşaatı gibi büyük inşaat yerleri de madde kapsama girer. Bu nedenle işletmenin üretime başladığı tarihten itibaren 2 (iki) ay içinde alınması zorunlu olan bir belgedir.

Bu kanun kapsamında İl Müdürlüğümüz, kamu kurum ve kuruluşları ile gerçek ve tüzel kişilere ait sanayi kuruluşlarını sanayi siciline kayıt etmek, sanayi sicil belgesi düzenlemek, işletmelerin bir önceki yılla ilgili 17/04/1957 tarihli ve 6948 sayılı Sanayi Sicil Kanunu faaliyetlerinin yer aldığı yıllık işletme cetvellerini almak, veri girişini sağlamak ve denetimler yapmak, yükümlülüklerini zamanında yerine getirmeyenler hakkında idari para cezası uygulanması işlemlerini yapmak, sanayi sicil işlemleri ile ilgili Bakanlığa bilgi vermektir. Ülkemizin sanayi istatistikleri ve analizlerini yaparak envanterinin belirlenmesi, ülke ekonomisi ile ilgili kararların alınması ve politika yapıcılara bilgi kayağı oluşturması gibi birçok veri kaynağının elde edildiği veri tabanıdır.”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN