• Dolar Alış / Satış: 8.385 / 8.4
  • Euro Alış / Satış: 9.968 / 9.986
  • BINGOL:
  • Güneş: 5:13
  • Öğle: 12:35
  • İkindi: 16:27
  • Akşam: 19:36
  • Yatsı: 21:17

SAHİ BİR SAĞLIK HİZMETLERİ YÜKSEK OKULUMUZ VARDI

10 Ekim 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1572 defa okundu.
SAHİ BİR SAĞLIK HİZMETLERİ YÜKSEK OKULUMUZ VARDI

Bilmiyormuş gibi davranma, dediğinizi duyar gibiyim.
Varlığından tabi ki haberdarım.
Açılması için ne kadar mücadele verildiğinden de haberdarım.
Açılış müjdesi verilince, hep beraber ne kadar sevindiğimizi de dün gibi hatırlıyorum.

Bir yandan sağlık lisesi bir yandan sağlık hizmetleri yüksek okulunun eş zamanda açılmasının sağlık alanında ilçeye katabileceklerinin uzun uzun anlatıldığı ve ağzımızın kulaklarımıza vararak sevinçle anlatılanları dinlediğimizi de hatırlıyorum.

Sağlık lisemizin ve sağlık yüksekokulunun idarecilerinin kafa kafaya vererek oluşturacakları sinerjiyle adım atarlarsa ve biz de mülki, idari ve siyasi destekle onların arkasında durursak, dört yıl sağlık lisesi, iki yıl sağlık hizmetlerinde okumak için gelen öğrencilerin varlığı mini bir tıp fakültesi kadar halkımıza faydası olacağı muhabbetlerine de az girmedik.

Ama o kadar…

Devamını getiremediğimizi düşünüyorum.

Mesela,

Çiçeği burnunda yüksek okulumuzun, çiçeği burnunda müdürü kimdir, derdi sıkıntısı var mı, ahvali nedir?

İlçemize alıştı mı?

Birey olarak ya da bir Solhanlı olarak kendisine yardımcı olmak adına üzerimize düşen nedir?

İlçemize gelen öğrencilere okulu hazır hale getirebilmiş midir?

Şu an devam eden kaç öğrencisi var okulun?

Hangi bölümler açılmış?

Bölümlerin cazibesi nedir, araç gereç açısından donanımı tam mı okulun, uygulama laboratuarları ileri teknolojiye sahip gereçlerle dolu mu?

En önemlisi, bu müdür; önce ilçemize sonra ilimize ve tüm ülkeye sağlık hizmetleri alanında nitelikli insan gücünü yetiştirebilecek heyecana motivasyona sahip mi, değilse onun heyecanını yok eden faktörler nelerdir?

Bismillah deyip işe başlar başlamaz suya atılan bir taşın oluşturduğu halkalar gibi özelde okuldaki öğrencilerin, genelde tüm ilçenin akademik vizyonunu artırmaktan yana, ilimden yana, bilgiden yana, ülkesini kalkındırmasından yana, evrensel ahlaktan yana dalga dalga dalgalandırmak gibi bir gayesi var mı müdürün, varsa daha ileri noktalara ulaşmak adına ona nasıl yol açabiliriz.

Bu yüksekokula gelen öğrencilerin barınma sorunu var mı, varsa hep beraber nasıl çözebiliriz?

Bu yüksekokulun; şehrin sosyo ekonomisine katkı sağlaması için neler yapılabilir? Esnafımızdan tutun mahallenin en ücra köşesindeki vatandaşımız, bu soyo ekonomik canlılıktan nasıl faydalanır?

Bu yüksek okulun; önümüzdeki yıllarda daha yüksek puanla tercih edilebilirliğini sağlamak ve açılan bölümlerin boş kalmaması için vatandaş olarak üzerimize düşen nedir? sorularını henüz yolun başındayken kendimize sorup yönetim kadrolarıyla el ele verip çözümü için kafa patlatmazsak korkarım elimizde kocaman bir hayal kırıklığıyla evimizde oturacağız.

Kuşkusuz Solhan’ın son yıllarda yakaladığı en büyük şanstır, bu yüksekokulunun ilçemize gelişi.

Bu vesileyle gelişinde emeği geçen herkese minnettarız ve buradan mahşere kadar müteşekkiriz.

Bu yüksek okulun aslında birçok fakülteden daha önemli bir fonksiyonu icra etmesi, sağlık gibi toplumu doğrudan ilgilendiren bir fonksiyona sahip oluşundan gelir. Ayrıca onunla eş zamanda ilçemizde açılan sağlık meslek lisesinin varlığı ve bu iki kurumun birbirini tamamlayacak şekilde hareket etmesi adeta mini bir tıp fakültesi hüviyetinde pozitif yönden çarpan etkisi oluşturacaktır.

Bunun başarılması için başta ilçe kaymakamımız ve belediye başkanımız ile il meclis üyeleri olmak üzere siyasi görüşü ne olursa olsun tüm Solhan halkının bir bütün olarak yüksekokulumuza sahip çıkması gerekiyor.

Zira bulunduğu memlekette okumaya gelen öğrencilerin yer yurt sorunu varsa, kiralar yüksekse, öğretim görevlileri için cazip ortam ve imkan yoksa bölümlerin nitelikli eleman yetiştirme derdi yoksa ağır yaşam şartlarından dolayı yerlerde sürünen taban puanına sahipse buna bağlı olarak öğretim görevlileri de gelen öğrencilerin kapasitesine bakıp geri gidiyorsa, her yıl tahsis edilen kontenjanın yarısı boş, geri kalan yarısı da birkaç ay içinde öğrencilerin maruz kaldığı birçok olumsuzluktan dolayı boşalıyorsa o üniversitenin o memlekete vereceği pek bir şey yoktur.

Peki, Solhan’ımızda açılan bu yüksek okulun; kısa orta ve uzun vadede daha cazip daha konforlu ve daha nitelikli bir eğitim öğretim yuvası olması için neler yapılabilir?

Ya da ilçemizin sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel yapısına olası getirisi-götürüsü ne olabilir?

O da bir sonraki yazı konusudur.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Selam ve duayla…

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN