• Dolar Alış / Satış: 15.789 / 15.817
  • Euro Alış / Satış: 16.563 / 16.593
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:58
  • Öğle: 12:25
  • İkindi: 16:19
  • Akşam: 19:33
  • Yatsı: 21:17

SAĞLIKLI BİR NEFES İÇİN FİDAN DİKİLDİ

28 Nisan 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
868 defa okundu.
SAĞLIKLI BİR NEFES İÇİN FİDAN DİKİLDİ

Bingöl Halk Sağlığı Müdürlüğü, kronik hava yolu hastalıklarını önleme ve kontrolüne yönelik eylem planı çalışmaları kapsamında ‘sağlıklı bir nefes için Astım/KOAH Ormanı’ oluşturulacağını bildirdi. Bu kapsamında Solhan yolu üzerinde ağaç dikimi gerçekleştirildi.

Eylem planı kapsamında Solhan yolu üzerinde ağaç dikimi gerçekleştirildi. Yapılan açıklamada, kronik hava yolu hastalıkları hakkında da bilgi aktarıldı.

Açıklamada, “Kronik solunum hastalıkları içerisinde en sık görülen hastalıklar olan astım ve KOAH, hava yolunun inflamatuar hastalıklarıdır. Risk faktörleri, patogenetik süreç, tanı, tedavi ve korunmada pek çok benzerliklere sahiptirler. KOAH [Kronik (Müzmin) Obstrüktif (Tıkayıcı) Akciğer Hastalığı] nefes yollarında mikroplarla oluşmayan bir iltihaplanmaya bağlı oluşan ilerleyici bir akciğer hastalığıdır” denildi.

“YILDA 2.9 MİLYON İNSAN ÖLÜYOR”

Küresel Hastalık Yükü Çalışması verilerine göre, KOAH’ın yılda 2.9 milyon ölüme neden olduğu belirtilen açıklamada, “Günümüzde tüm dünyada 3. ölüm nedeni haline gelen KOAH, tüm ölümlerin de yüzde 5.5’inden sorumludur. Türkiye’de solunum sistemi hastalıkları en sık görülen 3. ölüm nedenidir ve bu ölümlerin yüzde 61.5’i KOAH nedeniyledir. Toplumun KOAH konusunda yeterli bilgiye sahip olmaması, hastalığın erken tanısını ve etkin tedavisini güçleştirmektedir” denildi.

“EN YAYGIN GÖRÜLEN RİSK FAKTÖRÜ SİGARA DUMANIDIR”

KOAH gelişimi için tüm dünyada en yaygın görülen risk faktörünün sigara dumanı olduğu ifade edilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Sigara içenler, içmeyenlere göre, daha fazla solunumsal şikâyetlere, daha fazla solunum fonksiyon kaybına ve daha yüksek KOAH ölüm oranlarına sahiptirler. Diğer tip tütün kullanımı (pipo, puro, nargile vb.) ve çevresel tütün dumanı da KOAH gelişimine katkıda bulunmaktadır. KOAH gelişiminde genetik risk faktörlerinin rolü henüz çok iyi aydınlatılamamış olmasına rağmen, sağlıkta eşitsizlik, özellikle biyomas (odun, tezek, kök benzeri yakıt) kullanımına ikincil iç ortam hava kirliliği ve tozlu-dumanlı işyerlerinde çalışmanın en önemli çevresel risk faktörleri olduğu bilinmektedir. Son yıllarda önemi giderek vurgulanmaya başlayan ‘fiziksel aktivitede azalma, hareketsizlik’ de artık bir risk faktörü olarak kabul edilmektedir.”

FAKTÖRLER KİŞİYE VE ÇEVREYE GÖRE DEĞİŞİR

Astım hastalığına dair bilgilerin de yer aldığı açıklamada, “Astım hastalığının ortaya çıkmasında etken olan faktörlere risk faktörleri denir. Astımın neden bazı bireylerde görülüp, bazılarında görülmediği işte bu risk faktörleri ile açıklanabilir. Bu faktörler kişiyle ve çevreyle ilgili olmak üzere iki gruptur. Kişisel risk faktörleri içinde kalıtım yani genetik yapı, cinsiyet ve şişmanlık sayılabilir. Çevresel risk faktörleri ise kalıtsal olarak yatkın bireylerde astımın ortaya çıkması ve ağırlığı üzerinde rol oynar. Bunlar alerjenler, tekrarlayan akciğer infeksiyonları, sigara dumanına maruziyet, bazı ilaçlar, iç ve dış ortam hava kirliliği ve beslenme tarzıdır” denildi.

ASTIMIN TEDAVİSİ İLE İLGİLİ GEREKLİ HER TÜRLÜ İLAÇ VE MALZEME BULUNMAKTADIR

Astım tedavisinin amacı hastalığın kontrol altına alınması ve sağlanan bu durumun idame ettirilmesi olduğu belirtilen açıklamada, “Dünyada olduğu gibi, ülkemizde de bu hastalığın tedavisi ile ilgili gerekli her türlü ilaç ve malzeme bulunmaktadır. Uygun ilaç tedavisi ile, astımlılar iş ve okul dahil günlük yaşamlarına, hastalık nedeni ile herhangi bir kısıtlanma olmadan devam edebilirler. Astım ilaçlarının büyük bir kısmı soluk alma yolu (inhalasyon) ile kullanılan ilaçlardır ve bu yolla daha az yan etki ile direk hava yollarında istenen tedavi edici etkiyi oluştururlar. Özel cihazlarla verilirler. Tedaviye başlanırken bu özel cihazların kullanım şekli mutlaka hastalara gösterilmelidir” ifadelerine yer verildi.

SİGARA BIRAKMAK ASTIMIN KONTROLÜNÜ KOLAYLAŞTIRIYOR

Astım hastalığı tamamen kontrol altında olan hasta sayısının hem dünyada hem Türkiye’de halen istenen düzeyde olmadığı belirtilen açıklamada, “Halen 4 astımlıdan biri yılda bir kez astım alevlenme (atak) nedeniyle acil servise başvurmaktadır. Astım kontrolünü güçleştiren etkenler arasında ilaçların doğru teknikle ve düzenli kullanılmamasının yanı sıra, sigara dumanı, alerjenler ve kimyasallar gibi tetikleyicilere maruz kalmak ve obezite sayılabilir. Ülkemizde astımlı hastaların yüzde 10’undan fazlasının halen sigara içmekte olduğu ve yüzde 30-40’nın obez olduğu bildirilmiştir. Yapılan araştırmalarda sigarayı bırakmanın ve obez hastaların kilo vermesinin, astımın kontrolünü kolaylaştırdığı gösterilmiştir” denildi.

SAĞLIKLI BİR NEFES İÇİN FİDAN DİKİLDİ

Bingöl Halk Sağlığı Müdürlüğü, kronik hava yolu hastalıklarını önleme ve kontrolüne yönelik eylem planı çalışmaları kapsamında Solhan yolunda ağaçlandırma çalışması yaptı.

Bingöl Halk Sağlığı Müdürlüğü, Kronik Havayolu Hastalıkları komisyonunca alınan karar doğrultusunda ‘Sağlıklı Bir Nefes İçin Astım-KOAH Ormanı’ ağaçlandırma çalışması kapsamında Solhan yolu üzerinde fidan dikim etkinliği düzenledi.

Etkinliğe, Halk Sağlığı Müdürü Vedat Söyiler, İl Sağlık Müdürü Süleyman Budunoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mehmet Emin Çakan, kurum temsilcileri, müdür yardımcıları ve personeller katıldı.

Etkinlik sonrası yapılan açıklamada, “Bu konuda müdürlüğümüzle işbirliği ve desteklerinden dolayı Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne teşekkür ediyoruz. Ayrıca katkılarından dolayı; İl Sağlık Müdürlüğüne, Bingöl Üniversitesi Rektörlüğüne, İl Milli Eğitim Müdürlüğüne, Gıda Tarım Hayvancılık İl Müdürlüğüne, İl Müftülüğüne, Bingöl Belediyesine, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğüne, Defterdarlık İl Müdürlüğüne, Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne, Bingöl Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliğine, Çevre Ve Şehircilik İl Müdürlüğüne ve Orman İşletmesi İl Müdürlüğüne teşekkür ederiz” denildi.

 

BingölOnline

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN