• Dolar Alış / Satış: 9.481 / 9.498
  • Euro Alış / Satış: 10.998 / 11.018
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:32
  • Öğle: 12:13
  • İkindi: 15:10
  • Akşam: 17:32
  • Yatsı: 18:59

‘Sağlığımız Tehdit Altında’

17 Eylül 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1225 defa okundu.
‘Sağlığımız Tehdit Altında’

Halimepınar Mahallesi ile Boğlan Mahallesi sınırı olarak da bilinen taşkın su kanalının temizlenmemesi ve kanala akan kanalizasyon sularından dolayı tepkili olan çevre sakinleri, sağlıklarının tehdit altında olduğunu söylediler.

 Solhan’ın kuzeyindeki sel taşkınının ilçe merkezinde hasara yol açmaması için yapılmış olan taşkın su kanalı, yıllardır temizlenmediği için çöplüğe döndü. Mahalle sakinleri bu durumdan dolayı şikâyetçi olduklarını fakat yetkililerin duyarsız kaldıklarını söylediler.

Devlet Su İşleri tarafından taşkın koruma için yapılan ancak mahalle içinde olduğu için çöplerin atıldığı ve alt yapı olmayan dönemlerde lağım giderlerinin bağlandığı kanalın sağlığı tehdit ettiğini söyleyen vatandaşlar çözüm bekliyor.

Yıllar önce kanalın temizlendiğini ve son yıllarda çöplüğe terk edildiğini söyleyen çevre sakinleri, “Kanal tahrip olduğu gibi temizlenmediği için artık sağlığımızı tehdit ediyor. Son yıllarda çoğu vatandaş çöpünü kanala döküyor. Ayrıca lağım borularını kanala bağlayan evler de var. Özellikle yaz aylarında Solhan Merkez Camii’nden yukarısı kokudan geçilmiyor. Yetkililerden kanalın temizlenmesini, gerekli tadilatların yapılmasını ve lağım sularının kanala akmaması için gerekli önlemlerin alınmasını istiyoruz.” dediler.

“İnsan Sağlığının Önemsenmesini Bekliyoruz”

Kanalın sağlığı tehdit eder bir vaziyette olduğunu söyleyen çevre sakinleri, “Bu sıkıntımızı defalarca yetkililere bildirdik. Kanalın etrafında ikamet eden vatandaşlardan imza toplayarak sorunun çözülmesini talep ettik. Bunlara rağmen yetkililer duyarsızlıklarını koruyorlar. Taşkın su kanalı Devlet Su İşleri tarafından yapılıp ilçenin kuzey yamacında oluşabilecek taşkın sulara karşı bir önlem niteliğinde yapıldı, ancak sonrada gerek kanala yakın ikamet eden vatandaşların lağım borularını kanala bağlamaları ve gerekse çevredeki çöplerin kanala atılmaları ile kanal taşkın su kanalından çöp ve lağım kanalına döndü. Kanalın temizlenmesini istiyoruz. Sağlığımız tehdit eden kanal durumunun Halk Sağlığı yetkililerinin görmelerini ve gereken incelemeyi yaptıktan sonra raporlandırmalarını istiyoruz. Ayrıca temiz bir çevrede yaşama hakkımızı tüm ilgili kurumlardan talep ediyoruz. Gerekli mercilere yeterince başvuruda bulunduğumuza inanıyoruz. Ancak tüm çabamıza rağmen bir çözüm üretilmedi. Solhan Belediyesi ve Solhan Kaymakamlığı’ndan gerekli çözümün getirilmesini talep ediyoruz. Ayrıca İlçe İnsan Hakları Komisyonu’ndan hakkımızın korunmasını isterken insan sağlığının önemsenmesini istiyor ve yetkililerden duyarlılık bekliyoruz” şeklinde konuştular.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN