• Dolar Alış / Satış: 17.348 / 17.379
  • Euro Alış / Satış: 18.275 / 18.308
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:48
  • Öğle: 12:32
  • İkindi: 16:28
  • Akşam: 19:55
  • Yatsı: 21:49

RÜYALARDA BİR FULYA

31 Aralık 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
7483 defa okundu.
RÜYALARDA BİR FULYA

Şahabettin Doğu

Sevgi gerekiyordu, genç ve körpe beyinlerin hayal dünyasına söyleyecek. Onları karamsarlığa, umutsuzluğa ve kötülük girdaplarına sürükleyecek envai türlü düşüncelere sevk edecek umutsuzluklardan uzak kalmaları gerekiyordu. Hani umudun bittiği yerde isyanlar başladı ya ondan işte. Umut gerekiyordu Nedve’nin dikte ettiği karamsar atmosfere karşı, güzelliğin ayakta kalması için, umut gerekliydi karanlık ve cehalet kokan cahiliye sokaklarında yürürken. Önünü görmek için bir ışık tutmalıydı. Gece karanlığını aydınlatan mum gibi. Hani ışık saçmak için mum olmak gerekliydi ya. Öyle biri vardı dedi öğretmen. Mekke diyarında sevgili eşine umut veren biri. Eşine olağanca umutsuzluk empoze eden Darul Nedve’ye karşın eşine daima umut veren ve yanında olan biri vardı. Hiç umudunu yitirmeyen biricik eşi.

“Umudunuzu yitirmeyin. Umudu sevgiyle besleyin, an gelse Umut, Kaf dağının ardında Zümrüdüanka olsa bile besleyin umutlarınızı.” diye devam etti öğretmen. Nedve yine gaddarca saldırıyordu bu aralar. Kadınlara eziyet ediyordu. Onları eziyor ve üzüyordu. Kırıyordu onları yücelten, onlara değer veren büyük şahsiyete tahammül edemiyordu Nedve. Çünkü Nedve bilincindeydi bir ülkeyi ele geçirmek isteyen güçler işe kadınlardan başlarlardı çünkü kadınlar toplumun yarısıydı ve öteki yarısını eğitiyorlardı.

Biricik eşinin verdiği umutlar yumağı, yüce sevgiliyi umut diyarına yolculuk ettirirken insanları ayakta tutuyordu. Darul Nedve’nin acımasız saldırıları karşısında daima ayakta tutuyordu onu. Belki umudunu hiç yitirmemesinin nedenlerinden biri de buydu. Eşinin her daim yanında olmasıyla birlikte ona umut ve sevgi vermeseydi. Belki de sevgili Hatice hep sevgililer sevgilisinin sevdiği olmakla birlikte tüm inananların sevdiği olmuştu. Asılları, çağları aşan bir sevgili oluvermişti. Hatice annemiz belki bundan dolayı hep Hatice olarak kalabilmişti. Siz de öyle olun.” dedi öğretmen Hatice annemiz gibi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN