• Dolar Alış / Satış: 9.267 / 9.283
  • Euro Alış / Satış: 10.738 / 10.757
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:23
  • Öğle: 12:14
  • İkindi: 15:19
  • Akşam: 17:44
  • Yatsı: 19:10

REGAİP KANDİLİ PROGRAMI YAPILDI

3 Nisan 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
783 defa okundu.
REGAİP KANDİLİ PROGRAMI YAPILDI

Üç ayları müjdeleyen Regaip Kandili’nde birçok İslam ülkelerinde camileri dolduran vatandaşlar namaz kılıp dua etti. Solhan’da da Ulucami’de Regaip Kandili kutlama programı düzenlendi.

Regaip Kandili münasebetiyle Solhan Ulu Cami’sinde bir program düzenlendi.

Vatandaşlar, Regaip Kandili programı dolayısıyla akşam saatlerin Solhan Ulu Cami’sine gelerek buradaki programa katıldılar.

Cemaatle kılınan akşam namazının ardından Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan ve ilahilerin seslendirildiği programda, Regaip Kandili’nin önem ve anlamı anlatıldı, gecenin dua ve ibadetle geçirilmesinin manevi değerine değinildi.

Regaip kandili programında konuşan Solhan Müftü Vekili Osman Numanoğlu, “Bu programda emeği geçen hocalarıma ve öğrencilerimizden Allah razı olsun diyorum. Açıkça söyleyeyim; yıllarda kürsüden sohbet ediyorum böyle genç ağırlıklı bir cemaat görünce farklı bir heyecan oldu. Cenab-ı Allah inşallah camilerimizi, mescitlerimizi, namazgahlarımızı, gençlerle şenlendirmeyi nasip etsin. Bu üç aylarıdır, Regaip kandilidir, Miraç kandilidir, Beraat Kandilidir, Şaban ayıdır, mübarek Ramazan ayıdır, içindeki Kadir gecesidir. Bütün bunların bize kazandırmasını umduğumuz bu çocuklarımızın ve gençlerimizin Cenab-ı Allah’ın şu anda bizlerin omuzunda olan bu dini mübini İslam emanetini gözümüzün arkada kalmadan, yarın Allah’ın huzurunda mahcup olmadan kendilerine teslim edebileceğimiz bir nesildir. Bütün mesele eğer bunu başarabilirsek, Cenab-ı Allah bu nimeti bize ikram ettiyse, bizi bu nimetlerle nimetlendirdiyse bilin; bizim en güzel kandilimiz, en güzel gecemiz, en güzel günümüz odur, öyle diyor Hz Ali. ‘Sence en hayırlı gün hangisidir’ diye sorulunca kimisi kandil gecelerini, kimisi cumayı sayıyor ama Hz. Ali diyor ki; “bana sorarsanız sizin en hayırlı gününüz; sizin gerçek manada rabbinize yöneldiğiniz gündür, rabbinize döndüğünüz gündür ve Rabbinizle aranızı düzelttiğiniz gündür.” Elbette kuluz, elbette ki noksanlarımız, yanlışlarımız vardır ama eğer biz ayetine kulak verirsek şöyle ediyor cenabı Allah, “Ey nefislerine zulmederek kendilerine haksızlık ederek gaflette ömürlerini geçiren kullar, sakın Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin” ama hemen arkasındaki ayeti kerimede o ümidimizi nasıl kesmeyeceğimizi bize şöyle belirtiyor: “Rabbinize dönün, rabbinize yönelin.” Demek ki; Rabbimize yönelmek konusunda bir sıkıntı var ki ters bir tarafa gidilmektedir ki cenabı Allah o ters istikametinde dönmemizi istemektedir. Kendisine dönmemizi istiyorum. Kendisine dönmemiz için de bu mübarek gecelerde hem Regaip gecesidir hem cuma gecesidir. Bu gecelerde fırsat kılmış. Ne diyor Peygamber Efendimiz? “Yarabbi, bize Recebi ve Şaban’ı mübarek kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır” işte biz mübarek üç ayların içerisinde girdik. Bu mübarek üç ayların ilk gecesi de ilk cuma gecesi de Regaip kandilidir.” ifadelerini kullandı.

‘RABBİNİZE DÖNÜN VE RABBİNİZE TESLİM OLUN’ İÇİN BİR FIRSAT

Numanoğlu, sohbetine şöyle devam etti: “Gençler! Hani biz böyle gecelerde hep diyoruz ki; acaba bu gecede ne olmuş, bu gece önemini nereden alıyor? Mesela Kadir Gecesi’nde ne diyoruz: Cenabı Allah Kur’an-ı Kerim indirmiş. Mevlid kandilinde ne diyoruz: Hz. Muhammed (sav) dünyaya gelmiş. İşte bu gecenin önemi de nereden kaynaklanıyor, Regaip ne demek? Regaip; Müslümanların dört gözle beklediği, rağbet ettiği arzuyla iştiyakla gelsin diye iple çeker gibi zaman dilimi olarak Müslümanların gelsin de daha çok ibadet edelim, daha çok namaz kılalım, daha çok oruç tutalım, daha çok dua edelim, günahlarımızı terk edelim, yanlışlarımızı, eksiklerimizi terk ederim, anne babamıza iyi olalım ve toplumumuza iyi olalım. Başarılı ve dürüst Hz. Muhammed’ül Emin’e layık, Emin bir insan olalım diye dört gözle beklediği bir zaman dilimidir. Cenabı Allah ne diyor;  “rabbinize dönün” Kıymetli cemaat, insan Rabbine nasıl döner, Rabbimize nasıl dönmüş oluruz? İşte bakın Allah’a dönüşümüz için bize fırsat. Namaz kılmayan bir adam nasıl Allah’a döner? Namaza başladı mı Allah’ına dönmüş olur. Helal haram ayrımı yapmayan bir insan Allah’ın bu ayetinde ne anlar? ‘Rabbinize dönün ve Rabbinize teslim olun’ işte Rabbimize dönme fırsatı.”

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN