• Dolar Alış / Satış: 9.481 / 9.498
  • Euro Alış / Satış: 10.998 / 11.018
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:32
  • Öğle: 12:13
  • İkindi: 15:10
  • Akşam: 17:32
  • Yatsı: 18:59

REÇETELER KONTROL ALTINA ALINIYOR

10 Şubat 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1348 defa okundu.
REÇETELER KONTROL ALTINA ALINIYOR

Sağlık Bakanlığı`nın sorumluluğunda Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile birlikte Reçete Bilgi Sistemi’nin işlerliği artırılarak ‘akılcı ilaç kullanımı’ konusundaki değerlendirme toplantıları başladı.

 Bingöl’de gerçekleştirilen toplantıda konuşan İl Sağlık Müdürü Demir, yanlış, gereksiz, etkisiz ve yüksek maliyetli ilaç kullanımının çeşitli boyutlarda sorunlara neden olduğunu söyledi.

İlaç kullanımı için eylem planı hazırlayan Sağlık Bakanlığı, Türkiye’yi Avrupa’da birinciliğe taşıyan tüketimi azaltılmayı önceliğe aldı.

Akılcı İlaç Kullanımı Eylem Planı 2014-2017 kapsamında Bingöl İl Sağlık Müdürü Dr. Abdullah Demir başkanlığında serbest olarak çalışan eczacılara yönelik bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

İl genelinde serbest çalışan eczacı ve mesul müdürlerin katıldığı bilgilendirme toplantısında akılcı ilaç kullanımı kapsamında reçeteli antibiyotik satışı, akılcı ilaç kullanımının sağlanması amacıyla halkın bilgilendirilmesi, eczane ısı-nem ölçerlerin kullanımı, miadı geçen ilaçların imhası gibi konular hakkında bilgilendirme yapıldı.

“YANLIŞ İLAÇ KULLANIMI ÇOK BOYUTLU SORUNLARA NEDEN OLUYOR”

Toplantıda konuşan Demir, yanlış ilaç kullanımının çok boyutlu sorunlara neden olduğunu vurgulayarak: “Dünya Sağlık Örgütü, Akılcı İlaç Kullanımını, kişilerin klinik bulgularına ve bireysel özelliklerine göre uygun ilacı, uygun süre ve dozda en düşük maliyete ve kolayca sağlayabilmeleri olarak tanımlanmaktadır. Dünyada yanlış, gereksiz, etkisiz ve yüksek maliyetli ilaç kullanımı çeşitli boyutlarda sorunlara neden olmaktadır. Hastalık ve ölüm oranlarında artış, bu sorunlar arasında yer almaktadır. İlaçların yan etki riskinin acil ve temel ilaçlara karşı gelişebilecek dirence dayalı olarak artması ve tedavinin ekonomik ve sosyal maliyetinin yükselmesi de sorunlar arasında bulunmaktadır. Bu nedenlerden dolayı dünyada çeşitli çözüm yolları üretilmeye, geliştirilmeye çalışılmaktadır” dedi.

“AMAÇ İLAÇ SARFİYATINI ÖNLEMEK”

Amaçlarının akılcı olmayan ilaç sarfiyatını önlemek olduğunu kaydeden Demir, şöyle devam etti: “İlk 1985’de Dünya Sağlık Örgütü tarafından başlanan bu çalışma; doğru ilacın uygun dozda, uygun süre, ucuz bir şekilde, kolaylıkla ulaşılır bir şekilde hastalara sunulması amacıyla başladı. Buna tüm hekimler, hastalar, reçeteyi veren eczacılar, hasta yakınları ve toplumun bizzat katılarak görev paylaşımı bilinci içerisinde olmaları gerekmektedir. Amacımız bu farkındalığı oluşturmaya çalışmaktır. Bu vesileyle bu toplantımıza iştirak eden ve ‘akılcı ilaç’ konusunda emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ederim.”

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN