• Dolar Alış / Satış: 9.481 / 9.498
  • Euro Alış / Satış: 10.998 / 11.018
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:32
  • Öğle: 12:13
  • İkindi: 15:10
  • Akşam: 17:32
  • Yatsı: 18:59

Ramazanda Nasıl Beslenmeliyim?

2 Temmuz 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2032 defa okundu.

 Sevgili okurlar, son yıllarda ramazan ayı yaz mevsimine rastladığı için sıcak nedeniyle ve 17-18 saat gibi uzun süreli bir açlık nedeniyle çeşitli sıkıntılar yaşayabiliriz. Yeterli ve doğru beslenmeyle bir nebze olsun bu zorlukları kolay hale getirebiliriz.

Ramazanda rutin beslenme şekli ve öğün sayısını değiştirmek zorunda kalırız. Günlük üç ana öğün tüketiyorken bu sayı ikiye düşer. Fakat gün boyuncaki ihtiyacımız değişmez ve aynı kalır. Tek değişen sadece vücudumuzun yavaşlamasıdır. Bu yüzden gereğinden fazla ya da eksik enerji almak sağlığımızı olumsuz yönde etkiler. Önemli olan oruç tutarken sağlıklı ve çeşitli besin seçenekleri ile yeterli ve dengeli beslenmenin sağlanmasıdır.

Günde toplamda en az 1 ara, 2 ana öğün olmak üzere 3 öğünü tamamlamak, özellikle sahuru atlamamak gerekir. Sahuru atladığımızda, açlık süresi uzar, gün içinde kan şekeri tehlikeli sınırlara düşebilir, gün verimsiz geçer. Sahur öğününü ya kahvaltılık şeklinde ya da sulu yemeklerle yapabiliriz. Sahura yönelik birer menü örneğini aşağıda paylaştım.

Menü: 1

       Süt

       Peynir

       Yumurta

       Meyve

       Domates, Salatalık, Yeşillik

       Tam buğday ya da çavdar ekmeği

Menü: 2

       Çorba

       Sebze Yemeği

       Yoğurt ya da Ayran

       Meyve

       Tam buğday ya da çavdar ekmeği

            Sahurda ağır ve yağlı yemeklerden uzak durunuz, sadece su içerek oruç tutmayınız. Yemek yedikten hemen sonra uyumayınız, en az yarım saat dinlendikten sonra uyuyunuz.

            İftarda ise, uzun süre açlık sonrası kısa sürede çok miktarda besin tüketme isteği doğmaktadır. Yapılan en büyük hatalardan biri de hızlı bir şekilde, gereğinden fazla besin tüketmektir. Beyin doyma emrini yemek yedikten 15-20 dakika sonra verdiği için aralıksız değil, iftarı su, çorba, bir parça ekmek ile açtıktan sonra ara verip ana yemeğe sonra geçilmelidir. İftara yönelik bir menü örneğini aşağıda paylaştım.

Menü 1

       İftariyelikler (zeytin, hurma, peynir)

       Çorba

       Tam buğday ya da çavdar ekmeği

——————15-20 dakika ara

       Etli ya da tavuklu sebze yemeği

       Bulgur pilavı ya da makarna

       Bolca salata ya da söğüş

       Yoğurt ya da Ayran

 

Ramazan boyunca genel olarak şu 10 kuralı unutmayalım.

1.    Öğünlerinizi düzenli yapın. İftarla sahur arasında bir buçuk saat aralıklarla küçük öğünler (taze meyve, kuru meyve, ceviz, süt gibi) yapabilirsiniz.

2.    Aşırı yağlı, tuzlu ve ağır yemekler ile unlu gıdalardan uzak durunuz.

3.    İftara peynir, domates, zeytin gibi hafif kahvaltılıklarla veya çorba gibi hafif yemeklerle başlayınız. 15-20 dakika aradan sonra da az yağlı et yemeği, sebze yemeği ve salatayla devam ediniz.

4.    Beyaz ekmek, pirinç pilavı gibi gıdalar yerine bulgur pilavı, kepekli ekmek veya esmer makarna gibi tok tutan posalı besinleri tercih ediniz.

5.    Günde ortalama 2 – 2 buçuk litre su içmeye özen gösteriniz.

6.    İçecek olarak ayran, taze sıkılmış meyve suları, soda, sebze suları veya az şekerli komposto suları tercih ediniz.

7.    İftarda aşırı şerbetli tatlılar yerine evde yapılmış az şekerli sütlaç, güllaç, muhallebi gibi sütlü tatlılar veya meyve tatlıları tercih ediniz.

8.    Yemekleri yavaş yavaş ve iyice çiğneyerek yiyiniz.

9.    Ara öğünlerde tükettiğiniz taze ve kuru meyveleri, ceviz, fındık, badem gibi kuru yemişleri 1-2 porsiyon gibi belli ölçülerde tüketiniz.

10. İftar sonrasında dinlenmenin ardından hafif tempolu açık hava yürüyüşleri yapabilirsiniz.

 

Sağlık, huzur, mutluluk ve kolaylıklar diliyorum.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN