• Dolar Alış / Satış: 9.199 / 9.216
  • Euro Alış / Satış: 10.679 / 10.698
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:21
  • Öğle: 12:14
  • İkindi: 15:21
  • Akşam: 17:47
  • Yatsı: 19:13

RAMAZANDA KIRDA İFTAR AÇIYORLAR

6 Temmuz 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1260 defa okundu.
RAMAZANDA KIRDA İFTAR AÇIYORLAR

Solhan’da sıcak havadan bunalan vatandaşlar, iftar için piknik alanlarını tercih ediyor. Kimileri evde yapıp getirdikleri ile kimileriyse mangalda hazırladıkları yiyeceklerle iftarını yapıyor. Temiz hava arayan vatandaşlar, iftarda kentin muhtelif yerlerinde bulunan tepe veya mesire alanlarını dolduruyor.

 Rahmet ayı Ramazan’ın yaz aylarına denk gelmesiyle Solhan’da sıcak havadan bunalan vatandaşlar, İftar vaktinde serin olan piknik alanlarına kaçıyor.

İftarda serinlik arayan vatandaşlar, kentin muhtelif yerlerinde bulunan tepe veya mesire alanlarını dolduruyor. Kimileri evlerinden getirdiği yemeklerle iftara hazırlanırken kimileri ise yaktığı mangal başında hazırladığı yemeklerle akşam ezanının okunmasını bekliyor. Akşam ezanı saati yaklaştıkça yakılan mangallar nedeniyle mesire alanlarından yoğun dumanlar yükseliyor. Oruçlarını açan vatandaşlar, iftar sonrası akşam namazlarının ardından semaverlerde hazırladıkları çayları yudumlayarak teravih saatini beklemeye başlıyor.

‘AÇIK HAVADA İFTAR YAPMAK GÜNÜN YORGUNLUĞUNU ALIYOR’

Ramazan’ın Haziran ve Temmuz aylarına denk gelmesinin açık havada iftar yapma güzelliğini de beraberinde getirdiğini söyleyen vatandaşlar, “Gündüz saatlerinde sıcaklık bunaltıyor. Sahur ile iftar vakitleri arasındaki zamanın uzun olması nedeniyle biraz zorlanıyoruz. Ancak akşam açık alanlarda orucumuzu açmak günün bütün yorgunluğunu alıyor. Oruç açmak için evde bazı yemekler hazırlıyoruz. Burada da mangalda pişirdiğimiz yiyeceklerle hepsini birleştirerek farklı bir Ramazan akşamı yaşama imkânı buluyoruz. Ramazan’ın yaza denk gelmesi de böyle bir güzellik yaşatıyor aslında” şeklinde duygularını dile getiriyor.

‘BOŞ KALDIĞIMIZDA EVDE İFTAR AÇMIYORUZ’

İftara bir kaç saat kala piknik alanına geldiklerini ifade eden vatandaşlar, serin havada oruç açmanın evde iftar yapmaya göre daha fazla keyif verdiğini söylüyor.

Vatandaşlar, “Ramazan’ın yaz aylarına denk geldiği 5-6 yıldır iftarlarımızı boş kaldığımız günlerde bu şekilde açıyoruz. Çünkü zaten mevsim nedeniyle hava sıcak. Bu şekilde hem serinliyor hem de hoş bir iftar yapmış oluyoruz” dediler.

BİNGÖL SÜRMANŞET 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN