• Dolar Alış / Satış: 9.199 / 9.216
  • Euro Alış / Satış: 10.679 / 10.698
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:21
  • Öğle: 12:14
  • İkindi: 15:21
  • Akşam: 17:47
  • Yatsı: 19:13

“RAMAZAN AYI VE ÖZELLİKLERİ”

29 Haziran 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2630 defa okundu.
“RAMAZAN AYI VE ÖZELLİKLERİ”

Yüce dinimizden ilham alan geleneksel kültürümüzün on bir ayın sultanı olarak nitelediği Ramazan ayı gerçekten sultan olan bir aydır diyen Ateş, “Çünkü o, diğer aylarda bulunmayan pek çok yücelik ve özelliğe sahip olan bir maneviyat ayıdır.” dedi.

  

İçinde bulunduğumuz ve on bir ayın sultanı olarak tanımlanan rahmet ve bereket ayı olan Ramazan ayı ve özellikleri konusunda açıklamada bulunan Solhan İlçe Müftüsü Sırrı Fuat Ateş, Ramazan ayının bu yüce ve yüceltici özelliklerini maddeler halinde şöyle açıkladı:

A- RAMAZAN AYI, ORUÇ AYIDIR

İslâm, Hz. Âdem’den Hz. Muhammed’e kadar gönderilen bütün Peygamberlerin ortak teblîği olan Dîn’dir. Hz.Muhammed, bu dinin evrensel kılınan Peygamberi, Kur’ân da son ilahi kitabıdır.

Yüce Allah, kendi zatına iman edenlere namaz ve zekât gibi oruç ibadetini de farz kılmıştır. Bir diğer anlatımla bu ana ibâdet, Hz. İbrahim, Hz. Musa ve Hz. İsa gibi bütün Peygamber topluluklarına farz kılındığı gibi Hz. Muhammed’in ümmetine de farz kılınmıştır. Cenabı Allah bu gerçeği şöyle beyan etmiştir: “Ey iman edenler! Oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de farz kılınmıştır. Umulur ki takvaya erersiniz” (Bakara 2/183)

Açıklamaya çalışacağımız üzere maddî ve manevî ayrıcalıklar taşıyan oruç ibadeti, Ramazan ayına tahsis edilmiş bir ibadettir. Her bir günü oruçla geçirilen Ramazan, bu ibadet ile özellikli tek aydır.

B- RAMAZAN AYI, KUR’ÂN’IN İNDİRİLME BAŞLANDIĞI AYDIR

Kur’ân, Yüce dinimiz İslâm’ın temel kaynağıdır. O, söz ve anlam olarak Allah’ın kelamıdır. Vahiy meleği Cebrail aracılığı ile, Hz. Muhammed’e indirilmiş, onun tarafından insanlığa sunulmuştur. Diğer bütün ilâhi kitapların özünü içeren Kur’ân bir Ramazan ayında peygamberimiz Hz. Muhammed’e âyet âyet indirilmeye başlanmıştır. Bu da Ramazan ayını bir özelliğidir.

C- RAMAZAN, KUR’ÂN’IN OKUNMASI VE YAŞANMASI GEREKEN AYDIR

Sevgili Peygamberimiz 23 yıllık vahiy süreci içinde her yıl kendisine indirilen Ku’rân’ı, Cebrail ile mukabele yöntemiyle yani karşılıklı olarak okurdu. Ramazan ayında mukabele okumak geleneğimiz buradan gelmektedir.

Bu sebeple mü’minler de kendilerine indirilen ve inanmak, anlamak, yaşamak ve ilkelerini duyurmakla görevli oldukları Kur’ân’ı düşünerek okumakla yükümlüdürler. Onu okurken onun emrettiği meselâ namaz, zekât, adalet,  sözleşmelere bağlılık ve merhamet gibi vazifelere fiilen yönelmeli, yasakladığı zulüm, zina, faiz, kibir ve yalan gibi eylemlerden kaçınmalıdır. Bu sebeple Ramazan bütün organlarımıza oruç tutturularak öz benliklerimize Kur’ân terbiyesi uygulanacak aydır.   

D- RAMAZAN, İÇİNDE KADİR GECESİ’NİN BULUNDUĞU AYDIR

Kadir gecesi, bin ayda yapılabilecek hayırların sevabına erdirici ilâhi bir rahmet gecesidir, O, yüceliği Kur’ân’da özel bir sûre ile açıklanmış Ramazan ayına özgü bir gece olup, aynı zaman da Kur’ân’ın indirilmeye başlandığı gecedir.

Kadir Gecesini değerlendirerek hayırlarla dolu uzun bir ömürde kazanılabilecek sevaplara erebilmek için Ramazan gecelerinde her gece, yatsı namazını mümkünse teravih namazı ile birlikte kılmalı, düzenli olarak sahûra kalkmalı, bir süre ibâdet edip sabah namazını evde veya cemaatle camide kılmalıyız.

E- RAMAZAN AYI, FİTRE AYIDIR

Ramazan ayının bir özelliği de genelde yardımlaşma özelde fitre ayı olmasıdır.    Dini ölçülerimize göre zengin olanlar Kur’ân’ın ve Peygamberimizin emri gereği fitre vermekle yükümlüdür.

Dinimiz zekâtla zenginleri, fitre ile de zenginler yanı sıra fakirleri de verici konumuna yükseltmektedir. Bir toplumun gerçek mutluluğu da ancak bütün fertlerinin güçleri ölçüsünde verici konumuna gelmeleri ile mümkündür. Bunun içindir ki Kur’ân’da Rabbimiz darlık içinde iken verebilenleri överken,  Peygamberimiz de “en makbul yardımın ihtiyaç duyulurken yapılabilen yardım” olduğunu duyurmuştur.

F- RAMAZAN AYI, İ’TİKÂF/İBADETE SOYUNMA AYIDIR

Ramazan i’tikâf ayıdır. İ’tikâf merkezi camilerden birinde Ramazan ayının son on gününde bütün dünyevi meşguliyetlerden soyutlayarak Allah’a yönelmek; tövbe, namaz, zikir, Kur’ân okuma ve tefekkürle rûhen arınmaya ve yücelmeye çalışmaktır.

Sürekli vahiy alan ve Allah ile kalbî beraberlik içinde olan Peygamberimiz her yıl Ramazan ayının son on gününde Medîne mescidinde on gün i’tikâfa girerdi.

G- RAMAZAN AYI, SEVAPLARIN BOLCA KAZANILACAĞI AYDIR

İslâm’a uygun olan ve Allah’ın rızası amaçlanan iradeli sözlerimiz, davranışlarımız, işlerimiz ve ilişkilerimize asgari on birim sevap verileceğini Rabbimiz Kur’ân’da müjdelemektedir. Peygamberimiz de Ramazan ayında yaptığımız güzel amellerimize en az yetmiş kat mükâfat verileceğini açıklamaktadır.

Alacağımız sevaplar katlanacağı içindir ki Ramazan ayı, İslâm tarihi boyunca hayırların çoğaltıldığı ve günahların azaltıldığı ay olmuştur.

Ğ- RAMAZAN AYI, MAĞFİRET/BAĞIŞLANMA AYDIR

Ramazan ayının bu özelliğini Rasûlullah (sallallahü aleyhi ve sellem) çeşitli hadislerinde beyan etmiş, Ramazan ayının başının rahmet, ortasının mağfiret, sonunun da cehennemde kurtuluş olduğunu bildirmiştir.

Sevgili Peygamberimiz, “Ramazanın son gecesinde ümmetimin günahları bağışlanır” buyurunca, sahabiler sordular:

– Ya Rasûlallah! Sözünü ettiğiniz bağışlanma gecesi Kadir Gecesi değil midir?

– Hayır; Kadir gecesi ayrı bir rahmet gecesidir. Biliyorsunuz işçi işini bitirdiği zaman, ücretini tam olarak alır. Bu da öyle. Mü’min Ramazan’da yaptığı ibâdetlerin mükâfatını Ramazanın son gecesinde alır. Bu arada günahları da bağışlanır.

HZ. PEYGAMBERİN DİLİNDEN RAMAZAN AYININ ÖZELLİKLERİ

Hz. Selman (radıyallahü anh) anlatıyor.

Şaban ayının son günü Allah Rasûlü Hz. Muhammed bize şöyle hitap buyurdu:

“Ey insanlar! Büyük ve bereketli bir ay gölgesini üzerinize saldı. Bu ayda bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesi vardır. Allah bu ayın orucunu farz kıldı. Gecelerini ibadetle (değerlendirmeyi de) öğütledi. Allah’ın sevgisine ermek için kim bu ayda bir hayır yaparsa Ramazanın dışında yetmiş hayır yapan kişi gibi sevap kazanır. Kim de bu ayda bir farz yaparsa bu ayın dışında yetmiş farz yapan kişi gibi sevap alır. Bu ay sabır ayıdır. Sabrın mükâfatı ise cennettir.  Bu ay yardımlaşma ayıdır. Mü’minlerin rızıklarının artırılacağı aydır. Kim bu ayda bir oruçluya iftar verirse bu onun günahlarının bağışlanmasına ve nefsinin cehennemden kurtulmasına sebep olur.

Sahabiler, “ya Rasûlallah! Her birimiz oruçluyu iftar ettirecek yiyeceği bulamamaktadır” diye sorunca, Rasûlullah şöyle cevap verdi: Allah bu sevabı, oruçluyu bir hurma ile, bir yudum su ile veya su karıştırılmış süt ile iftar ettirene de verir.

Bu ay, önü rahmet, ortası bağışlanma ve sonu da cehennemden kurtuluş olan bir aydır. Her kim yönetimi altındakinin işini azaltırsa Allah onu bağışlar ve onu cehennemden kurtarır.”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN