• Dolar Alış / Satış: 13.774 / 13.799
  • Euro Alış / Satış: 15.55 / 15.578
  • BINGOL:
  • Güneş: 7:14
  • Öğle: 12:20
  • İkindi: 14:48
  • Akşam: 17:04
  • Yatsı: 18:36

RAMAZAN AYI VE ORUÇ

13 Haziran 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
808 defa okundu.
RAMAZAN AYI VE ORUÇ

Kur’ân-ı Kerîm’in bulunduğu mekânı ve zamanı şereflendiren, kıymetlendiren bir kitap olduğunu söyleyen Ateş, “Ramazan ayını on bir ayın sultanı yapan şey, Kur’ân-ı Kerîm’in o ayda indirilmiş olmasıdır. Kadir gecesini bin aydan daha hayırlı yapan şey, Kur’ân-ı Kerîm’in o gecede indirilmiş olmasıdır.” dedi.

“Müslümanlar olarak bir Ramazan ayına daha kavuşmanın sevincini, heyecanını ve mutluluğunu yaşıyoruz.” diyen Solhan  İlçe Müftüsü Sırrı Fuat Ateş, Ramazan ayı ve oruçibadeti ile ilgili bilgi verirken “Rabbim, bizlere, bu ayın rahmet, bereket ve mağfiretinden istifade etmeyi nasip ve müyesser eylesin.” duasında bulundu.

Her dinin kendi kutsal mekânları ve kutsal zamanları olduğunu belirten ve Yüce dinimiz İslâm’ın da kutsal mekân ve zamanları olduğunu söyleyen Ateş, “Başta Beytullah/Ka’be olmak üzere, Arafat dağı, Müzdelife, Mina, Safa ve Merve Tepeleri biz Müslümanların kutsal mekânlarıdır. Aynı şekilde camilerimiz Beytullah’ın birer şubesi olarak biz Müslümanlar için kutsal mekânlardır. Zaman olarak ise başta Ramazan ayı olmak üzere, Recep, Şaban ayları, Zilkade, Zilhicce ve Muharrem ayları, günlerden ise Cuma günü, bayram günleri, Regaib, Mi’rac, Berat ve Kadir geceleri biz Müslümanların kutsal zamanlarına örnek olarak verilebilir. Ramazan ayı, aylar içerisinde on bir ayın sultanı olarak bilinir. Cenab-ı Allah, en önemli kulluk görevlerimizden birisi olan oruç ibadetini Ramazan ayına tahsis etmiştir. Erkek ve kadın, genç ve ihtiyar, mükellef olma şartlarını taşıyan her Müslüman, Ramazan ayında oruç ibadetini yerine getirmek mecburiyetindedir.” İfadelerini kullandı.

RAMAZAN AYI NEDEN 11 AYIN SULTANIDIR?

Ranazab ayının kıymetinin nereden geldiğini ve on bir ayın sultanı olması hikmetinin nereden geldiğini sorgulayan Ateş, şu ifadeler ile izahatta bulundu: “Bir Müslüman olarak Ramazan ayının şeref ve kıymetinin nereden geldiğini düşünmemiz gerekmektedir. Diğer bir ifade ile Ramazan ayını on bir ayın sultanı yapan şey nedir? Cenabı Allah, Kur’ân-ı Kerîm’de, Ramazan ayıyla ilgili olarak şöyle buyurmaktadır: “Ramazan ayı öyle bir aydır ki, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu yanlıştan ayırmanın açık delilleri olarak Kur’an’ın indirildiği aydır.” (Bakara 2/185) Bu âyet-i kerîmede Cenabı Allah, Kur’ân’ın Ramazan ayında indirildiğini açık bir şekilde beyan etmektedir. Yine Kur’ân’da, Kadir sûresinde, Kur’ân’ın Kadir gecesinde indirildiğinden bahsedilir. Kadir gecesi Ramazan ayı içerisinde olduğundan, Kur’ân-ı Kerîm, Ramazan ayı içerisinde ve Kadir gecesinde indirilmeye başlanmıştır. İşte yukarıdaki sorumuzun cevabı olarak şunu söylememiz mümkündür: Ramazan ayını on bir ayın sultanı yapan şey, Kur’ân-ı Kerîm’in o ayda indirilmiş olmasıdır. Kadir gecesini bin aydan daha hayırlı yapan şey, Kur’ân-ı Kerîm’in o gecede indirilmiş olmasıdır. Dolayısıyla Kur’ân-ı Kerîm, bulunduğu mekânı ve zamanı şereflendiren, kıymetlendiren bir kitaptır. Biz Müslümanların, özellikle Kur’ân ayı olan Ramazan ayında kitabımız Kur’ân-ı Kerîm’le daha yoğun bir şekilde meşgul olmamız, Kur’ân ile şereflenmek için daha fazla uğraşmamız gerekmektedir.” dedi.

BİR AYETTE 3 MESAJ

Ateş, “Cenab-ı Allah, hem Kur’ân’ı Ramazan ayında indirmiş, hem de oruç ibadetini Ramazan ayına has kılmıştır. Orucun farz kılınmasıyla ilgili olarak Yüce Rabbimiz şöyle buyurmaktadır: “Ey iman edenler! Sizden önceki ümmetlere farz kılındığı gibi oruç ibadeti size de farz kılınmıştır. Umulur ki, takvaya erersiniz” (Bakara 2/183) Bu âyet-i kerîmeden üç tane mesaj çıkarmamız mümkündür: Birincisi: Oruç, mükellef olan bütün Müslümanlara farz olan bir ibadettir. İkincisi: Oruç ibadeti sadece ümmet-i Muhammed’e farz kılınmış bir ibadet şekli değildir, daha önceki ümmetler de oruç ibadetiyle mükellef tutulmuşlardır. Üçüncüsü: Oruç ibadetini yerine getirmekten maksat takvaya ermek olmalıdır” şeklinde konuştu.

“İBADETLERİMİZİN HAYATIMIZA ETKİSİ, İBADETLERİN KALİTESİ KADARDIR”

“Bir Müslüman olarak şunu bilmemiz gerekir ki, yapacağımız bütün ibadetlerin, bizim hayatımıza bir katkısının olması gerekir” diyen Ateş, şu ifadeleri kullandı: “Diğer bir ifade ile yaptığımız ibadetler bizim hayatımıza, ahlâkımıza, davranışlarımıza etki etmeli, hayatımızda değişiklikler meydana getirmeli, bizi daha güzele, daha iyiye doğru götürmelidir. İşte Cenab-ı Allah oruçla ilgili âyette, “umulur ki takvaya erersiniz” buyururken, tuttuğumuz oruç ibadetinin bizi takvaya erdirmesi gerektiğine işaret etmektedir. Diğer ibadetlerde de aynı hedef, aynı gaye vardır. Namazla ilgili olarak Cenab-ı Allah, “namaz kıl; muhakkak ki namaz hayasızlıktan ve kötülükten alıkor” (Ankebut 29/45) buyurmaktadır. Bu âyet-i kerîmede Cenab-ı Allah, namazın insanın/müslümanın hayatında nasıl bir değişikliğe sebep olması gerektiğine işaret etmektedir. Eğer yaptığımız ibadetler bizi Allah’ın istediğini bir kul gibi davranmaya götürmüyorsa, diğer bir ifade ile yaptığımız ibadetler bizim daha iyi, daha güzel bir insan olmamıza katkıda bulunmuyorsa bu, o ibadetlerimizi hakkıyla yerine getirmediğimizi gösterir. Allah Rasûlü (sallallahü aleyhi ve sellem) Efendimiz, “her kim yalan söylemeyi ve yalanla iş yapmayı bırakmazsa, o kimsenin yemesini içmesini bırakmasına Allah’ın hiçbir ihtiyacı yoktur” (Buhârî, “Savm” 8) buyurarak, oruç ibadetinin sadece yeme ve içmeyi terk etmek demek olmadığına işaret etmektedir. Evet, oruç tutmak, sadece sabah namazı vaktinden akşam namazı vaktine kadar aç ve susuz kalmak değildir. Tıpkı namaz kılmanın ayakta durmak, eğilmek ve yere alnı yapıştırmak demek olmadığı gibi… Yaptığımız ibadetlerin hayatımıza etkisi o ibadetlerin kalitesi kadardır. İbadetlerimizin kalitesi ise o ibadetlerin, sadece ve sadece Allah emrettiği için ve Allah rızası için yapılmasına bağlıdır. Yine oruç üzerinden örnek verecek olursak, Allah Rasûlü (aleyhi’s-salâtü ve’s-selâm) Efendimiz, “Her kim inanarak ve mükâfatını ancak Allah’tan umarak Ramazân orucunu tutarsa, onun geçmiş günâhları mağfiret olunur” (Buhârî, “Savm” 27) buyurarak bu gerçeğe işaret etmektedir. Yani bizler, oruç tutarken sadece Allah’ın emri olduğu için tutacak, sadece Allah için tutacak, sadece Allah’ın rızasını kazanmak için tutacağız. Bunu gerçekleştirebildiğimiz zaman, tuttuğumuz oruç da bizi tutacak ve takva makamlarına ulaştıracaktır.

RAMAZAN AYININ ÖZELLİKLERİ

Müftü Ateş, Ramazan ayının özelliklerini şöyle sıraladı:

1- Ramazan ayı mübarek bir aydır. Bu ayda cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır, şeytanlar zincire vurulur.

2- Ramazan ayında oruç tutmayı farz bilip, sevabını da Allahü teâlâdan bekleyerek oruç tutanın günahları affedilir.

3- Ramazan ayı gelince, “Ey hayır ehli, hayra koş! Şer ehli, sen de kötülüklerden el çek” denir.

4- Ramazan bereket ayıdır.

5- Bu aya ramazan denmesinin sebebi, günahları yakıp erittiği içindir.

6- Ramazan ayının başı rahmet, ortası mağfiret, sonuysa Cehennemden kurtuluştur.

7- Ramazan ayı cömertliğimizin en üst seviyeye çıktığı bir aydır.

8- Ramazan ayı zengin ve fakirin kaynaştığı, birlik ve beraberliğimizin en güzel noktaya ulaştığı bir aydır.

9- Ramazan ayı okumuş olduğumuz Kuran’la, tuttuğumuz oruçla, kılmış olduğumuz teravihlerle ibadet hayatımızı güzelleştirdiğimiz bir aydır.

10 –Ramazan ayı, hayatımızın iyi yönde değiştiği ve geliştiği bir aydır.

11- Ramazan ayı maddi ve manevi bakım ayımızdır. Bu ayla elde ettiğimiz değerleri koruyabilirsek bu değerleri bir yıllık yaşantımıza nihayetinde hayatımızın tamamına aktarabiliriz.

12- Ramazan ayı sabır ayıdır. Sabrın öğretildiği benliğimize aktarıldığı bir aydır.

13- Ramazan ayı Allah’ın rızasını kazanma ayıdır.

14- Ramazan ayı anlayış ayıdır. Bu ayda fakirlerin ne durumda olduklarını çok iyi anlamaktayız.

ORUÇ İBADETİNİN FAYDALARI

İlçe Müftüsü Ateş, yaptığı değerlendirmede oruç ibadetinin faydalarını ise şöyle sıraladı:

1- Orucun Rabbimizi ve O’nun kulu olduğumuzu hatırlatır.

2- Nimetlere şükretmeyi öğretir.

3- Fakir ve aç insanlara karşı şefkat ve yardım etmeyi öğretir.

4- Nefsin şehevî duygularını kırar.

5- İnsana güzel ahlâklar kazandırır.

6- İnsanı en yüksek seviyede Kur’ân’dan istifâde etmeye hazırlar.

7- Çok büyük uhrevi kârlar kazandırır.

8- Beden sağlığına hizmet eder.

9- Nefsin firavunluğunu kırar.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN