• Dolar Alış / Satış: 9.481 / 9.498
  • Euro Alış / Satış: 10.998 / 11.018
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:32
  • Öğle: 12:13
  • İkindi: 15:10
  • Akşam: 17:32
  • Yatsı: 18:59

RAMAZAN AYI VE KADİR GECESİ

13 Temmuz 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1435 defa okundu.
RAMAZAN AYI VE KADİR GECESİ

Müftü Ateş, “Cenabı Allah’ın, kullarına özel lütuf ve ihsanda bulunduğu mübarek gün ve geceler vardır. Bu mübarek gün ve gecelerde, Cenabı Allah, kullarına rahmet ve mağfiretle tecelli eder, diğer gün ve gecelerden farklı olarak lütuf ve ihsanda bulunur. Bu mübarek gün ve gecelerin en önemlisi şüphesiz ki, Ramazan ayı içerisinde bulunan Kadir gecesidir.” dedi.

 Solhan İlçe Müftüsü Sırrı Fuat Ateş, Ramazan Ayı ve Kadir Gecesi ile ilgili bilgiler verirken Bin aydan daha hayır olan Kadir Gecesi’nin nasıl değerlendirilmesi gerektiği hususunda da bilgiler verdi.

Ramazan ayı’nın baştan sona mübarek bir ay olduğunu ve on bir ayın sultanı olarak kabul edildiğini ifade eden Müftü Ateş, “Ramazan ayı, içerisinde Kur’ân-ı Kerîm’in indirilmeye başlandığı aydır. Bu gerçeği Cenab-ı Allah şöyle ifade etmektedir: “Ramazan ayı öyle bir aydır ki, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu yanlıştan ayırmanın açık delilleri olarak Kur’an’ın indirildiği aydır.” (Bakara 2/185) Ramazan ayı, Kur’ân’ın indirilmeye başlandığı ay olduğu için on bir ayın sultanı olmuştur.

Ramazan ayı içerisinde bulunan Kadir gecesi hakkında Cenab-ı Allah, bin aydan daha hayırlı gece olarak bahseder. “Doğrusu, Biz, Kuran’ı kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. Melekler ve Cebrail o gecede Rablerinin izniyle her türlü iş için inerler. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.” (Kadir 97/1-5)

Şunu bilmemiz gerekir ki, Ramazan ayını on bir ayın sultanı yapan da, Kadir gecesini bin aydan daha hayırlı gece yapan da Kur’ân-ı Kerîm’dir. Bunu bilerek sadece Ramazan ayına ya da sadece mübarek gecelere mahsus değil bir ömür boyunca Kur’ân ile hemhal olmalı, çokça Kur’ân okumalıyız. Kur’ân-ı Kerîm’i çokça okumanın ötesinde onu anlamalı ve yaşamaya çalışmalıyız. Toplum olarak Kur’ân-ı okur, anlar ve yaşamaya çalışırsak, Ramazan ayını on bir ayın sultanı, Kadir gecesini de bin geceden daha hayırlı gece yapan Kur’ân, bizleri de insanlığı şereflileri ve önderleri kılacaktır.” İfadelerini kullanırken açıklamasına şöyle devam etti:

KADİR GECESİ DENİLMESİNİN SEBEBİ

Bu geceye Kadir gecesi denilmesi şeref ve kıymetinden dolayıdır. Çünkü:

a- Kur’an-ı Kerim bu gecede inmeye başlamıştır.

b- Bu gecedeki ibadet, içerisinde Kadir gecesi bulunmayan bin ayda yapılan ibadetten daha faziletlidir.

c- Gelecek bir seneye kadar cereyan edecek olan her türlü hadiseler Allah Teâlâ’nın ezeli kaza ve takdiri ile ilgili meleklere bu gece bildirilir.

d- Bu gecede yeryüzüne Cebrail ve çok sayıda melek iner.

e- Bu gece tanyerinin ağarmasına kadar esenliktir, her türlü kötülükten uzaktır. Yeryüzüne inen melekler uğradıkları her mümine selam verirler.

HANGİ GECEDE OLDUĞU

Kadir gecesinin hangi gece olduğu kesin olarak bilinmemekle beraber genellikle Ramazan’ın yirmi yedinci gecesinde olduğu tercih edilmiştir. Hz. Peygamber (sallallahü aleyhi ve sellem) bunun kesinlikle hangi gece olduğunu belirtmemiş, ancak; “Siz Kadir gecesini Ramazan’ın son on günü içerisindeki tek rakamlı gecelerde arayınız” buyurmuştur. (Buhari, Müslim)

Başka bir rivayette ise Abdullah İbn Ömer (radıyallahü anh) şöyle nakletmiştir: Sahabelerden bazı kimselere, rüyalarında, Kadir gecesinin, Ramazan’ın son yedi günü içinde olduğu gösterilmişti. Rasûlullah (sallallahü aleyhi ve sellem) onlara: “Görüyorum ki rüyalarınız Ramazan’ın son yedi günü hakkında birbirine uygun düşmüştür. Artık kim Kadir gecesini aramaya kalkışırsa, onu Ramazan’ın son yedisinde arasın” buyurmuştur. (Buhari, Müslim)

İslâm âlimlerinin çoğunluğu, Kadir gecesinin Ramazan ayının yirmi yedinci gecesi olduğu görüşünde olup, amel de bu şekilde ola gelmiştir. Buna göre bu Ramazan 13 Temmuz Pazartesi gününü Salı gününe bağlayan gece Kadir gecesidir. Ancak Ramazan ayının son on gününün bütün gecelerini kadir gecesi imiş gibi ihya etme gayretinde olmak en güzelidir.

GİZLİ OLMASININ SEBEBİ

İslam kaynaklarında belirtildiğine göre Allah Teala bir takim hikmetlere dayanarak Kadir gecesini ve onun dışında daha bazı şeyleri de gizli tutmuştur. Bunlar:

Cuma günü içerisinde duanın kabul olacağı saat; beş vakit içerisinde Salât-ı vusta; ilahi isimler içerisinde İsm-i A’zam; zaman içerisinde kıyamet ve hayat içerisinde ölümdür. Bunların gizli tutulmasından maksat mü’minlerin uyanık, dikkatli ve devamlı Allah’a ibadet ve taat içerisinde olmalarını sağlamaktır. Mü’minler bu geceyi gaflet içerisinde geçirmemeli, ibadet ve taatla değerlendirmelidir. Ebu Hureyre (radıyallahü anh)’in rivayet etmiş olduğu hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz (sallallahü aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuştur: “Kim Kadir gecesini, faziletine inanarak ve alacağı sevabı Allah’tan bekleyerek ibadet ve taatla geçirirse geçmiş günahları bağışlanır.” (Buhari)

KADİR GECESİNDE NELER YAPMALIYIZ?

Mübarek gün ve gecelerde yapılması istenilen özel bir ibadet şekli yoktur. Diğer bir ifade ile, mübarek gecelere mahsus özel bir ibadet/namaz şekli yoktur. Bir Müslüman bu geceleri, namaz kılmak, Kur’ân okumak, dua etmek, tevbe ve istiğfar etmek, salevat getirmek, zikir ve tesbihte bulunmak gibi farklı ibadet türlerini yerine getirerek ihya edebilir.

Kadir gecesini, namaz kılarak, Kur’ân-ı Kerim okuyarak, tövbe, istiğfar ederek ve dua yaparak değerlendirmeliyiz.

Üzerinde namaz borcu olanların nafile namazı kılmadan önce hiç değilse beş vakit kaza namazı kılmaları daha faziletlidir.  Üzerinde kaza namazı olmayanlar nafile kılar.

Süfyan-i Sevri: “Kadir gecesi dua ve istiğfar etmek namazdan sevimlidir. Kur’ân okuyup sonra dua etmek daha güzeldir” demiştir. (Tecrid-i Sarih Tercümesi, VI, 313).

Hz. Aise (radıyallahü anhâ) söyle anlatıyor: “Ey Allah’ın Rasûlü! Kadir gecesine rastlarsam nasıl dua edeyim? diye sordum. Rasûlüllah (sallallahü aleyhi ve sellem):

“Allahümme inneke afüvvün tühibbü’l-afve fa’fu annî (Allah’ım sen çok affedicisin, affı seversin, beni de affet)” diye dua et, buyurdu. (Tecrîd-i Sarih Tercümesi, VI, 314).

Bu gecenin öyle bir anı vardır ki o anda yapılan ibadet ve dualar mutlaka makbul olur. Bu önemli anı yakalamak için gecenin bütününü tövbe ve istiğfar ile geçirmek gerekir. Bu da kişinin imanını tazeler. Gecenin bütününü ibadetle geçiremeyenler en azından teravihten sonra bir miktar oturup dua etmelidirler.

Unutmayalım ki; özellikle bu gecede, “Tevvâb” olan Allah tövbelerimizi kabul edecektir. Bizlere bir ikram olarak sunulan bu kutsal Kadir gecesinde, başta Filistin olmak üzere dünyanın dört bir yanında zulme maruz kalmış Müslüman kardeşlerimizin yardım ve zaferi için, ümmetin birliği, dirliği ve insanlığın huzuru için, sevgi ve kardeşliğin sağlanması ve devamı için dua edelim.  

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN