• Dolar Alış / Satış: 9.267 / 9.283
  • Euro Alış / Satış: 10.738 / 10.757
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:23
  • Öğle: 12:14
  • İkindi: 15:19
  • Akşam: 17:44
  • Yatsı: 19:10

RABİ4 İçin Meydanlara İndiler

18 Ağustos 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1251 defa okundu.
RABİ4 İçin Meydanlara İndiler

Genç Memur-Sen “14 Ağustos Dünya Rabia Günü” dolayısıyla 81 ilde meydanlara indi. Bu kapsamda, Genç Memur-Sen Bingöl İl Başkanlığı tarafından kitlesel basın açıklaması yaparak yürüyüş gerçekleştirildi.

 Filistin Bayrağının dalgalandığı eylemde, tüm dünyada Müslümanlara yönelik yapılan zulüm kınandı.

Genç Memur-Sen Bingöl İl Başkanlığı öncülüğünde Genç Memur-Sen Solhan İlçe Temsilciliği’nin de katılımı ile, 14 Ağustos Dünya Rabia Günü dolayısıyla kitlesel basın açıklaması yapılarak, yürüyüş gerçekleştirdi. Dörtyol Saat Kulesi önünde düzenlenen kitlesel basın açıklamasını okuyan Genç Memur-Sen Bingöl İl Başkanı A.Haluk Çakan, özelde Mısır ve Gazze olmak üzere tüm mazlum coğrafyalardaki Müslümanların yaşadığı zulümlere ve uğradığı haksızlıklara dikkat çekti.

Rabia Meydanı’ndaki zulüm ve vahşetin üzerinden bir yıl geçtiğini hatırlatan Çakan: “Zalimlerin dünyayı kuşatan barbarlıklarını son vermeyecek misin? Mazlumların kulakları sağır eden çığlıklarını daha ne kadar duymazlıktan geleceksin? Zulüm kalesinin burçlarından atılan vahşet oklarının, kaç çocuğun daha bağrına saplanmasını bekleyeceksin? Mısır’da darbeci Sisi’nin, Suriye’de cani Esed’in, Gazze’de katil İsrail’in, Doğu Türkistan’da vahşi Çin’in insanlığı katletmesini, insanlık onurunu çiğnemesini daha ne kadar seyredeceksin? Dünyadaki zulüm kuşatmasını sen bitireceksin. İnsanlığın katline ferman çıkaran kirli küresel ittifakı sen yok edeceksin. Özgürlüğün esaretine, demokrasinin mahkûmiyetine sen son vereceksin. Vahşet mühendislerinin, 2013’ün 14 Ağustosu’nda Mısır’da temelini attığı zulüm gökdelenini sen yerle bir edeceksin. Zindanları mazlum mekânı haline getiren emperyalist cinnete sen dur diyeceksin. Döktükleri mazlum kanlarının üzerine iktidarlarını inşa etmek isteyen petrol diktatörlerini sen devireceksin. Çocukları öldürülen anaların feryatlarını kahkahalarıyla bastırmak isteyen ölüm makinelerine haddini sen bildireceksin. Sen susmasaydın, Sen ayağa kalksaydın, Sen hakkı haykırıp zalimin karşısında dursaydın, Sen mazluma el verip, mağdura kol kanat olsaydın; İsrail, Filistin ve Gazze’de soykırım yapamaz, Afrika’nın çocukları açlık ve susuzluktan kıvranmaz, Afrika’da küresel sermayenin sömürü pazarı kurulmaz. Arakan’da, Doğu Türkistan’da, Mali’de Müslümanlar hunharca vurulmazdı. Sen ayağa kalksaydın, Sen, insanlığı ayağa kaldırsaydın, Sen hakkıyla Ümmet olsaydın; Mursi’ye darbe yapılamaz, İhvanlar hapse atılamaz, Mısır’da Rabiatül Adeviyye ve Tahrir meydanları Esmaların ve Abdullah’ların ölümüne sahne yapılamazdı” ifadelerini kullandı.

“Rabi4 İnsanlığın Zulme Meydan Okumasının Adıdır”

Rabia’nın, artık Mısır’da bir meydanın adı olmadığını belirten Çakan: “İnsanlığın zulme ve zalime meydan okumasının adıdır. Esma, Sisi’nin vahşet kurşunlarıyla şehit olan Mısırlı mazlum ihvanın sadece adı değil, insanlığın demokrasi, özgürlük ve adaletin hakim olduğu bir dünya inşa etmekteki ısrarının adıdır. 14 Ağustos, insanlığın dünyaya sahip çıktığı gündür. 14 Ağustos, ümmetin adaleti ve merhameti dünyaya hâkim kılmaya karar verdiği gündür. 14 Ağustos, Mısır’ın darbecisi Sisi’nin, Suriye’nin canisi Esed’in, Filistin ve Gazze’de kan pazarı kuran Netenyahu yönetimindeki Siyonist katil İsrail’in, Doğu Türkistan’da Müslüman kıyımı yapan zalim Çin’in, Mali’de, Arakan’da, Orta Afrika’da Muhammedi bedenleri vahşet ve işkenceyle tanıştıran insanlıktan nasipsiz yönetimlerin, Halep’te, Şengal’de, Telafer’de, dünyanın farklı yerlerinde, farklı dinlere, farklı mezheplere, farklı milletlere mensup mazlumlara zulüm ederek insanlığı katleden zalimlerin kâbus günüdür. 14 Ağustos, İnsanlığın vicdanını dünyada hâkim kılmak isteyen bütün insanların, Zalimi def etmenin, zulmü fek etmenin, merhamet ve adaleti insanlığa hediye etmenin, ümmet olmanın ilk şartı olduğuna inanan bütün Müslümanların ayağa kalkma günüdür. 14 Ağustos, Dünya Rabia Günü’dür. Rabia Günü, insanlığın; vicdanlara seslenme günüdür. Rabia Günü, ümmetin; kim olduğuna bakmasızın mazlumlara el verme günüdür. Rabia Günü, insanlığın ve ümmetin, dünyanın bütün zalimlerine birlikte direnme ve diklenme günüdür. Rabia Günü, çocuklarımıza, gelecek nesillere, dünya insanlığına birlikte yaşayabileceğimizi, birlikte yol alabileceğimizi, zulmü ve zalimleri birlikte bitirebileceğimizi haykırma günüdür.” Şeklinde konuştu.

Yapılan basın açıklamasının ardından Bingöl İmam Hatip Lisesi Mezunları ile Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Sadullah Arpa’nın okumuş olduğu dua ile katılımcılar yürüyüşe geçti.

Dörtyol saat kulesi önünden Genç Caddesi boyunca yürüyüş yapan kalabalık, sık sık “Kahrolsun İsrail”, “Hamas’a Selam Direnişe Devam” sloganları attı. Yapılan yürüyüşün ardından kalabalık olaysız bir şekilde dağıldı.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN