• Dolar Alış / Satış: 12.66 / 12.682
  • Euro Alış / Satış: 14.279 / 14.305
  • BINGOL:
  • Güneş: 7:09
  • Öğle: 12:17
  • İkindi: 14:49
  • Akşam: 17:05
  • Yatsı: 18:37

QASMANLILARDAN EĞİTİM HAMLESİ

4 Nisan 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
834 defa okundu.
QASMANLILARDAN EĞİTİM HAMLESİ

Xortî/Xuertî Qasmon (Qasman Gençleri) adı altında bir araya gelen Elbaşı Köyü sakinleri, burs olarak başlatılan bu projenin devamında köyde “Caygehê perwerdeyî”-Eğitim Merkezi kurma amacıyla yeni bir projeyi gerçekleştirmek istediklerini belirtiler.

‘Qasmon Öğrenci Burs Projesi’ hayata geçirildi. Xortî/Xuertî Qasmon (Qasman Gençleri) adı altında bir araya gelen Solhan Elbaşı Köyü sakinleri, köylerinden olup üniversite okuyan öğrencilere yönelik başlattıkları burs projelerini hayata geçirdiler.

Diğer köylerimize de uygulanabilecek proje hakkında Qasmon Öğrenci Burs Projesi Koordinatörlüğü bir açıklamada bulundu.

Yapılan açıklamada proje hakkında şu bilgiler aktarıldı: “Qasmon Öğrenci Burs Projesi’ bu ay Qasmanlı 14 üniversite ve lise öğrencisine burs vererek başladı. Proje Qasman köyünden olup maddi anlamda kendisine yeten ve gönüllülük esasıyla her ay düzenli olarak bu projeye katkı sunmayı kabul eden bireylerden toplanan aidatların aylık 100 TL şeklinde Solhan dışında okuyan öğrencilere karşılıksız burs olarak verilemesini kapsamaktadır. Burs proje bu yıl için 34’ü üniversite 5’i lise öğrencisi olmak üzere toplam 39 öğrenciyi kapsamaktadır. Projeye dahil olmak gönüllülük esasına dayanmakta ancak dahil olduktan sonra aidatların ödenmesi kesinlikle zorunludur.”

İKİNCİ PROJE YOLDA

Xortî/Xuertî Qasmon (Qasman Gençleri) grubu altında birleşen Qasmanlı gençler, burs olarak başlatılan bu projenin devamında ise köyde “Caygehê perwerdeyî”-Eğitim Merkezi kurma amacıyla yeni bir projeyi gerçekleştirmek istedikleri belirtildi.

Köyde özellikle KPSS ve ÖSYM sınavlarına hazırlanmak isteyen gençlerin çalışabileceği uygun bir ortamın olmadığı ve gençlerin öncelikle bu yönde bir taleplerinin olmasından kaynaklı böyle bir projenin de gerekli olduğunu ifade edilen açıklamada güzel şeylerin ve toplumsal bazı ihtiyaçların karşılanması için Devlet ve Dernek odaklı düşünmek yerine herkesin ortaklaşarak bu ihtiyaçların karşılanabileceğini inancıyla hareket etikleri ifade edildi.

Açıklamada; Projenin bütün köylere ve mahallelere örnek olması gerektiğini, projelerine katkı sunmak isteyenlere kapılarının açık olduğu ve bu anlamda gönüllülerden de katkı bekledikleri vurgulardılar.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN