• Dolar Alış / Satış: 9.199 / 9.216
  • Euro Alış / Satış: 10.679 / 10.698
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:21
  • Öğle: 12:14
  • İkindi: 15:21
  • Akşam: 17:47
  • Yatsı: 19:13

PROJEDEN İSTİHDAMA

14 Kasım 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
896 defa okundu.
PROJEDEN İSTİHDAMA

Solhan Proje Merkezi’nde uygulanan ‘Kadın Yaşam Merkezi’ SODES projesi kapsamında açılan mesleki eğitim kurslarına katılıp meslek öğrenen Solhanlı kadınlar, projeden sonra elde ettikleri becerileri ekonomiye dönüştürmek için kolları sıvadı.

Bingöl Valiliğinin desteği ile Solhan Kaymakamlığı, Solhan Belediyesi ve İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nce Solhan Proje Merkezi’nde ortaklaşa yürütülen SODES projesinde elde ettikleri becerileri sosyo ekonomi olarak devam ettirmek için çalışmalar başladı.

Solhan Proje Merkezi’nde uygulanan ‘Kadın Yaşam Merkezi’ SODES projesi kapsamında açılan mesleki eğitim kurslarına katılıp meslek öğrenen Solhanlı kadınlar, projeden sonra elde ettikleri becerileri ekonomiye dönüştürmek için kolları sıvadı.

Proje tamamlandıktan sonra bunun devamına ilişkin görüş birliğine varan Ayfer Bolat, Sevil Coşkun ve Müşfike Gülen, projede elde edilen kazanımların sosyo ekonomiye dönüştürülmesi için girişimlerde bulundular.

‘Kadın Yaşam Merkezi’ SODES projesi kapsamında açılan mesleki eğitim kurslarına katılıp meslek öğrenen Solhanlı kadınlar, buradan çıraklıktan ustalığa geçtikten sonra elde ettikleri becerileri proje sonrasında sosyo ekonomi alanda tekstil bazında değerlendirmeyi öngördüklerini ifade ettiler.

Üç kadın olarak ön çalışmalara başlandıktan sonra Müşfike Gülen arkadaşlarının Halk Eğitimi Merkezi Kurslarında görev yapmasından dolayı çalışmalara iki arkadaş devam ettiklerini belirten Ayfer Bolat ve Sevil Coşkun, Solhan Belediyesi’nin desteği ile Solhan Kültür Merkezi’nde çalışmalara başladıklarını ifade ettiler.

EV EKONOMİSİNE KATKI SUNACAKLAR

Meslek öğrenen kadınların mesleklerini ve iş gücüne katkıyı devam ettirmek ve ev ekonomisine katkı sunmak için 16 kadın ile Solhan Kültür Merkezi’nde çalışmalarını yürüttüklerini belirten Bolat ve Coşkun, oluşturdukları atölye ile fason ürün yaparak çalışmalara başladıklarını ifade ettiler.

Bu atölyenin bir altyapı çalışması olduğunu belirten Bolat ve Coşkun, altyapı çalışması ve alan taraması ile pazar çalışması sonucunda yapılacak değerlendirme neticesinde arzu ettikleri boyuta ulaşıldığında özel girişimcilik ile iş piyasasına açılmayı planladıklarını ifade ettiler.

‘Bileğimizin gücü onurumuzdur’ sloganı ile yola çıktıklarını belirten Bolat ve Coşkun, ilçede kalifiyeli olup istihdam edilemeyen kadınların ev ekonomisine katkı sağlamaları kendilerini mutlu edeceğini belirtirken şuan ön hazırlık ve planlama kısmında olduklarını ifade edip şunları aktardılar: “Alan taraması yapılıp iş gücü oluşturduktan sonra pazar oluşturup piyasaya açılacağız. Bu çalışma ile hem kadınlarımız mesleklerini sürdürebilecekler ve hem de ev ekonomisine katkı sunabilecekler. Bu inançla çalışmalara başladık ve bu uğurda mücadelemize devam edeceğiz”

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN