• Dolar Alış / Satış: 18.61 / 18.644
  • Euro Alış / Satış: 19.6 / 19.636
  • BINGOL:
  • Güneş: 7:12
  • Öğle: 12:18
  • İkindi: 14:49
  • Akşam: 17:04
  • Yatsı: 18:37

“Piyango, Şans Oyunları Haram ve Çirkin Şeylerdir”

31 Aralık 2013
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
3448 defa okundu.
“Piyango, Şans Oyunları Haram ve Çirkin Şeylerdir”

Yılbaşı kutlamaları, milli piyango ve şans oyunları hakkında açıklama yapan Solhan’ın ve bölgenin tanmış âlimi Molla Abdullah Akdeniz, Milli piyango, şans oyunlarının kesinlikle haram ve çirkin şeyler olduğunu söyledi.

Yılbaşı kutlamaları, milli piyango ve şans oyunları hakkında yazlı bir açıklama yapan Solhan’ın ve bölgenin tanmış âlimi Molla Abdullah Akdeniz, Müslüman’ın harama girme gibi bir lüksünün olmadığına dikkat çekerek: “Milli piyango ve buna benzer şans oyunları teşvik edilmektedir. Malumunuz yılbaşından dolayı böyle bir organizasyon var. Milli piyango, şans oyunu bunlar kesinlikle haramdır ve çirkin şeylerdir. Bunlar hakkında ayetler vardır. Aranızda batıl ile birbirilerinizle malını yemeyiniz. Batıl alış veriş yoktur. Karşılığında bir menfaati yoktur. Malumunuz bir kâğıt verip daha sonra o kâğıtla kura yapıyorlar. Belirsiz bir şeydir. Kesinlikle haramdır. Bütün deliller buna şahittir, bunu haram eder. Diyelim ki para çıktı. Bu da haramdır. Bu parayı neyin karşılığında alıyorsun. Sen bir kâğıt alıyorsun, o paralar birikiyor ve birkaç kişiye veriliyor. Bu kesinlikle yanlıştır. Bizim dinimizde böyle bir şeyin yeri yoktur. Sen bunu bir batıl için alıyorsun. Batıl demekle yani dinde şeriata yeri olmayan bir amele, bir alış verişle bunu alıyorsun. Kur’an’da nesneler ve hadisi şeriflerde bunlar vardır. Bunu bir Müslüman’ın yapacağı iş değildir. Müslüman bunlardan uzak gitmesi gerekir. Faizden de daha kötü bir şeydir” dedi.

“KÖTÜ ŞEYLERİ İNŞA ETMEYİN”

Bir Müslüman’ın ‘Namazımı kılarım, kumarımı oynarım’ deme lüksüne sahip olmadığını belirten Akdeniz Hoca: “Müslüman Allah’a teslim olmalıdır. Yasak ettiği şeylerden kaçınmalıdır. Ancak Müslüman’ın harama girme tercihi yoktur. Ben burada yaparım lüksüne sahip değildir, yasaktır. Eğer tam Müslüman ise, İslam’ı yaşıyorsa böyle bir şey ne yapması ne söylemesi doğru değildir. Müslüman’ın söylemesi yapmasından daha çirkindir. Cenabı Allah ne diyor; ‘Kötü şeyleri inşa etmeyin’ Kötü şeyleri inşa etmek ayrı bir yasaktır, haramdır ve bir vebaldir. Hem kötü işleri yapıyor hem de bunları da yaparım onları da yaparım. O ikinci bir cehalettir, ikinci bir haramdır” diye konuştu.

“HERKES YAPIYOR BENDE YAPAYIM ANLAYIŞI YANLIŞTIR”

Yılbaşında çokça tüketilen alkol konusuna da değinen Akdeniz, Müslüman’ın yeni bir yıla, yeni bir yanlış ile girmemesini vurguladı. Akdeniz: “Alkol zaten dinimizde haramdır. İster bu yılbaşı olsun, ister yılın sonu olsun isterse de yılın içerisinde bir gün olsun. Müslüman’ın asla yaklaşmaması gereken büyük günahlardandır. Herkes bunu yapıyor bende yapayım anlayışı, meşrulaştırarak buna yaklaşması elbette ki doğru değildir. Elbette ki haram ve günahtır. Buna zaten Müslüman birinin de ve çocuğunun da yaklaşmaması lazım. Her kötülüğün anasıdır diyen Sevgili Peygamberimiz (S.A.S) Efendimizin belirtmiş olduğu bu günahtan Müslüman’ın uzak durması gerek” ifadelerini kullandı.

“GEÇMİŞİN MUHASEBESİNİ YAPIN”

Akdeniz: “Müslümanların geçmişin muhasebesini yapmaları çok önemlidir. Yüce Rabbimizin vermiş olduğu bir yılı, her kes kendi nefsi boyutunca bir tefekkür etmeli. Yanlışlarını tespit ederek, iç dünyasında bunun muhasebesini yapmalı. Salih ameller noktasında, yerine getirilmesi noktasında Müslümanlar birbirilerinden de manevi destek almalı. Bu yılın başını veya geçmiş yılın sonunu bu şekilde bir muhasebe yaparak, yeni bir yıla daha iyi, daha inançlı, daha güçlü bir imanla girebilmenin belki düşünce safhasını kendinde bulabilmeli” şeklinde konuştu. 

Bingöl Online

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN