• Dolar Alış / Satış: 8.624 / 8.64
  • Euro Alış / Satış: 10.307 / 10.326
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:45
  • Öğle: 12:30
  • İkindi: 16:26
  • Akşam: 19:54
  • Yatsı: 21:47

‘Peygambere Saygı’

26 Ocak 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1531 defa okundu.
‘Peygambere Saygı’

Fransa’nın Başkenti Paris’te yayımlanan Charlie Hebdo Dergisi’nin İslam Peygamberi Hz. Muhammed (sav)’e hakaret eden karikatür yayımlanmasına tepki gösteren Solhanlılar, STK’ların düzenlediği basın açıklamasına katılıp Peygambere Saygılarını yinelediler.

 Geçtiğimiz günlerde bu dergiye yapılan saldırı sonucu, dergi yazarlarının öldürülmesi bahanesiyle, İslam’a ve Hz. Muhammed’e saldırmak alenice yapılmaya devam etti.

Cuma Namazı sonrası Solhan Ulu cami önünde sivil toplum kuruluşları öncülüğünde bir araya gelen ilçe halkı, ‘Peygambere Saygı’ konulu kitlesel basın açıklamasında Hz Muhammed (SAV) tasvirli karikatür çizen dergi ve destekçileri telin etti.

Solhan İlçesinde faaliyet gösteren; Solhan Çağrı-Der, Solhan Eğitim Derneği, Eğitim Bir-Sen Solhan İlçe Temsilciliği, Genç Memur-Sen İlçe Temsilciliği, Solhan-Der, Kameran Türel Derneği, Ömeran Der, Diyanet Sen İlçe Temsilciliği, İHH İlçe Temsilciliği, Semerkand İlçe Temsilciliği’nden oluşan 10 Sivil Toplum Örgütü Katılımı ile basın açıklaması yapıldı.

Solhanlıların katılımıyla düzenlenen basın açıklaması, Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Solhan’da faaliyet gösteren STK’lar adına kitlesel basın açıklamasını okuyan İdris Çalışkan “Müslümanların yanında canlarından mallarından ve evlatlarından daha aziz olan peygambere yapılan hakaretler kabul edilemez.” dedi.

Allah’u tealaya hamd ve Resulüne salat-selam getirerek açıklamaya başlayan İdris Çalışkan, “Rabbimiz bir ayetinde buyuruyor ki; "And olsun ki, içinizden size, sıkıntıya uğramanız kendisine ağır gelen, size düşkün, inananlara şefkatli ve merhametli bir peygamber gelmiştir." (Tevbe -128) Rabbim, şahit ol ki bizlerde ona düşkünüz ve onun sıkıntıya uğraması bizlere çok ağır geliyor. Bugün buraya; "Sizden birinize ben, kendi nefsinden, annesinden, babasından, çocuklarından ve bütün insanlardan daha sevimli olmadığım müddetçe tam iman etmiş sayılmaz." diyen Resulullah’a sevgimizi ve sadakatimizi göstermek için toplanmış bulunmaktayız. Gün geçmiyor ki İslam düşmanlarının, İslam’a ve onun kutsallarına yönelik alçakça saldırıları olmasın. Tarih boyunca İslam düşmanları, İslamiyet’in ulvi hakikatlerine ilimle mukabele edemeyince, böylesi pespaye karalamalar ve alçaklıklarla mukabele etme yolunu seçmişlerdir,  bu ise onların acizliğini ve düşmanlığını gözler önüne sermektedir. Batı dünyasının, İslam beldelerinde uyguladığı katliam ve işgalleri yetmiyormuşçasına,  küstah bir şekilde Müslümanların canlarından evla gördükleri peygamberlerine hakaret etmeleri ve bu alçaklıklarına, düşünce özgürlüğü kılıfını giydirmeleri, tüm Müslümanların sabır taşını çatlatmıştır. Kâb Bin Eşreflerle başlayıp, Salman Rüştü’ler ile devam eden bu menfur zihniyet bugün Charlie Hebdo olarak tezahür etmiştir. Üstelik bu düşmanlık devlet politikalarından öteye geçmiş, islamofobi olarak projeleştirilmiştir.

Demokrasinin ve Özgürlüğün beşiği olduğunu iddia eden Fransa, artık tahrik ve hakaretlerin merkezi olmuştur. Hiçbir Müslüman sizin hakaretlerinize karşı sessiz kalmayacak, sizden merhamet dilenmeyecektir. Unutmayın ve şunu iyi bilin ki; bu ümmet hâlâ Hz. Muhammed’in ümmetidir” ifadelerini kullandı.

“Batı Bugün Ektiği Nefret Tohumlarının Meyvesini Biçmektedir”

“Fransa’da yaşananlar, gelinen nokta itibarıyla islamofobiye sebep değil, bilakis gerçekleştirilmiş zulümlerin neticesidir” diye açıklamasına devam eden Çalışkan, şu ifadeleri kullandı: “Batı bugün ektiği nefret tohumlarının meyvesini biçmektedir. Irak, Afganistan, Cezayir ve Filistin başta olmak üzere İslam coğrafyalarında katlettikleri Müslümanların kanları henüz ellerinde kurumamış zalim liderlerin,  kol kola girip "terörü" lanetlemeleri, dünyanın çivisinin çıktığını göstermektedir. Sicillerinde, Ebu Gureyb’lerin, Guantanamo’ların, Emperyalist sömürgelerin bulunduğu bir medeniyet hangi yüzle özgürlüklerden ve adaletten bahsedebilir? Fransa’da ölen 12 insan için bütün Avrupa ve yardakçıları ayağı kalkarken, Suriye’de, Filistin’de, Irak’ta, Afganistan’da ve Arakan’da katledilen yüzbinlerce Müslüman kardeşlerimiz için seslerimiz neden daha gür çıkmasın? Müslümanların kanı bu kadar mı ucuz? Hayır, kat’a ve asla, bizler bugün meydanlardan haykırıyoruz; Ey zalimler bizler hiçbir zaman Charlie Hebdo olmadık, olmayız da! Bizler Hz. Muhammed’in Ümmetiyiz !!!  Bunu böyle bilin. Biz, katlettiğiniz “Abdulkadir Molla’yız…” Biz, eli kanlı İsrail terörünün şehit ettiği “Ahmet Yasin’iz…” Biz, ağababanız ABD’nin öldürdüğü “Malcom X’iz” ve Biz tahammül edemediğiniz; “Muhammed Mursi’yiz ve Esma’larız…” Evet, Küfür tek bir millettir, gerçeğini bugün bir kez daha görüyoruz. Bu küfür zihniyeti sadece batının merkezi Fransa’da yaşanmıyor, zihin kodları batıyla paralellik arz eden, ülkemizdeki batı taşeronlarının da aynı küstahlıkla küfürlerini kustuklarını görüyoruz.”

“Biz Sussak, Tarih Susmayacak”

“İslam’a, Müslümanlara ve peygamberimize hakaret içeren saldırıları fikir özgürlüğü adına savunan bu güruh, ne hikmetse diğer dinlere ve mezheplere değil sadece ve sadece İslam’a ve Müslümanlara saldırıyı fikir özgürlüğü olarak görüyorlar” diye açıklamasını sürdüren Çalışkan, şöyle devam etti: “Bütün bunlara inat, bizler Resulullah’ın davasını daha iyi öğrenip yaşayarak onların fasid emellerini kursaklarında bırakacağız.  İslam düşmanlarının her türlü karalamalarına inat Resulullah’ın bir sünnetini daha ihya edeceğiz hayatımızda ve onun davasını bir adım daha ileriye götüreceğiz. Şüphesiz Kafirler bu cesareti,  Müslümanların ayrılığından ve suskunluğundan alıyorlar. İslam düşmanlarına karşı saflarımızı daha çok sıklaştırmalı,  Resulullah’ın öğretileri etrafında birbirimize kenetlenmeliyiz. Son olarak, İslam’a ve O’nun kutsallarına yapılan saldırıları, lanetliyor ve Sezai Karakoç’un şu dizeleri ile konuşmamızı sonlandırıyoruz;

‘Onlar sanıyorlar ki biz sussak mesele kalmayacak,

Halbu ki biz sussak, tarih susmayacak,

Tarih sussa, hakikat susmayacak.

Onlar sanıyorlar ki bizden kurtulsalar mesele kalmayacak,

Halbu ki bizden kurtulsalar, vicdan azabından kurtulamayacaklar,

Vicdan azabından kurtulsalar, tarihin azabından kurtulamayacaklar,

Tarihin azabından kurtulsalar, Allah’ın gazabından kurtulamayacaklar!’

Allah’ın selamı, rahmeti ve bereketi hepimizin ve tüm İnananların üzerine olsun.”

Yunus Kızılboğa’nın Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan basın açıklaması, Abdurrahman Bildik’in ettiği dua ile son buldu.

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN