• Dolar Alış / Satış: 9.481 / 9.498
  • Euro Alış / Satış: 10.998 / 11.018
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:32
  • Öğle: 12:13
  • İkindi: 15:10
  • Akşam: 17:32
  • Yatsı: 18:59

“PEYGAMBER, HAYATIN HER ALANINDA BİZE ÖRNEKTİR”

11 Nisan 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
815 defa okundu.
“PEYGAMBER, HAYATIN HER ALANINDA BİZE ÖRNEKTİR”

Peygamber Sevdalıları Platformu üyesi Solhan Çağrı-Der tarafından gelenekselleşen Kutlu Doğum etkinlikleri bu yılda devam etti. Önceki hafta startı verilen Kutlu Doğum etkinlikleri kapsamında geçtiğimiz hafta Elbaşı Köyü ile Elmasırtı Köylerinde de Kutlu Doğum etkinlikleri devam etti.

Peygamber Sevdalıları Platformu üyesi derneklerden Solhan Çağrı-Der, önceki hafta Eşmetaş köyü ile start verdiği ve Hazarşah Köyü Aksakal Mezrasında ise devam ettirdiği Kutlu Doğum programlarına geçtiğimiz hafta ise Elbaşı Köyü ve Elmasırtı Köü programları ila devam etti.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan ve ilahilerin seslendirildiği programa konuşmacı olarak Cihan Üzer katıldı.

Üzer; “Her sene bir tema altında peygamber efendimizi anlatıyoruz. Peygamber hayatın her alanında bize örnektir.  Hangi alana el atarsak orada peygamber rahmet edeni merhamet edeni görüyoruz. Onun için diyoruz ki bugünkü insanlık hayatının her noktasında nerede bir sıkıntıya düşerse, nerede bir darlığa düşerse, nerede bir çıkmaza düşerse 14 asır önceki önderine baksın ona nasıl çözümler sunmuş onu görsün kendi yolunu da görsün. Bu yollardan birisi de kardeşlik peygamberi olmasıdır. İnşallah kısaca peygamber efendimizin Hz. Mustafa’nın dünyaya getirdiği kardeşlik şuurunu ne demek olduğunu az/öz anlatmaya çalışacağız. Peygamber dünyaya teşrif etmeden önce dünya kap karanlık bir çağı yaşıyordu. İnsanlık kendi şuurunu kaybetmişçesine taşlara tapıyordu. Kız çocuklarını diri diri toprağa gömüyordu. Kan davalarıyla neredeyse birbirlerini soyunu kurutuyordu. Gücü olanlar güçsüzleri eziyor, fakirlerin alın terinden zenginler saltanatlarını sürüyordu. Böyle bir mekanda Allah’ü Teala Hz. Muhammedi gönderdi. Hz. Muhammed Allah’tan geldiği emir ve tabirlere geldiği zaman o toplum yavaş yavaş onun etrafında kümelenmeye başlandı. Önce çekindiler, korktular ama onun kokusunu alan bir daha oradan kopmuyordu. İşkencelerden geçiliyordu vuruluyordu, dövülüyordu, sövülüyordu sokak sokak gezdiriliyordu. Sımsıcak çöllerde koca koca kayalar üzerlerine koyuluyordu ama asla ve asla o kokuyu terk etmiyordu. Allah’tan başka ilah yok deyip haykırıyorlardı. Bunu gören diğer insanlık da o kokuya koşmaya başladılar. Ve insanlar yavaş yavaş peygamber efendimizi dini etrafında toplanıp O’nun getirdiği inancı kabul etmeye başladılar. Fakat o dini kabul eden insanlar az önce kastettim ya canavar mahiyetinde olan; kendi kız çocuklarını diri diri toprağa gömen o insanlar birden bire faklı bir ruha büründüler. Adeta merhamet çiçekleri olmaya başladılar.” İfadelerini kullandı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN