• Dolar Alış / Satış: 12.66 / 12.682
  • Euro Alış / Satış: 14.279 / 14.305
  • BINGOL:
  • Güneş: 7:09
  • Öğle: 12:17
  • İkindi: 14:49
  • Akşam: 17:05
  • Yatsı: 18:37

Park Sorununa Çözüm Bekleniyor

21 Ağustos 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1403 defa okundu.
Park Sorununa Çözüm Bekleniyor

D-300 Karayolunun ilçe merkezinden geçişi nedeniyle çarşı merkezinde trafik yoğunluğu yaşandığını dile vatandaşlar, yetkililerin sorunun çözümüne ilişkin bir girişimleri olmadığını iddia ederek, araçlar için otopark yapılması, yaya geçişleri ve kaldırım işgali için de çalışmaların yapılmasını beklediklerini ifade ettiler.

 Taşıt ve yaya trafiği ile ilgili düzenleme bekleyen vatandaşlar, yetkililerin konuya eğilmelerini bekliyorlar.

İlçedeki trafik sorunun, araç parkı olmamasından ve kaldırım işgalinden kaynaklandığını dile getiren vatandaşlar, trafik sorunun çözümü için yetkililerden çözüm bekliyorlar.

D-300 Karayolunun ilçe merkezinden geçişi nedeniyle çarşı merkezinde trafik yoğunluğu yaşandığını dile vatandaşlar, yetkililerin sorunun çözümüne ilişkin bir girişimleri olmadığını iddia ederek, araçlar için otopark yapılması, yaya geçişleri ve kaldırım işgali için de çalışmaların yapılmasını beklediklerini ifade ettiler.

 “İlçemiz Trafik Kirliliğinden Kurtarılmalı”

D-300 karayolunda trafik yoğunluğuna dikkat çeken vatandaşlar, Bu yoğunluğa park yapan araçların da eklenmesi ile adeta kazalara davetiye çıkarttığını söylediler. Ana yolda araçların park edilmesini trafikte tehlikeye neden olduğu gibi aynı zamanda ilçemiz için görüntü kirliliğine de sebep olduğunu söyleyen vatandaşlar; “Yol kenarlarına park edilen araçlar nedeniyle yoldan geçen vatandaşlar işyerlerine giremediği gibi kaldırımları da kullanamıyor. Park yapılamaz uyarısını dikkate alan da yok. İlçemizde bir otogar yapıldı ancak bir türlü hizmete sunulmadı. Özellikle taşımacılık yapan firma ve köy minibüslerin terminale taşınması ile sorunun az da olsa giderileceğini düşünüyoruz.” İfadelerini kullandılar.

“İlçemize Yakışanı Yapmalıyız”

İşyerleri önüne ve özellikle kaldırımlara yapılan araç parkının büyük sorun teşkil ettiğini söyleyen esnaf, esnaflar olarak yaşadıkları sorunun farkına varılmasını beklediklerini söyleyerek Solhan’a gelen yabancıların yol kenarında park halindeki araçlardan başka bir şey görmediklerini söylediler.

İlçeden geçen yabancıların Solhanlı vatandaşların kaldırımları kullanmadığı yönündeki eleştirilerine dikkat çeken ve görüntünün haklı olduklarını gösterdiğini belirten vatandaşlar, “Vatandaşın kaldırımları kullanmamasının sebebi, kaldırımların taşıtlar ve esnaf tarafından işgal edilmesidir. İnsanlarımız kaldırımları kullandığı, araçların otoparklara çekildiği zaman ilçenin güzel bir görünüme sahip olduğu herkes tarafından kabul edilecektir.” Şeklinde konuştular.

“Park Yasağı Getirilmeli”

Sürücülerden park konusunda duyarlı olmalarını istediklerini söyleyen ve yapılan bilinçsiz parklardan dolayı esnafın ve özellikle yayaların mağdur olduğunu belirten vatandaşlar, Solhan Belediyesi tarafından uygulanması belirtilen yol boyu kaldırım kullanım alanı çalışmasının bir an önce hayata geçirilmesini beklediklerini aktardılar.

Yolun hem sağında hem de solunda yapılan parkların trafiği olumsuz etkilediğine dikkat çeken vatandaşlar, Solhan Belediyesi tarafından yapılan mini terminalin bir an önce hizmete açılmasını beklediklerini ancak ayrıca ticari araçların dışında kalan araçlar için de park çalışmasının ivedilikle başlamasının gerektiğine dikkat çektiler.

Mini terminalin açılması ile sorunun tam anlamıyla çözüleceğine inanmadıklarını onun için ilçe trafik komisyonunun park sorununu gündeme almaları gerektiğini vurgulayan vatandaşlar, araç park yasağının getirilmesi ve bazı cadde veya sokakların trafiğe kapatılması ile ilçe halkının rahat nefes alabileceğini aktardılar.

Yayalar Nerden Geçecek?

Kul hakkını her kulvarda dile getiren ancak eyleme geldiğinde sözlerimizle çelişen bir toplum haline geldiğimizi söyleyen vatandaşlar, “yol işgali, kaldırım işgali veya bir insanın rahat kullanması gereken alanlarda hak ihlalini yaptığımızda kul hakkına girmiş oluyoruz. Kaldırım ve yol ilçede herkesin hakkıdır. Bu hakkı birileri kendi kapısı önü veya işi olduğu işyerine gitmesi için kolay yol olduğu için kendine hak olarak görmemelidir. Kadınlarımız, kızlarımız kaldırımları kullanamıyor. Oysaki kaldırımlar yaya geçiş noktalarıdır. Kaldırımları kullanamadıkları için yolu kullanmak zorunda kalıyorlar tabiî ki yolda da yan yana iki araç parkı yapıldığında yolu da tam anlamıyla kullanamamaktadırlar. Bırakın kaldırımı artık yolları da kullanamayacak duruma geldik. Yetkililerimiz halkın içine çıkmadığından mıdır sorundan habersiz oluşları yoksa bu kadar mı duyarsızlar anlamış değiliz. Kimseye haksızlık edilsin diye değildir bu ifadelerimiz hakkımız olanı yaşamak içindir tüm meramımız. İlçe trafik komisyonunun toplantı yaparak değil bir toplantı gününde çarşıyı dolaşarak bile karar vermelerinin daha faydalı olacağını düşünüyoruz.” İfadelerini kullandılar.  

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN