• Dolar Alış / Satış: 8.859 / 8.875
  • Euro Alış / Satış: 10.349 / 10.367
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:03
  • Öğle: 12:20
  • İkindi: 15:42
  • Akşam: 18:16
  • Yatsı: 19:41

‘PANİĞE GEREK YOK!’

16 Mart 2020
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
4836 defa okundu.
‘PANİĞE GEREK YOK!’

İl Sağlık Müdürü Mehmet Emin Gündoğdu: ‘Ülkemizin bu virüse karşı ilk günden beri aldığı tedbirler, dünyadaki hiçbir ülkede alınmadı. Bakanlığımız bu konuda çok titiz çalışıyor. Dünya tarihi boyunca buna benzer hastalıklar hep oldu. Bu virüs çok korkulacak ve panik yapacak bir virüs değil.’

Bingöl Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Bingöl İl Sağlık Müdürlüğü İşbirliği ile öğrencilere yönelik “Yeni Koronavirüs; Bulaşma ve Korunma Yolları” isimli Eğitim Konferansı düzenlendi.

Recep Tayyip Erdoğan Kongre Merkezinde düzenlenen konferansa Rektör Prof. Dr. İbrahim Çapak, İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Mehmet Emin Gündoğdu, Rektör Yardımcıları, Genel Sekreter, birim amirleri, Üniversite personeli ve öğrenciler katıldı.

Konferansın konuşmacısı ise Konferansta Bingöl Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. A. Sezin Şeyhanoğlu’ydu.

Konferansta bir selamlama konuşması yapan Rektör Prof. Dr. İbrahim Çapak, “Türkiye’de ve dünyada son zamanlarda gelişen corona virüsü ile alakalı, farkındalık oluşturmak için uzmanımız tarafından bilgilendirileceğiz. Bu virüsle baş etmenin en önemli yolu temizliktir. Dinimizin de en çok önem verdiği konulardan biridir temizlik. Dinimiz temizlik imandandır diyor. Biz üniversite olarak geçen hafta itibariyle fakültelerimiz ve yüksekokullarımızdaki temizlik için daha özel çaba sarf ediyoruz. Sadece bizim üniversite olarak temizlik konusunda göstereceğimiz hassasiyet yeterli değil. Her birimiz yaşadığınız ortamların ve kendinizin temizliğinde daha hassas olmalısınız. Kullandığımız alanların temizliğinde lütfen daha özenli olalım. Sık sık ellerimizi düzgün bir şekilde yıkayalım. Devletimiz virüs için gerekli tüm tedbirleri almış durumda. Bizlerde daha hassas bir şekilde üstümüze düşeni yapmalıyız” dedi.

“BÜTÜN TEDBİRLER ALINDI”

Bir konuşma yapan İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Mehmet Emin Gündoğdu ise corona virüs tespitine değindi.

Dr. Gündoğdu, “Dünyada bir corona virüs gerçeği var. Ülkemizin bu virüse karşı ilk günden beri aldığı tedbirler kadar dünyadaki hiçbir ülkede alınmadı. Bakanlığımız bu konuda çok titiz çalışıyor. Dünya tarihi boyunca buna benzer hastalıklar hep oldu. Bu virüs çok korkulacak ve panik yapacak bir virüs değil. Düşük oranlarda ölüm vakası var. Yüzde üç gibi bir oran. Ülkemizde yeni görüldü. Bütün tedbirler alındı. Ailesi ve yakın çevresi takip altına alındı. Dün coronavirüse nasıl bakıyorsak bugün de aynı şekilde bakıyoruz. Ülke olarak virüse karşı her türlü tedbiri almış durumdayız. Size düşen Sağlık Bakanlığımız tarafından yapılan uyarıları dikkate almanızdır. Devlet olarak hiçbir şekilde tedbirsizlik veya hafife alma durumumuz yok.  Tüm tedbirler alınmış durumda” diye konuştu.

“ÖĞRENCİLERİMİZİN KONUYA HÂKİM OLMALARI BİZLERİ DE MUTLU ETTİ”

Konferansta Bingöl Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. A. Sezin Şeyhanoğlu, Corona virüsün bulaşma şekilleri, belirtileri ve tedavi yöntemleri üzerinde katılımcılara detaylı bilgiler verdi.

Bingöl Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. A. Sezin Şeyhanoğlu ise “Son birkaç aydır ciddi seviyelere ulaşan Corona virüs ile ilgili bildiklerimizi aktarmak için bugün Bingöl Üniversitesinde öğrencilerle bir araya geldik. Evde ve dışarda almamız gereken önlemler ile alakalı ve ne şekilde kendimizi korumalıyız. Aslında ne kadar korkmalı ve yahut korkmamalıyız bunlardan bahsettik öğrencilerimize. Öğrencilerimizden de birçok soru geldi ve gerçekten konuya hâkim olmaları bizleri de mutlu etti” dedi.

“KORKUMUZ BİRAZ DAHA AZA İNDİ”

Öğrencilerden Serhat Yılmaz ise; “Virüsün ilk çıktığı vakitler ve ölümlerin fazlasıyla yükselmesiyle alakalı gerçekten çok korkuyorduk. Şimdilerde ise hem sağlık bakanlığı hem de verilen bu tarz konferanslarla korkumuz biraz daha aza indi. Virüsten korkmamamız gerektiğini ve sadece hijyenik olmamız gerektiğini anladık” şeklinde konuştu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN