• Dolar Alış / Satış: 8.337 / 8.352
  • Euro Alış / Satış: 10.1 / 10.118
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:45
  • Öğle: 12:29
  • İkindi: 16:25
  • Akşam: 19:52
  • Yatsı: 21:45

ÖZEL OKUL TEŞVİK BAŞVURULARI BAŞLADI

15 Ağustos 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1515 defa okundu.
ÖZEL OKUL TEŞVİK BAŞVURULARI BAŞLADI

Devlet okullarında okuyan ancak öğrenimlerini özel okulda sürdürmek isteyen öğrencilerin özel okullarda okuyabilmelerine imkan sağlayan teşvik başvurularının bugün başladığını belirten Bingöl, Özel Solhan Yüzenada Temel Lisesi’nde öğrenim gören öğrencilerin sınavlardaki başarıları hakkında da bilgi verdi.

Özel okullar için teşvik başvuruları 15 Ağustos 2016 Pazartesi (bugün) başlıyor.

Solhan’da ikamet edip Özel Solhan Yüzenada Temel Lisesi’nde öğrenimlerine devam etmek isteyen öğrencilerin teşvikten faydalanmaları için başvuruların bugün başladığını belirten Özel Solhan Yüzenada Temel Lisesi Müdürü Özhan Bingöl, teşvik başvurusu hakkında bilgi verdikten sonra ilçede bulunan tek özel lisenin başarısı hakkında da açıklamada bulundu.

BAŞVURULAR 2 EYLÜL’DE SONA ERECEK

Özel Solhan Yüzenada Temel Lisesi’nde okumak isteyen öğrencilerin teşvik için hangi yolu izleyecekleri hakkında bilgi veren Bingöl, “Devlet okulundan okuyup özel okullarda öğrenimine devam etmek isteyen öğrencilere yönelik teşvik verilmektedir. Bu teşvik; belirli özel okullar için değil ilk ve ortaöğretim tüm eğitim kurumları için verilmektedir. İlçemizde sadece özel lise olarak Yüzenada Temel Lisesi olduğu için öğrencilerin bu okulda okumak için teşvikten nasıl faydalanabilecekleri belirtelim: Ortaöğretim; 9, 10, 11 ve 12’nci sınıfta okuyup özel lisede öğrenimlerine devam etmek isteyen öğrencilere Milli Eğitim Bakanlığı’nca teşvik verilmektedir. Teşvik için başvuru tarihleri 15 Ağustos ile 02 Eylül 2016 olarak açıklandı. Bugün başlayacak olan başvuru için öğrenciler devam ettiği okulda özel okulda öğrenimine devam etmek için teşvik başvurusunda bulunmalıdır. Başvuru yapıldıktan sonra bakanlıkça öğrencinin maddi durumundan okul başarısı ve okuyan kardeş sayısı ile kardeşlerin eğitim durumları göz önünde bulundurulup değerlendirme yapılmaktadır. Yapılan değerlendirme sonucunda teşvik hakkı elde eden öğrenciler, okumak istedikleri özel okulları tercih edebilecekler. Öğrenci tercih ettiği okulda açılan kontenjan için uygun sıralamaya yerleşmiş ise özel okulda öğrenimini sürdürebilecektir.” Şeklinde konuştu.

OKUL BAŞARISI HAKKINDA BİLGİ VERDİ

LYS sonuçları ile ilgili de bilgi veren Bingöl, 12’nci sınıf ve mezun öğrencilerin LYS sonuçlarına bakıldığında başarının yüksek olduğunu belirtti. Bu yıl Özel Solhan Yüzenada Temel Lisesi’nde ilk mezun verildiğini belirten ve daha önce farlı eğitim kurumlarda okuyup öğrenimini tamamlayan öğrencilerin Özel Solhan Yüzenada Temel Lisesi’nin açtığı kurslara katıldığını belirten Bingöl, kendi mezunlarımız ile kurslarımıza katılan öğrencilerden sınavlara katılanlardan yüzde 70 oranında bir başarı sağlanmış olup herhangi bir lisans programında okumaya hak kazandılar. Bazı başarılı öğrencilerimiz ise başarı sağlamalarına rağmen daha yüksek puan ile yerleşebilecekleri lisans programı istedikleri için tercih yapmadılar. Bu yıl başarı olup tercih eden öğrencilerimiz; Tıp Fakültesi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Mimarlık, Mühendislik, Psikoloji, Fen Edebiyat ve Eğitim Fakülteleri, Ziraat Mühendisliği, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Sağlık Fakülteleri bölümlerine yerleştiler. LYS’de başarı gösterip il ikincisi olan öğrencimiz Abdulselam Gülen, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne yerleşti. Öğrencilerimizin eğitimine katkı sunan ailelerimize ve öğretmenlerimize teşekkür ederken öğrencilerimize de yeni öğrenim hayatlarında başarılar dilerim.” İfadelerini kullandı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN