• Dolar Alış / Satış: 8.419 / 8.434
  • Euro Alış / Satış: 9.989 / 10.007
  • BINGOL:
  • Güneş: 5:14
  • Öğle: 12:35
  • İkindi: 16:26
  • Akşam: 19:35
  • Yatsı: 21:16

ÖZEL ÖĞRENCİLERE ÖZEL PROGRAM

23 Mart 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
22307 defa okundu.
ÖZEL ÖĞRENCİLERE ÖZEL PROGRAM

21 Mart ‘Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü’ münasebetiyle düzenlenen programa katılan Kaymakam Okumuş, “Şehirleri, okulları, binaları, çarşıları, meydanları, planlarken olgun yaşlarda, genç yaşta, gözleri gören, kulakları duyan, ayakları çalışan, vatandaşlara göre yapıyoruz. Hâlbuki memleketimizin insanı bedensel, işitsel, görsel, psikolojik vs. bir yokluk içinde olanlara göre de şehirlerin planlanması lazım.” dedi.

Solhan’da Özel Güneş Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi tarafından 21 Mart ‘Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü’ münasebetiyle bir program düzenlendi.

Program, havaların sıcak olmasından dolayı Recep Tayyip Erdoğan Açık Alan Spor Kompleksinde düzenlendi.

Düzenlenen programa Solhan kaymakamı Fatih Okumuş, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali İhsan Yanılmaz, Solhan Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet doğan ve vatandaşlar katıldı.

Halay çekilerek başlanan programın ardından Solhan Kaymakamı Fatih Okumuş bir konuşma yaptı. Okumuş Konuşmasında şu ifadeleri kullandı; “Bugün 21 Mart ‘Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü’ Bunun herhangi bir bilimsel açıklaması bulunsa dahi bunu noksanlık olarak göremeyiz. Bu çocuklar bizim çocuklarımız, bizim yavrularımız. Fiziki, zihni ve psikolojik olarak hiç bir eksiği yokmuş gibi bütün yaratılış itibariyle mükemmel yaratılmış nazarıyla bu şekilde hem aile ortamında, hem eğitim ortamında, hem sosyal hayatta bu şekilde davranabilirsek tıbbi olarak, pedagojik olarak, olması gerekenleri yaparsak hiç bir başarıya engel olamayacağını, sınır çizemeyeceğini, bir şekilde önüne bariyer olacağını düşünmüyorum. Zaman zaman Down Sendromlu çocukların başarılarını görüyoruz. Mesela yüzme şampiyonları çıkıyor, değişik başarılar çıkıyor. Otizmli olup çok güzel gitar çalanlar, çok güzel yap-boz ve ciddi anlamda hafıza oyunlarını çok güzel yapabilenler var. Dolayısıyla yapılması gerekenin yanında kişinin, bireyin, çocuğun en gelişmeye yatkın oldukları yeteneklerini tespit etmemiz lazım. Bu da mutlaka öğretmenlerimize, idarecilerimize, ailelerimize, toplumun bütün fertlerine sorumluluk oluşuyor. Yetenekleri olan bu öğrencilerimiz belirlenerek resim yapma, buna benzer yüzme, koşma vs. özellikleri üzerinde ihtisaslaştırmanın, başarma duygusunun başlatmanın, hayata bağlamanın anlamlandıracak bir meşguliyetinin oluşturulması çok faydalı, çok gerekli. Bu öğrencilerin, bu çocukların, bu sıkıntıda olan çocuklarımızın aileleri açısından bir meşguliyet, bir hayata bağlılık, bir anlamlılık oluşacaktır. Burada özellikle belediyelerimizin ve sivil toplumun da ciddi sorumluluğu var. Biz açıkçası şehirleri, okulları, binaları, çarşıları, meydanları, planlarken olgun yaşlarda, genç yaşta, gözleri gören, kulakları duyan, ayakları çalışan, vatandaşlara göre yapıyoruz. Hâlbuki memleketimizin insanı bedensel, işitsel, görsel, psikolojik vs. bir yokluk içinde olanlara göre de şehirlerin planlanması lazım. Bunun ötesinde kamuoyu, internet dünyası, sosyal medyaya düşen vazifeler var. Özellikle 21 Mart ile sınırlandırılmaması lazım. Özellikle bu gibi yaygın olarak görülen sıkıntılardan toplumun da haberdar olması için farkındalık düzeyinin geliştirilmesi gerekiyor. Herkes bir engelli adayıdır. Hepimizin başına gelebilir. Hepimizin çocuğunun başına gelebilir. Dolayısıyla bu açıdan herkes üzerine düşenleri yerine getirmesi gerekir. Rabbim bu durumda olan bütün çocuklarımıza şifa versin. 21 Mart dünya Down Sendromu gününüzü kutluyorum.”

Program öğrencilerin parmak boyama çalışmasıyla sona erdi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN