• Dolar Alış / Satış: 12.079 / 12.1
  • Euro Alış / Satış: 13.597 / 13.622
  • BINGOL:
  • Güneş: 7:06
  • Öğle: 12:17
  • İkindi: 14:49
  • Akşam: 17:06
  • Yatsı: 18:37

ORUÇTA SICAKLA İMTİHANLARI

13 Haziran 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1331 defa okundu.
ORUÇTA SICAKLA İMTİHANLARI

200 derece sıcaklıktaki taş fırında ekmek pişiren fırıncılar, ekmek pişirirken yaklaşık 100 derece sıcakla karşı karşıya kaldıklarını belirttiler. Tez-el Unlu Mamülleri işletmecisi Yavuz Tezel, Vatandaşların sıcak ekmek ihtiyacını karşılamak için iftar öncesi ve sonrası olmak üzere iki kez ekmek çıkardıklarını ifade etti.

200 derece sıcaklıktaki taş fırında ekmek pişiren fırıncılar, ekmek çıkardıklarında fırından gelen yaklaşık 100 derece ısıya karşı pide yetiştirmeye çalışıyorlar.

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte pide alımı da iftar saatlerine kalıyor. Solhan’da faaliyet gösteren fırıncılar da bu ihtiyaca cevap vermek için yoğun çaba sarf ediyorlar.

Ramazan aylarında iftar sofralarının vazgeçilmezi olan pidelere talep artması nedeniyle taş fırınlarda çalışan ustalar, vatandaşlara pide yetiştirmek için sıcağa rağmen yoğun çalışıyorlar. Özellikle iftar vaktinin yaklaştığı saatlerde talebin daha fazla olması nedeniyle fırınlarda da sıcaklığın arttığını aktaran ekmek pişiricileri, havaların serin olmasına rağmen fırından gelen ısının bunaltıcı olduğunu ve bundan etkilendiklerini ifade ettiler.

GÜNDE İKİ KEZ EKMEK ÇIKARIYORLAR

Vatandaşların ekmek ihtiyacına cevap vermek için sıcağa rağmen çalışmak zorunda kaldıklarını ifade eden Tez-el Unlu Mamülleri işletmecisi Yavuz Tezel, “Fırında bunaltıcı bir sıcaklık var. Bir tarafta farz olan oruç ibadeti eda etmemiz gerekiyor diğer tarafta vatandaşların ihitiyacını karşıamak için çalışamamız gerekiyor. Sabah saat: 10.00 gibi hamur yapma işlemine başlıyoruz. Öğleden sonra kepek ekmek ve yağlı ekmek yapıyoruz. Arada vatandaşların hazırlayıp getirdiği pide malzemesi olduğunda pide yapıyoruz. Tabi Ramazan ayının vaz geçilmezi olan fırın yemekleri için çömlek ve tepsi yapan vatandaşlarımızın da bu ihtiyaçlarına cevap vermeye çalışıyoruz. Saat 16.30 civarında ise Ramazan pidesi çıkarmaya başlıyoruz ve iftar saatine kadar Ramazan pidesi çıkarmaya devam ediyoruz. İftardan sonra ise 2 saat gibi bir süre dinlendikten sonra Çavdar, Çörek, Trabzon Ekmeği, buğday ve somun ekmek çeşitlerini çıkarıyoruz. Saat 24.00’da pişirme işi bitiyor ancak saat: 2.00’a kadar ekmek ihtiyacı olan vatandaşlarımızın ihtiyacını karşılamak için fırını açık tutuyoruz.” Şeklinde konuştu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN