• Dolar Alış / Satış: 9.267 / 9.283
  • Euro Alış / Satış: 10.738 / 10.757
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:23
  • Öğle: 12:14
  • İkindi: 15:19
  • Akşam: 17:44
  • Yatsı: 19:10

Orman, Tek İsteğim 500 Metrelik Yolun Yapılması

14 Ekim 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1233 defa okundu.
Orman, Tek İsteğim 500 Metrelik Yolun Yapılması

Yaşamının kolaylaşması için haklarının olduğunu ve bu hakları talep ettiğini söyleyen Orman, “tek isteğim; evim ile anayol arasındaki 500 metre civarındaki yolun yapımı ve yol üzerinde bulunan kanaldan geçişimin kolaylaştırılması için ufak bir köprünün yapılmasıdır. Talebimin yerine getirilmesi benim için hayatın birçok şekilde kolaylaşması ve sıkıntımın büyük ölçüde giderilmesi demektir” dedi.

 22 yıl önce vatani görevini yapmakta iken yaşanan elim bir kaza sonucu yatağa bağımlı hale geldiğini belirten ve bazı sıkıntılarla birlikte yaşama devam ettiğini söyleyen Yenibaşak Köyü sakinlerinden Nevzat Orman, “Sağlıklı her bireyin günlük koşuşturmasına ayak uydurmak benim için mümkün olmasa da insani yaşam koşullarına sahip olmak en tabii hakkım olduğunu düşünüyorum” dedi.

Kendi yasal hakkı olan hizmeti talep ettiğini ifade eden Orman şöyle konuştu: “03 Aralık 2008’de onaylanan ve 29 Ekim 2009 tarihi itibariyle de iç yasa hükmünde ülkemizde yürürlüğe giren Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi; engelli bireyleri, “hasta” ya da “sakat” insanlar olarak tanımlandıkları hizmet sistemlerinin nesnesi olmaktan çıkartmaktadır. Bunun yerine kendilerine sunulan hizmetlerin kalitesinin artması ve sürekli iyileştirilebilmesi için aktif olarak rol almaya davet etmekte, devletleri de bunun altyapısını hazırlamakla yükümlü kılmaktadır. Sözleşme kısaca üç bileşenden oluşmaktadır: Engelli bireylerin ve yakınlarının temel/asgari ihtiyaçlarının devlet tarafından karşılanması, topluma dâhil edilmeleri ve karar alma süreçlerine bizzat engellilerin katılımıdır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak yaşamımı sürdürürken ve vatandaşlık görevim gereği 22 yıl önce vatani görevimi yapmakta iken yaşanan elim bir kaza sonucu yatağa bağımlı hale geldim. Sağlıklı her bireyin günlük koşuşturmasına ayak uydurmak benim için mümkün olmasa da insani yaşam koşullarına sahip olmak en tabii hakkımdır diye düşünüyorum.”

Tek İsteği 500 Metrelik Yolun Yapılması

Bingöl’ün Solhan ilçesine bağlı Yenibaşak Köyü’nde yaşamını sürdürdüğünü söyleyen Orman, “Ülkemizde her daim etkisini gösteren bölgelerarası sosyo-ekonomik farklılıklar hizmetlere erişimi zorlaştırdığı gibi yaşam koşullarımızı da zorlaştırmaktadır. Yaşam koşullarım tamamiyle düzelmez belki ancak asgari düzeyde de olsa destek görmek istediğimden, yatağa bağımlı yaşamanın vermiş olduğu sıkıntıdan biraz olsun kurtulmak amacıyla gün içerisinde doğal hayat içerisinde bulunmak, bakımımı üstlenen kişilerin biraz da olsa işlerini kolaylaştırmak ve sürekli rahatsızlığım dolayısıyla acil müdahale gereken zamanlarda kolaylık yaşayabilmek adına uzun zamandır evimin yolunun yapılmasını talep etmekteyim. Evimin ana yola uzaklığı 500 metre civarında ve yol üzerinde bir kanal bulunmaktadır. Stabilize yol dolayısıyla taşınmam esnasında yaşanan zorluklara ek olarak, kanal üzerinde herhangi bir köprü bulunmadığından 6-7 kişinin yardımıyla ancak ana yola ulaşabilmekteyim. 22 yıldır yatağa bağlı yaşamanın vermiş olduğu sıkıntı bir yana, bu durum dolayısıyla bakımımı üstlenen insanlara bu tür zamanlarda daha fazla sıkıntı yaşatmak yaşamış olduğum durumu daha fazla kötüleştirmektedir. Yukarıda bahsettiğim sıkıntılar Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi’nde yer alan; Madde 9: Erişebilirlik, Madde 10: Yaşama Hakkı, Madde 14: Kişi Özgürlüğü ve Güvenliği, Madde 17: Kişisel Bütünlüğün Korunması, Madde 19: Bağımsız Yaşayabilme ve Topluma Dâhil Olma ve Madde 20: Kişisel Hareketlilik maddelerine aykırılık teşkil etmektedir. Sözleşmeye aykırı mevcut durumların düzeltilmesi için tek isteğim; evim ile anayol arasındaki 500 metre civarındaki yolum yapımı ve yol üzerinde bulunan kanaldan geçişimin kolaylaştırılması için ufak bir köprünün yapılmasıdır. Talebimin yerine getirilmesi benim için hayatın birçok şekilde kolaylaşması ve sıkıntımın büyük ölçüde giderilmesi demektir.” Şeklinde konuştu.

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN