• Dolar Alış / Satış: 18.612 / 18.646
 • Euro Alış / Satış: 19.421 / 19.456
 • BINGOL:
 • Güneş: 7:10
 • Öğle: 12:18
 • İkindi: 14:49
 • Akşam: 17:05
 • Yatsı: 18:37

ÖNCELİK NE OLMALI?!

8 Nisan 2021
1 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
15092 defa okundu.
ÖNCELİK NE OLMALI?!

‘Kimler özür dilemeli’ veya ‘kimler kınanmalı’ deyip günahları veya sevapları yarıştırmak yerine bu memleketin var olan ihtiyaçları ile bu ihtiyaçlardan doğan talepleri değerlendirip bunları hizmete dönüştürmek için çalışanlara selam olsun.

Solhan İlçesi Spor Salonu yapımı ile ilgili gündemi yakinen biliyorsunuzdur.

Vatandaşın ‘talebin karşılanmadığı’ gerekçesi ile tepkileri ve basının da eleştirel ve talepkar haberleri de oldu.

Bunun üzerine Ak Parti Bingöl il başkanlığı da basına bir açıklamada bulunup Salon vaadinin olmadığını belirtirken kimileri kınandığı gibi kimilerinden de özür beklenmiş.

Evet, burada kendilerine katılıyorum. Birileri eğer haksız bir talep üzerine rencide ve hakarete varan ifadeler sarf etmiş ise kınanmalı ve özür beklenmelidir.

Peki, Ak Parti İl Başkanlığı kamuoyunu yanılttığı için özür dileyecek mi?

Bizim yaptığımız haberlerde kınanacak veya özür dilenecek bir durum yok ancak açıklamanın Solhan kısmına değinme sorumluluğumuz vardır.

Kıymetli okurlarım;

Burada Solhan üzerine duygu sömürüsü yapacak değilim. Ancak hakkı ifade sorumluluğu ile bazı hususlerı dile getirmeme müsade edin.

Bingöl’e yapılması ön görülen spor yatırımları için protokol imzalanınca Solhan Merkezde 5 semt sahasının yapılacağını öğrendik ve onlardan ziyade ilçenin spor altyapısına cevap verecek bir salon beklentisi karşılık bulmayınca haliyle eleştiri yapma ve tepki gösterip kamuoyu baskısı oluşturma hakkı doğmuştur. Bu hakkı kimse engelleyemez.

Ancak bu hakkımız var diye kimseye hakaret etme lüksümüz de yoktur. Bunu da kabul etmemiz icab eder.

**         **         **         **

Hababam Sınıfı Tatilde filminde casus sahnesini hatırlarsınız, bir çoğu onu yaşıyor farkında olmadan…

Birileri sosyal medyada eleştiri, tepki veya hakaret düzeyine ulaşan paylaşımları yapıyor, ‘aranızdaki casus’ da ekran fotolarını Ankara’ya gönderip kendi amacına hizmet ederken Bingöl’de yapılan açıklama da amacın üzümden öte bağcı dövmek olduğu ve Salon faturasının mal edileceği bir ‘günah keçisi’ arandığını göstermektedir.

Karşınızda görünmüyor diye sosyal medyada birine hakaret etme hakkınız olmayacağı gibi bu hakaretlerin sizleri olmasa da birilerini sevindireceği veya üzeceği gerçeğini unutmayalım.

**         **         **         **

Geçmiş dönemlerde çokça karşılaştık siyasilerin arasındaki sürtüşmeden dolayı memlekete hizmetin aksadığını. Artık kimsenin böyle küçük hesaplara tenezül etmeyeceğini umuyoruz.

Öncelikle bir hakkı teslim edeyim sonra özellikle bir kaç yanlışı düzeltmek için bilgi paylaşımında bulunurum.
Özellikle Haziran 2020 tarihinden sonra Solhan’a spor salonu yapılması için Solhan ekiplerine en büyük desteği Sayın Cevdet Yılmaz ve Sayın Feyzi Berdibek konuyu bakanlığa kadar taşıyıp bizzatihi bakanlık ziyaretini yapmaları ve buradan umutlu olduklarını ifade ettiklerini belirtmek isterim. Bu destek; Solhan’ın Salon talep hakkı ve bu konuda kamuoyu baskısı hakkını yok etmez ancak sonuca taşımasa da öyle bir destekleri olmuştur.

**         **         **         **

Ak Parti İl başkanlığı açıklamasını hazırlayan arkadaşlar ilgili kurumlardan bilgi talep edip alabilirlerdi ancak belli ki masa başında eksik bilgi ile savunma refleksi göstererek bir cevap oluştururken bazı hususları gözden kaçırmışlar. Danışmanlar her konuda bilgi sahibi olmaya bilirler. Bu sebeple düzeltme yapıp kardeşlerimize katkı sunmak isterim müsadeleri varsa.

Açıklamada;
1- Kınama ve Özür talebi var. Konu hakkındaki görüşümü peşinen ilk bölümde izah ettim.

2- Bir bölümde; “Solhan ilçemizde spor salonu olmadığı ve ilçeye yeni bir spor salonu yapılacağının taahhüt edildiği ifadeleri tamamen yalandır ve yanlıştır. Solhan ilçemizde halihazırda 2 kapalı spor salonu bulunmaktadır.” denilmiş.

Düzeltmemiz gereken hususlar;

 1. Solhan’da spor salonu vardır. Ancak ilçenin ihtiyaçlarına hatta Efeler Liginde bulunan Doğu Anadolu’nun tek temsilcisi Solhan Spor’un müsabakalarının oynatılabilmesi için kapasiteye uygun olmayan antrenman sahası vardır. Asıl mevzuyu ya bilmiyor kıymetli arkadaşlar ya da kamuoyunu yanıltmak için mücadele ediyorlardır. Bilmiyorlarsa öğrenmeleri mümkündür ancak kamuoyunu yanıltma gibi meziyetleri varsa maalesef bunun düzeltilmesi ile ilgili elimizde bir imkan bulunmamaktadır.
 2. İlçemizde spor salonu ile ilgili Haziran 2020 tarihinde yeniden gündem oluşmuş ve Sayın Cevdet Yılmaz ile Sayın Feyzi Berdibek’in de desteği ile girişimler olmuştur. Taahhüt konusunda eğer kast edilen yazılı bir evrak ise böyle bir evrak bildiğim kadarıyla yoktur, açıklamayı yapanlar haklıdırlar. Ancak kast edilen her hangi bir yetkilinin bu konuda bir ifade kullanmadığı ise o zaman Feyzi Bey’e haksızlık etmiş olurlar. Çünkü Feyzi Bey, Haziran 2020’de İl Özel İdaresi 25 iş makinesinin hizmete alınması törenine canlı konferans yöntemiyle katılmış ve Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Sayın İhsan Selim Baydaş ile görüştüklerini belirtip Solhan’ın salonu ile ilgili Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü kanalıyla talepleri iletip, kısa sürede çalışmaların başlatılmasını sağlayacaklarını aktarırken “Bu yeni çalışmayı da müjdelemek istiyorum. Solhan’ımıza hayırlı olsun” ifadelerini kullandı. Feyzi Bey’in bu ‘hayırlı olsun’ ve ‘müjde’ ifadesi Solhan Spor salonu için bir söz olarak algılanmış ve beklentiler doruğa çıkmıştır. Parti’nin kendi vekilinin bu söylemini görmezden gelmesini doğru bulmuyor ve Feyzi Bey’in bu konuda hakkının teslim edilmesi gerektiğini belirtmek isterim. Ayrıca o dönemde teşekkür mesajları yayınlanmıştı. Öyle bir durum yok ise önce AK Parti il başkanlığı ve daha sonra Bingöl Milletvekilleri düzeltme yapmayarak taahhüt ettiklerini kabul etmişlerdir. Ya da varsa yanılgıya ortak olmuşlardır. Oysaki; teşükkürleri kabul ederken herkes şendi.
 3. “Solhan ilçemizde 2 spor salonu vardır” ifadesi eğer iskelet olarak ifade edilmiş ise doğrudur. Ancak faal oldukları kast edilmiş ise doğru bilgi değildir. Kamuoyunu yanlış bilgilendirmenin kimseye fayda sağlamayacağının bilinmesini isterim.

2015 yılında faaliyete başlayan yeni salon ile eski salon faaliyetleri durma noktasına geldi. Hiç mi kullanılmadı? Hayır kullanıldı tabi ki; BESYO için açılan kurslarda parkur çalışmaları ve kurs faaliyetleri bu salonda icra edildi. Kış aylarında olumsuz hava şartlarından dolayı atletizm sporcuları bu salonda çalıştı ve ilçede yakalanan yabancı uyruklu vatandaşlar için barınak olarak kullanılıp bu yıl ise tamamıyla kilit vurulan bir salon ile TVF standartlarına uymayan ancak yeni yapılmış diye önümüze sunulan antrenman salonu ile birlikte Solhan’da iki salon bulunmaktadır!

 1. Antrenman salonunun ‘Var sistemine uygun şekilde yenilenmesi’ bilgisi de kolaya kaçmaktır. Antrenman salonunun ‘var’ olarak belirtilen GDS sistemi Bingöl’de oynatılan maçlarda sadece birinde kullanıldı. Yani açıklamada yer aldığı gibi GDS eksikliğinden dolayı değil salonun yükseklik ölçüsü standartlara uymadığından maçlar oynatılmadı. Seyirci kapasitesi, soyunma odaları ve dahası bir çok kısım eksikliği ise yükseklik konusundaki sorundan sonra sıralanabilirdi. Pandemide salonlara seyirci alınmadığı için yükseklik sorunu çözülmüş olsaydı mevcut salonda da maçlar oynatılabilirdi ancak iki takımın soyunma odalarının yan yana olması ve yetersiz olması, idari birimlerinin yeterli olmaması, seyircilerin salonun içinden tribüne geçmeleri ve tribünün salona uymayan kriterlerde olması gibi çok sayıda kriter sıralanabilir. Bu kadar eksikliği bilmeden “iki adet salonun halihazırda olduğunu” belirtmek kolaycılığa kaçmak ve masabaşında öğretilmiş bilgiler ile hakikatı yok saymak olur. Sadece bina iskeleti yeterli sayılıyorsa Solhan’da; Sağlık Müdürlüğü lojmanı var. Emniyet Lojmanı var. Adliye lojmanı var. Sadece vardırlar. Var sistemi demişken bir de AK Parti il başkanlığı kamu kurumları yerine yatırım açıklaması yapmaya soyunmuşken bir zahmet bunlara el atsınlar da Allah korusun kötü sonuçlara sebebiyet verecek metruk binalar olmasınlar.

3- Spor Salonu ile ilgili açıklama gereği duyan Ak Parti il başkanlığı Solhan’a yapılan hizmetleri de ekleyip üste çıkma gayreti içinde olurken bir de ilçemize Öğretmen Evi yapmışlar. Hayırlı olsun. İlçedeki Öğretmen Evi boşaltılalı aylar olmuş, bir okulda geçici yer verilmiş olan kurumun binası hala yıkılmamıştır. Eskisi yıkılmadığı halde yerine yenisi yapıldı sayılıyorsa o zaman İlçe Emniyet Müdürlüğü Lojmanı, İlçe Sağlık Müdürlüğü Lojmanı ve Adliye Lojmanı da yapılsın.

4- Solhan İlçe Geçişi yol çalışmaları ve elektrik hatlarının yer altına alınması da inşaallah devam edecektir. Konusu açılmışken çalışmaların başlatılmasını bekliyoruz.

**         **         **         **

Bir talep var ise bunun yapılmaması veya yapılamaması üzerinden böyle bir açıklama yerine Mülki İdare olarak Bingöl Valiliği veya ilgili kurum olarak Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından; “Solhan İlçemizde bulunan atıl salon ile ilgili teknik incelemeler devam etmektedir. En kısa sürede salonun uygun görüleceği üzere ya onarılacağı ya da yıkılıp yerine bir spor kompleksi yapılacağı ile ilgili rapor hazırlanacaktır. Raporun hazırlanması ile salon yıkılıp yerine donanımlı bir tesisin yapılması kararı alınır ise gerekli çalışmalar yapılırken süre sıkıntısı olması durumunda mevcut aktif salon koşulları iyileştirilip hizmete sunulacaktır. Halkımızın hak ettiği hizmetler yapılmıştır ve yapılmaya devam edecektir. Spor altyapısı zengin olan Solhan ilçemizde gerekli spor yatırımları için çalışmalar yürütülmektedir.” diye bir açıklama yapılması bu açıklamaya göre daha kabul görürdü.
Böyle bir açıklama yapılmamışken üstüne partinin açıklama yapması, kullanılmayan salonun mevcut ve hazır olduğunun belirtilmesi, vekilin müjdesinin hiçe sayılması ve olmayan öğretmen evinin yapılmış olan hizmetler arasında sunulması hiç hoş olmadı.

Umutluyuz…
Elbet birgün Solhan’a Salon yapılacaktır. Ancak bu süreçte birilerin birilerini suçlaması, hakaret etmesi veya günah keçisinin aranması bir kazanım sağlamayacaktır.
Yapılacak tek şey, özellikle spor alanında ilimizin göğsünü kabartan gençlerimizin kenti olan Solhan ve Bingöl’ümüze Galatasaray ile Fenerbahçe gibi kulüplerin gelmesine vesile olan Solhanspor için bu “salonu en kısa sürede nasıl yapabiliriz” diye çalışmaların yapılması bu açıklamadan daha çok takdir görecektir.
Kimse günahları veya sevapları yarıştırmasın. Bu memleketin ihtiyaçları var ve bu ihtiyaçlardan doğan talepleri vardır. Onlar için çalışanlara selam olsun.
Hayırlı ve faydalı çalışmaların yapılmasını diliyorum.

YORUMLAR 1 Yorum Yapıldı.
 • Ne memleketin rantçılığı, ne seyaseti ve ne de ekonomisi; üncelik AİLE olmalı huzurun, sevginin ve sadakatin birleştirildiği aynı çatı. Unuturulmuşsa, Tavsiye ediyorum HA
  10 Nisan 2021 19:01

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN