• Dolar Alış / Satış: 8.836 / 8.851
  • Euro Alış / Satış: 10.336 / 10.355
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:02
  • Öğle: 12:20
  • İkindi: 15:43
  • Akşam: 18:17
  • Yatsı: 19:43

OKURYAZARLIK SEFERBERLİĞİ SENE SONU RAPORU

11 Haziran 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
578 defa okundu.
OKURYAZARLIK SEFERBERLİĞİ SENE SONU RAPORU

Şubat ayında başlayıp 15 Mayıs 2018 tarihinde tamamlanması öngörülen okumayazma seferberliğinin, ‘okuma yazma bilmeyen hiç kimse kalmayacak anlayışı’ ile devam ettiği ve bu kapsamda Solhan’da yapılan çalışmaların paylaşıldığı raporda açılan kurslarda başarının ise yüzde 58 olduğu aktarıldı.

Okuryazarlık seferberliği ile ilgili Solhan Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü internet sitesinde yapılan açıklamada, birçok alanda olduğu gibi eğitim alanında da yakalanan başarının devamlılığının oldukça önemli olduğuna dikkat çekilirken bu bilinç ve kararlılıkla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan himayesinde 5 Şubat 2018 tarihinde yeni bir Okuryazarlık Seferberliğinin başlatıldığı hatırlatıldı.

Solhan Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü internet sitesinde okuryazarlık seferberliği sene sonu raporu olarak yapılan paylaşımda şu ifadelere yer verildi: “Tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de bu okuryazarlık seferberliği büyük ilgi gördü. Cumhurbaşkanımız tarafından okuryazarlık seferberliği kararının alınmasının ardından Halk Eğitimi Merkezimiz, İlköğretim okullarımız ve okullarımızın bulunmadığı yerlerde muhtarlarımız ve din görevlilerimizin yoğun çalışmalarıyla alan taramaları yapıldı. Bu alan taramaları Halk Eğitim Merkezine bildirildi. Alan taramalarının yapılmasının ardından Halk Eğitimi Merkezi açılacak olan Okuma-Yazma kurslarında görev alacak öğretmenlerin tespitini, kurs yerlerinin düzenlenmesini, kurs araç gereçlerini ve dokümanları temin etme yoluna gitti. Hazırlıkların tamamlanmasının ardından okuma yazma kurlarına katılmak isteyen vatandaşlarımızın bilgileri hızla “e-yaygın sistemine” yüklendi. Hazırlıkları biten yerlerde Şubat ayının ortalarından itibaren hızlı bir şekilde kurslar açılmaya başlandı. Kurslarda öncelikle Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kadrolu sınıf öğretmenlerinden yararlanıldı. Sınıf Öğretmeninin bulunmadığı yerlerde eğitim fakültesi mezunlarından başlanarak öncelik durumuna göre öğretmen görevlendirmeleri yapıldı. Tüm kurslara ücretsiz kırtasiye ve ders kitapları dağıtıldı. İlçemiz merkez ve köylerinde açılan kurslarda yüzde 58 başarı sağlanmış olmakla birlikte seferberlik süresince karşılaşılan sorunlar ve bu sorunlara çözüm önerileri sunulmuştur. Daha önce okuryazarlık seferberliğinin 15 Mayıs’ta bitirileceği belirtilmişti ancak Milli Eğitim Bakanlığından yapılan yeni bir açıklamaya göre ‘okuma yazma bilmeyen kimse kalmayacak anlayışı ile hareket edilecek olup okuryazarlık seferberliğine devam edilecektir’ denildi.”

Haber: Abdulhamit Bildik

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN