• Dolar Alış / Satış: 8.836 / 8.851
  • Euro Alış / Satış: 10.336 / 10.355
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:02
  • Öğle: 12:20
  • İkindi: 15:43
  • Akşam: 18:17
  • Yatsı: 19:43

OKUL MESCİDİ, ÇOK FONKSİYONLU KULLANILMAKTA

16 Ekim 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
958 defa okundu.
OKUL MESCİDİ, ÇOK FONKSİYONLU KULLANILMAKTA

Kız Anadolu İHL’de okulun kalite takip sistemi kapsamında eğitim ortamları ve fiziki imkânlar alanı oluşturmak amacıyla okul mescidi; öğrencileri ve personellerin yararlanması için uygun şekilde düzenledi.

Solhan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde okulun kalite takip sistemi kapsamında eğitim ortamları ve fiziki imkânlar alanı oluşturmak amacıyla okul mescidinin öğrenci ve personellerin yararlanması amacıyla bir çalışma yapıldı.

Yapılan çalışma ve mescidin düzenlemesinin amacı ile ilgili okul web sitesinde yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Okulumuz kalite takip sistemi kapsamında eğitim ortamları ve fiziki imkânlar alanı oluşturmak amacıyla okulumuzun mescidini, öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin, idarecilerimizin ve diğer personelimizin yararlanması için uygun şekilde düzenledik. Bu kapsamda mescidimize Kur’an-ı Kerim okumak için rahleler yerleştirilmiş, minberin temizliği ve bakımı yapılmış, halılar temizlenmiştir. Okul personeli tarafından, mescidimizin haftalık bazında temizliği ve düzeni yapılmıştır. Mescide yerleştirilen rahleler sayesinde, mescitte bulunan Kur’an-ı Kerim’lerin yıpranmaması ve öğrencilerimizin Kur’an-ı Kerim’in rahat okunmasına imkân sağlanmıştır. Öğrencilerin mescitte Kur’an-ı Kerim okuyabilmesi ve ibadetlerini yerine getirebilmeleri için en uygun ortam oluşturulmaya çalışılmıştır. İslam’ın şartlarından biri olan namaz ibadetinin, mescitlerde cemaatle kılınmasının teşvik edilmesi, cemaatle kılınan namazın daha faziletli olduğunun idrak edilmesi, mescide bağlılığın önemi ve mesleki gelişime uyum sağlama açısından Okulumuzun ana bina, ek bina ve pansiyon mescitleri bu yılki eğitim öğretim yılına hazır hale getirildi. Öğle ve ikindi namazları cemaatle okul ana binamızdaki mescitte, sabah, akşam ve yatsı namazları pansiyondaki mescitte kılınmaktadır.  Namaz etkinliği dışında mescitlerimiz çok fonksiyonlu olarak kullanılmaktadır. Okulumuz meslek öğretmenleri tarafından okul mescidimizde kılınan öğle namazından sonra cüz okunması uygulaması başlatılmıştır. Öğrencilerimize bu sayede hem Kur’an-ı Kerim öğrenme hem de cemaat halinde ibadetlerini yerine getirebilme bilinci aşılanmaya çalışılmıştır. Yıl boyunca sınıf kitaplıklarında Kur’an-ı Kerim dersleri ve Kur’an-ı Kerim okuma saatlerinde okunması için muhafaza edilen Kur’an-ı Kerim’ler Haziran ayında okulumuzun tatile girmesi ile kitaplıklardan toplanmış, temizlenerek okul mescidimizde muhafaza altına alınmıştır.”

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN