• Dolar Alış / Satış: 12.66 / 12.682
  • Euro Alış / Satış: 14.279 / 14.305
  • BINGOL:
  • Güneş: 7:09
  • Öğle: 12:17
  • İkindi: 14:49
  • Akşam: 17:05
  • Yatsı: 18:37

ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANDI

30 Kasım 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2187 defa okundu.
ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANDI

Solhan’da ’24 Kasım Öğretmenler Günü’ tören ve çeşitli etkinliklerle kutlandı. Solhan Kayamkamlığı önündeki Atatürk Anıtına çelenk sunulmasıyla başlayan program, Hayalim Düğün Sarayı’nda yapılan program ile devam etti.

 Hükümet Konağı bahçesindeki Atatürk büstü önünde düzenlenen çelenk sunma töreninden sonra Hayalim Düğün Sarayı’nda düzenlenen 24 Kasım Öğretmenler Günü programına Solhan Kaymakamı Fatih Okumuş, Solhan İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Yüzbaşı Mehmet Güler, Solhan Belediye Başkan Vekili Mahmut Tütünen, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Değiş, İlçe Milli Eğitim Müdürü Fevzi Aktaş, kamu ve özel kurum temsilcileri ile öğretmenler katıldı.

Solhan Yatılı Bölge Okulu Müdürlüğü organizasyonunda Hayalim Düğün Sarayı’ndaki programda öncelikle misafirlere yemek ikramı yapıldı. Yemek ikramından sonra Salon’da düzenlenen programı saygı duruşu ve istiklal marşı ile devam etti.

Programda günün anlam ve önemi ile ilgili konuşmalar yapıldı.

Günün anlam ve önemi ile ilgili ilk konuşmayı mesleğe yeni başlamış öğretmenler adına Melih Duman isimli öğretmen yaptı.

“SOLHAN’DA KENDİ MEMLEKETİMDE GİBİ HİSSEDİYORUM”

Ülkemizde öğretmenler günü olarak 24 Kasım’ın seçilmesinin tesadüf olmadığını belirten Duman, “Atatürk’ün aydınlattığı yolda, bugün yüz binlerce öğretmen yürümekte ve bu meşaleyi elden ele gönülden gönüle yeni nesillere taşımaktadır. Geçmişle gelecek arasına bir köprü vardır ve bu köprü öğretmenler sayesinde kurulur. Tarih ve kültür mirasımızın geleceğe taşınması biz öğretmenlerin en büyük borcudur. Milletimizin tarihinde asırlarca damıtarak biriktirdiği maddi ve manevi değerlerimiz, hızla küresel erozyona uğramakta, bu milletin değerleri yine bu milletin evlatları tarafından terk edilmektedir. Bize ve bizden olana yabancılaşan bir nesil yetişmemesi için de gereken tedbirleri almak yine bizlere düşmektedir. Eğitimdeki esas amaç; topluma faydalı, kültürlü bireyler yetiştirmektir. Bu yetiştirme için en büyük görevli ve sorumlu öğretmenlerdir. Atatürk’ Öğretmenler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır.’ Solhan içten, şirin ve sakin İlçenin misafirperverliği sayesinde kendi memleketimde gibi yaşıyorum. Zaman zaman eğitim kurumlarında görev aldım ancak öğretmenliği buraya geldikten sonra hissetmeye başladım. Öğrencilerimle karşılaştığım da hepsinin gözlerinde geleceğin pırıltısı ışıl ışıl yollarına ışık olmak dileğiyle…” şeklinde konuştu.

“BİZİM İŞİMİZ GELECEĞİ ŞEKİLLENDİRMEKTİR”

Programda en kıdemli öğretmen sıfatı ile konuşan 28 Ağustos İlköğretim Kurumu Müdürü Nazım Genç, “Mesleğim olan öğretmenliğimin 36 yılını devirdim.  Burada hayat hikayemi, öğretmenlik anılarımı anlatmayacağım. Kır Çiçekleri şiirini de okumayacağım. Sizlerin de ileride çok kır çiçekleriniz olacağından eminim. Gönüller Sultanı Hz. Muhammed (sav) ‘ben sadece öğretmen olarak gönderildim’, buyurur. ‘Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum’ demiş Hz. Ali, Romen Diyojen ‘Yeryüzünde öğretmenlikten daha başka şerefli bir meslek tanıyamadım’ derken Mustafa Kemal Atatürk; ‘Dünyanın her yerinde öğretmenler toplumun en fedakar ve saygıdeğer unsurlarıdır’ demiş. Toplumu iki sınıf ıslah veya ifsat eder! Muallimler ve ümera! Yani öğretmenler ve yöneticiler! Bu iki sınıfın da en iyi örneği ve önderleri Peygamberimizdir! Hayatımızın her safhasında olduğu gibi hem ilimde, hem de yönetimde önderlerimiz ve başöğretmenlerimizdirler! Öğretmenlik mesleğini sevmiyorsan asla cüret etme, büyük ekseriyetle ne servet, ne de şöhret vaat eder. Zaten bizim istediğimiz de ne servet ne de şöhrettir. Bizim işimiz geleceği şekillendirmektir. Bize emanet edilen körpe beyinleri, bilimin ışığıyla donatarak yapmak isteriz.” İfadelerini kullandı.

“ÖĞRETMENLİK FEDAKARLIK İSTEYEN BİR MESLEKTİR”

Öğretmenlik hem bir meslek hem de zor bir sanat olduğunu ifade eden İlçe Milli Eğitim Müdürü Fevzi Aktaş, “Öğretmen kalbe ve kafaya giden yolu keşfeden sanatkardır. Öğrencilerin yeteneklerini keşfeder ve geliştirir. Öğrencilerini kendi evladı gibi görmeli, onlara güzel ahlak kazandırmak için de uğraşmalıdır. Öğretmenlik; Zordur, bir o kadar onurludur. Ülke ekonomilerine pazarlık konusu edilmediği müddetçe hep kutsal olarak kalmıştır. Kara tahtanın önünde duranda odur, akıllı tahtanın önünde duran da. Okulların fiziki özellikleri değişmiş, yenilenmiştir. Öğretilecek konular çağın gerekliliğine göre güncellenmiş, çoğalmıştır. Eğitim sistemleri değişmiş, okulların isimleri yenilenmiştir. Ama tüm bu değişikliklerine ve yeniliklere rağmen değişmeyen tek gerçek Öğretmenin kendisidir. Ne geçmiş onsuz olabilmiştir ne de gelecek onsuz düşünülebilir. Geçmiş ile gelecek arasında bir köprü görevi görür. Bugün burada Şerafettin ve Yaylım dağlarının etrafını sardığı, yılın büyük çoğunluğunda beyaz örtüye bürünen Solhan coğrafyasında görevini icra etmeye çalışan sevgili meslektaşlarım; sizlerden önce bu coğrafyada görev yapan öğretmenler sizlerden daha iyi yaşam koşullarına sahip değillerdi. Onlardan devraldığımız bayrağı onlardan bir adım daha ileriye götürmenin yarışı içerisinde olmalısınız. Onlar zor koşullara yenik düşmedikleri için sizler bugün buradasınız. Öğretmenlik fedakarlık isteyen bir meslektir. Diğer meslekler gibi mesai saatlerine tabi değildir. İki saat arasına sığmayan bir meslektir. Okulun duvarları arasında da, evde de mahallede de görevi başındadır. Mesleğe başladığı günden itibaren yaşamının sona ereceği ana kadar görevini icra etmeye devam eder. Öldükten sonra bile fikirleri öğrencilerinde yaşamaya devam edecektir.” dedi.

“GÖREVİNİZİN GEREKLERİNİ YAPTIĞINIZA ŞÜPHEM YOK”

Öğretmenler günü vesilesi ile programda bir konuşma yapan Solhan Kaymakamı Fatih Okumuş, “Değerli öğretmenlerim; herkesin yetişmesinde emeğiniz var, hakkınız inkar edilemez. Atanıp bir dağ köyüne öğretmen olmak için gidersiniz. Bazen orada imamlık yaparsınız, çoğunlukla hademelik, soba yakar tuvalet temizlersiniz. Sınıf boyar, çatıdan kar atarsınız. Üzgünüm ki kimi zaman da anlaşacak ortak bir dilimiz olmaz, kültür farkı ise cabası… Bütün bu zorlukları aşmak zorundasınız. Dil öğretir, dil öğrenirsiniz. Yolu olmayan yere tayınınız çıkar, sabahları ekmek yoktur. Gazeteyi günlük okumak imkânsızdır. Telefon da çekmez muhtemelen. Akşamları kurtlar ular, yabani hayvan sesleri gelir. Köylünün yakmak için getirdiği kütüğü attığınız kömür sobasının üzerine de bir alüminyum çaydanlık bir yandan fokurdar diğer yandan ıssızlık, kesinlikle hüzünlenirsiniz. Öğretmensiniz ve yabancısınız, açılamazsınız, dertleşemezsiniz, utanır gizlenirsiniz. Sizleri kesinlikle anlıyorum. Genel hatlarıyla çizmeye çalıştığım bu tablonun bir yerinde mutlaka sizler varsınız. Özellikle daha nice yokluk ve bu arada güzellikleri yaşama imkanınız olduğu bu ilçede çalışmayı tercih ettiğiniz için sizlere ayrıca teşekkür ediyorum. İnşallah buraya kattığınız değerler ve buradan size önümüzdeki yıllarda pozitif olarak yansır. Bunu tüm samimiyetimle diliyorum.  Sizlere şu kadar üniversite kazandırın bu kadar Fen Lisesi çıksın ya da öğrencilerimiz mutlaka filan seviyeyi yakalasın şeklinde bir nutuk atmayacağım. Görevinizin gereklerini yaptığınıza şüphem yok. Mutlaka çalışıyor ve gayretlisiniz. Buna inandığımı bilmenizi isterim.  Özellikle bu anlamlı gün dolayısıyla her türlü haklarınızın da çok daha ileri seviyelere taşınmasının da oldukça yerinde ve lüzumlu olduğunu düşündüğümü bilmenizi isterim. Öğretmene düşen Evrensel rol kanaatimce; insanı dışlamadan ve insanlara rağmen anlayışı olmadan beraber olabilme, birlikte ve ortak yaşayabilme, fırsat eşitliğinin tam olarak sağlanması gibi kuşatıcı, dayanışmacı ve teşvik edici bir ortamın oluşturulmasına azami derecede katkı sağlamaktır. Türkiye bağlamında öğretmenin bu rolünü tam anlamıyla yerine getiremediğini biliyorum ancak dilerim ki en kısa zamanda bu rolünü en iyi şekilde yerine getirebilir.” İfadelerini kullandı.

Günün anlam ve önemi ile ilgili yapılan konuşmalardan sonra stajyerliği kardırılmış öğretmenler için ant içme töreni düzenlendi. Ant içme töreninden sonra Sabiha Bahçıvan Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrenciler tarafından hazırlanan video sunumu yapıldı. Program misafir ve Solhan’ın mahalli sanatçılarının türküleri eşliğinde devam etti.

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Öğretmenler Günü Kutlandı

1 Aralık 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2273 defa okundu.
Öğretmenler Günü Kutlandı

Hayatlarını eğitim vermeye adamış ve bunun için yurdun dört bir tarafında özveriyle çalışan öğretmenlerin icra ettikleri görevlerin onurlandırıldığı öğretmenler günü Solhan’da da kutlandı.

 24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından çeşitli etkinlikler yapıldı. 24 Kasım 2014 Pazartesi günü saat 09.45’te Hükümet Konağı Bahçesinde bulunan Atatürk Büstüne çelenk sunumuyla başlayan ‘24 Kasım Öğretmenler Günü’ programı Solhan Kaymakamı Şeref Aydın’a Milli Eğitim Müdürü ve okul müdürlerinin ziyareti ile devam etti.

Solhan Düğün Salonu’nda gerçekleştirilen kutlama programına Solhan Kaymakamı Şeref Aydın, Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kamuran Uğur, okul müdürleri, öğretmenler ve aileler katıldı.

24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle ilçe milli eğitim müdürü ve okul müdürlerini makamında kabul ederek, tüm öğretmenlerin, 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutlayan Kaymakam Aydın, “Dünyanın en kutsal mesleklerinden olan öğretmenlik, fedakârlık isteyen saygın mesleklerin başındadır. Her zaman ve her şart altında bilginin üretilmesi, geliştirilmesi ve geleceğe aktarılması sürecinde çok önemli bir role sahip olmuştur. Dolayısıyla öğretmenlerimiz geçmişte olduğu gibi bugün de değişimin, gelişimin, daha ileri hedeflere doğru yürümenin anahtarı durumundadır. Toplum olarak gelişme ve ilerlemenin ilk basamağını öğretmenlerimiz oluşturmaktadır. Öğretmenlerimiz sayesinde nesiller karanlıktan ve cehaletten, aydınlık ve bilgeliğe ulaşmaktadır. Vermiş olduğunuz emekler hiçbir zaman unutulmayacak, bilakis asırlarca değer kazanacaktır. Yine bugün vesilesiyle ebediyete göç etmiş, başta Başöğretmen Atatürk olmak üzere tüm öğretmenlerimizi minnetle, şükranla ve rahmetle anıyorum. Emekliliğe ayrılmış öğretmenlerimize uzun ve sağlıklı ömürler, halen görevlerinin başında olan öğretmenlerimize de başarılar diliyorum." dedi.

“Dünyada Hiçbir Meslek Manevi Olarak Öğretmenlik Kadar Tatmin Edici Olamaz”

Her türlü zorluğa göğüs gererek idealist bir şekilde çalışan öğretmenleri yalnız bırakmayan Aydın, Solhan Düğün Salonu’nda düzenlenen kutlama programına katılan tüm öğretmenlerin öğretmenler günü kutlayarak, başarılar diledi. Kaymakam Aydın tarafından öğretmenler günü dolayısıyla yazdığı mektup öğretmenlere verilirken ayrıca özverili çalışmalarından ve gayretlerinden ötürü öğretmenlere Yüzenada işlemeli gümüş tabak hediye edildi.

Solhan düğün salonundaki kutlama programında mesleğe yeni başlayan öğretmenler adına Öğretmen Seda Duru bir konuşma yaptı. Öğretmen Duru: “Bugün burada 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlama programını gerçekleştirmek için toplanmış bulunuyoruz. Bu onurlu öğretmenlik mesleğini yapan kişiler olarak, bugünün kıvancıyla hepinizi en içten duygularımla selamlıyorum. Dünyada hiçbir meslek manevi olarak öğretmenlik kadar tatmin edici olamaz. Bizler, gelecek nesillere ışık tutan neferler olarak bu mesleğin neler gerektirdiğini, bu mesleğin sorumluluğunun ne kadar önemli olduğunun farkındayız. Bu mesleğe adım attığım ilk gün 29 Kasım gününü anımsıyorum da, içimdeki heyecan tarifsizdi. Öğretmenlik de bu değil midir aslında? Hatırladıkça, anımsadıkça üzerinden geçen onca zamana rağmen yetiştirdiğiniz, küçükte olsa bir şeyler öğrettiğiniz her bir öğrencinin mutluluğunu içinde hala taşımanız, taşıdıkça da hala aynı heyecanı, aynı şevki hissetmeniz işte öğretmenlik budur. Aynı azimle, aynı çalışma aşkıyla hep daha fazlasını vermek istemektir. Baş öğretmen Mustafa Kemal Atatürk ‘Öğretmenler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır.’ sözleriyle biz öğretmenlere çok önemli bir misyon yüklemiştir. Nasıl ki, bir heykeltıraş heykeller yaparak, bir ressam resimler çizerek eserler ortaya koyuyorsa, biz öğretmenlerde öğrencilerini kültürlü, erdemli ve topluma faydalı kişiler olarak yetiştirmek suretiyle canlı eserler ortaya koymaktayız. Bizler en değerli cevhere şekil veren sanatkârlarız. Sevgili meslektaşlarım; çevremizi aydınlatma, gelecek kuşakları yetiştirme misyonunu üzerinize aldığınız ilk günden, bu kutsal görevi yapacağınız son güne kadar yaşadığınız bütün zorluklara, önünüze çıkacak olan her türlü engele rağmen içinizdeki çalışma azminizi yitirmemenizi temenni ediyorum.” şeklinde konuştu.

Duru’nun konuşmasından sonra programa mesleğe yeni başlayan ve adaylığı sona eren öğretmenlerin yemin töreni ile devam etti. Öğretmenlerin meslek yemini etmesinin akabinde, öğretmenlerin tarafından mini konserle program sürdü. Solhan esnafı ve okulların verdiği katkıyla öğretmenler gününe özel hazırlanan çekiliş ile öğretmenlere bazı hediyeler verildi. 24 Kasım öğretmenler günü programı; Atatürk Ortaokulu öğrencilerinin oratoryo gösterimi, öğrencilerin flüt gösterisi ve Şair Öğretmen Yusuf Sarı’nın o eşsiz şiir dinletisi ile devam etti.

Öğretmenlerin eğlenceli vakit geçirdiği 24 Kasım Öğretmenler günü kutlama programı Mahalli Sanatçılar Menduh Çeliker ve Yakup Koçak’ın söylediği türküler eşliğinde öğretmenlerin halay çekmesiyle sona erdi.

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN