• Dolar Alış / Satış: 9.481 / 9.498
  • Euro Alış / Satış: 10.998 / 11.018
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:32
  • Öğle: 12:13
  • İkindi: 15:10
  • Akşam: 17:32
  • Yatsı: 18:59

ÖĞRETMEN AÇIĞI DEVAM EDİYOR

27 Eylül 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1225 defa okundu.
ÖĞRETMEN AÇIĞI DEVAM EDİYOR

Yeni eğitim öğretim yılına dair açıklamalarda bulunan Azak, öğrencilerin öğretmen, öğretmenler adayların ise atama beklediğini belirtirken öğretmen dağılımındaki dengesizliğin fırsat eşitsizliğinin en büyük gerekçesi olduğunu ifade etti. Azak, açıklamasında öğretmen eksikliği başta olmak üzere ilçedeki sorunlar hakkında da bilgi verdi.

2016-2017 eğitim öğretim yılına dair açıklama yapan Eğitim Bir Sen Solhan İlçe Temsilcisi Nurullah Azak, açıklamasına; 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında şehit olanlara Allah’tan rahmet, geride kalanlarına sabır, gazilerimize de acil şifalar dileyerek başladı.

15 Temmuz darbe ve işgal girişiminin devletin, milletin ve sivil toplum kuruluşlarının dik duruşu ile bertaraf edildiğini söyleyen Azak, “Bu anlamda 1 milyonluk üyesi ile başta Memur Sen ve bağlı iş kolu Eğitim Bir Sen tüm üye ve teşkilatlarıyla ilk andan itibaren meydanlara inerek bu işgal girişimine dur demiştir” dedi.

‘ÖĞRENCİLER; ÖĞRETMEN, ÖĞRETMEN ADAYLARI İSE ATAMA BEKLİYOR’

15 Temmuz işgal girişiminin eğitim öğretim sürecinin sancılı başlamasına neden olduğunu belirten ve kamu çalışanlarının büyük bir kısmını oluşturan eğitim camiası bu hain girişiminden en fazla etkilenen camia olduğunu hatırlatan Azak, “Açığa almalar/ ihraçlardan dolayı ciddi bir öğretmen açığının ortaya çıktı. Bu durumdan en fazla bölgemizin etkilendiğini, özellikle il dışı atamalardan dolayı da bölgede ciddi öğretmen açığı oluştu. Bu açığa alma/ihraç sürecinde ihanet şebekesi içinde yer alanlar kadar mağdurların da tespiti önemlidir. Özellikle bu süreçte asılsız ya da kişisel husumete dayalı ihbarların tüm kamu çalışanlarında ciddi rahatsızlığa neden oldu” ifadelerini kullandı.

 ‘ÖĞRETMEN DAĞILIMINDAKİ DENGESİZLİK FIRSAT EŞİTSİZLİĞİNİN EN BÜYÜK GEREKÇESİ’

Azak, “Türkiye’de öğretmenlerin tecrübe açısından bölgelere ve illere göre dengesiz dağılımı, eğitimde fırsat eşitliği bağlamında endişe verici boyuttadır. Türkiye genelinde kamu çalışanı öğretmenlerin hizmet süresi ortalaması 11.7 yıl iken, Kuzeydoğu Anadolu, Ortadoğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde sırasıyla 6.0, 6.7 ve 7.2’dir. Öğretmen hizmet süresi ortalamasının en yüksek olduğu iller sırasıyla İzmir (15,6), Aydın (15,5), Karabük (14,9), Ankara (14,9), Yalova (14,8) ve Balıkesir (14,8) iken, en düşük olduğu iller sırasıyla Şırnak (1,8), Hakkâri (2,0), Ağrı (2,8), Muş (3,1) ve Bitlis’tir (3,9). Onuncu Kalkınma Planı’nda belirlenen hedef doğrultusunda, öğretmenlerin dezavantajlı bölgelerde ve okullarda uzun süreli çalışması özendirilecek birtakım düzenlemelerin yapılması gerekmektedir. Özellikle öğretmenlerin özlük hakları ile ilgili bir düzenlemenin bu doğrultuda etkili bir politika aracı olacağı düşünülmektedir.” Şeklinde konuştu.

‘130 BİN ÖĞRETMENE İHTİYAÇ VAR’

Kamu okullarında çalışan 40 bin civarında norm fazlası öğretmen bulunduğuna dikkat çeken Azak, şu ifadeleri kullandı: “Kurum (okul) bazlı 130 bin öğretmen ihtiyacı varken (Şubat 2016 verisi), öğretmenlerin yüzde 5’inin ihtiyaç fazlası olarak ihtiyacı olmayan okullarda görev yapıyor olması; eğitimde fırsat eşitliği bağlamında ve kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanımı açısından son derece sorunlu bir durumdur. Anayasal haklar kapsamında tanınan aile bütünlüğünün korunması ve sağlık ihtiyaçlarının giderilmesi gibi haklar ihlâl edilmeden bu sorunun çözümüne yönelik politikalar geliştirilmelidir.”

‘HER 5 LİSE ÖĞRENCİSİNDEN 1’İ KRONİK DEVAMSIZ

Öğrenci devamsızlığıyla ilgili veriler, özellikle liselerde özürlü ya da özürsüz 21 gün ve üstü devamsızlık yapan öğrencilerin oranlarının yüksek olduğunu gösterdiğini ifade eden Azak, “2014-2015 yılı verilerine göre, her 100 lise öğrencisinin yaklaşık 19’u 21 gün ve üzeri devamsızlık yapmıştır. Ortaokullarda her 100 öğrenciden 10’u; ilkokullarda ise her 100 öğrenciden 5’i 21 gün ve üstü devamsızlık yapmıştır.” dedi.

‘ÖĞRENCİ BAŞINA YAPILAN HARCAMALAR ARTIYOR AMA YETERSİZ’

“Türkiye’de temel eğitim ve ortaöğretim genelinde öğrenci başına harcama düzenli olarak artış eğilimindedir.” diyen Azak, “Ancak, mevcut son verilere göre, öğrenci başına yapılan harcama açısından Türkiye, OECD ülkeleri arasında son sıralarda yer almaktadır.” dedi.

ÖĞRETMEN AÇIĞI DEVAM EDİYOR

İlçemizdeki eğitim-öğretim sorunları ile ilgili de bilgi veren Azak, Solhan’da ciddi anlamda öğretmen açığı olduğunu ve bunun ders tamamlama yoluyla giderilmeye çalışıldığı ancak açığın devam ettiğini söyledi.

Azak, “Ücretli öğretmen görevlendirilmesinin yapılmamış olması okullarda ciddi eğitim sorununa neden olmaktadır. Hala birçok ders boş geçmektedir. Ayrıca okullarımızda çok ciddi yardımcı hizmetli personel açığı bulunmaktadır. Geçmiş yıllarda İŞKUR TYP kapsamında bu sıkıntı giderilmeye çalışılıyordu. Bu sene her kuruma bir, toplamda Milli Eğitim Kurumuna 20 personel verilecek olması bu probleme çare olmamaktadır. Örneğin 3 binası ve 1000’in üzerinde öğrencisi olan Atatürk İlkokulunda sadece 1 yardımcı personel bulunmaktadır. Diğer kurumlarımızda da durum pek farklı değildir” dedi.

YOL AYDINLATMASI ACİL İHTİYAÇTIR

Bu sene kitap eksiğinin de ayrıca problem teşkil etttiğini ve bazı kitapların hala kurumlara ulaşmadığını belirten Azak, “Okullardaki güvenlik problemleri noktasında ilgili kurumların gerekli hassasiyeti göstermesi, Erkek İmam Hatip Lisesinden Sabiha Bahçıvan Anadolu Lisesine kadar devam eden güzergâhının yol aydınlanmasının yapılması acil bir ihtiyaçtır.” İfadelerini kullanırken son olarak; “İçinden geçtiğimiz bu süreçte meslektaşlarımızın üstün gayretleriyle bu sıkıntıların minimum dereceye ineceğine inanıyor, yeni eğitim öğretim yılının; başta eğitim camiası olmak üzere tüm eğitim çalışanlarına, velilerimize ve öğrencilerimize hayırlı olmasını ve çalışmalarında başarılar diliyorum” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN