• Dolar Alış / Satış: 8.568 / 8.583
  • Euro Alış / Satış: 10.092 / 10.11
  • BINGOL:
  • Güneş: 5:53
  • Öğle: 12:24
  • İkindi: 15:54
  • Akşam: 18:33
  • Yatsı: 20:00

Öğrencilerin Kredi Mağduriyeti Meclis’te

16 Ocak 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1284 defa okundu.
Öğrencilerin Kredi Mağduriyeti Meclis’te

BDP Bingöl Milletvekili İdris Baluken üniversite öğrencilerinin devletten aldığı burs ve kredilerle ilişkili mağduriyetlerine ilişkin soru önergesi ve Meclis Araştırması taleplerinde bulundu.

 Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Grup Başkanvekili ve Bingöl Milletvekili İdris Baluken, Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun (KYK) öğrencilere verdiği burs ve krediler, geri ödemeleri ve öğrencilerin mağduriyetlerini soru önergesi ve Meclis Araştırması talebiyle Meclis’e taşıdı.

 

Baluken, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ın yazılı olarak yanıtlaması talebiyle soru önergesi verirken, Meclis Başkanlığı’na da Meclis Araştırması talebinde bulundu.

 

“1 Milyonu Aşkın Öğrenci Borçlu”

 

Soru Önergesi ve Meclis Araştırması taleplerinin gerekçelerinde Başbakan’ın burs aldıklarını duyurduğu 1 milyon 452 kişinin çoğunun kredi aldıklarını ve borçlarla karşı karşıya kaldıkları belirtildi.

 

“Gençlik ve Spor Eski Bakanı Suat Kılıç’ın açıkladığı rakamlara göre burs alan öğrenci sayısı sadece 400 bindir. Sadece bu eğitim-öğretim döneminde burslu öğrenciler çıkarıldığında geriye kalan 1 milyonu aşkın öğrenci ağır bir şekilde borçlandırılmıştır.”

 

“Türkiye İstatistik Kurumu Nisan 2013 verilerine göre üniversite mezunu işsiz sayısının ülke tarihinin en yüksek seviyesine ulaştığını” belirten Baluken, mezun olduktan sonra iş bulmak ve borç ödemek zorunda kalan öğrencilerin faizler ve hacizlerle karşı karşıya olduğunu söyledi.

 

Kredi bursu borcu olan kişilerin durumunun tespit edilmesi, her gün büyüyen bu soruna çözüm önerilerinin geliştirilmesi ve üniversite öğrencilerinin daha sağlıklı eğitim koşullarında, gelecek ve borçlanma kaygıları olmadan, bilimsel faaliyet yürütmelerini sağlamak amacıyla, Meclis Araştırması açılmasını isteyen Baluken soru önergesinde de şu sorulara cevap aradı:

 

1. Kredi Yurtlar Kurumu kaç öğrenciye burs, kaç öğrenciye kredi vermektedir?

 

2. Kredi Yurtlar Kurumuna borçlu olan kaç kişi vardır ve bu borçlulardan kaçının borcu gecikme zammına tabidir?

 

3. Söz konusu borçlulardan faiz adı altında ne kadar para alınmıştır?

 

4. Tahsil edilen faiz miktarının anaparaya oranı ne kadardır?

 

5. İktidarınız ve bakanlığınız süresince vergi daireleri, kaç K.Y.K borçlusunun hesabına, verilen kredi borçlarından dolayı el koyma, haciz ve benzeri işlemler yapmıştır?

 

6. Kredi Yurtlar Kurumuna borçlu olanların borçlarının tahsilinde neden çalışma şartı aranmamaktadır, böyle bir şart getirmeyi düşünüyor musunuz?

 

7. Yüz binlerce kişinin mağdur olduğu kredi borçlarında faiz affı ya da borç yapılandırması düşünüyor musunuz?

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN