• Dolar Alış / Satış: 9.199 / 9.216
  • Euro Alış / Satış: 10.679 / 10.698
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:21
  • Öğle: 12:14
  • İkindi: 15:21
  • Akşam: 17:47
  • Yatsı: 19:13

ÖĞRENCİLERİN KARNE HEYECANI

25 Ocak 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1471 defa okundu.
ÖĞRENCİLERİN KARNE HEYECANI

2016-2017 eğitim ve öğretim döneminin birinci yarısı tamamlandı. Solhan’da 8 bin öğrenci il genelinde ise 60 bin öğrenci karne heyecanı yaşadı.

Solhan’da 2016-2017 eğitim ve öğretim döneminin yarıyıl tatili nedeniyle Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu’nda karne dağıtım töreni düzenlendi.

Düzenlenen karne dağıtım törenine; Solhan Kaymakamı Fatih Okumuş, Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız, Solhan İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali İhsan Yanılmaz, Şube Müdürleri; Zülfü Çalışkan, Muhittin Çiftçi ve Ak Parti İlçe Başkanı Nihat Doğu katıldılar.

Solhan Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu’nda düzenlenen karne töreninde programa katılanlar tarafından öğrencilere karneleri ile başarı belgeleri dağıtılırken başarı dileklerinde bulunuldu.

Karne dağıtımından sonra törene katılanlar, okul idareci ve öğretmenleri ile bir araya gelip sohbet ettiler.

Burada konuşan Solhan Kaymakamı Fatih Okumuş, 2016-207 eğitim öğretim yılında ilçedeki ortaöğretim kurumlarını ziyaret edip sınıfları, kütüphaneleri ve laboratuarları gezdiklerini belirtti.

Ziyaret ettikleri okullarda temsili birkaç öğrenciyi tahtaya kaldırıp ileride gitmek istedikleri üniversiteleri ve seçmek istedikleri meslekleri sorduklarını belirten Okumuş, “Okullarımızı gezdik, bizim genel izlenimiz şu; İlkokulu ve Ortaokulu öğrencilerinden çocukların çoğu okumuyorlar, okuduklarını anlamıyorlar. Böyle bir sıkıntı var. Solhan’da 8000-8500 kadar da öğrenci var. Çocuklar söyleneni yazamıyorlar, okunanı anlamıyorlar çok net çok yoğun yapılsa Türkçe veya buna benzer sınıf öğretmenleri dikte çalışması çok ciddi anlamda yapma ihtiyacı var. Profil itibariyle ikincisini ciddi anlamda okuduklarında anlamıyorlar, kitap okutulmayla ilgili sorun var.  8 bin 700 öğrenci varsa bu okullardaki 8 bin 700 öğrenciye 8 bin 700 kitap alalım dedik. Çocuklar hakikaten niye okudukları anlamıyorlar. Denildi ki İlkokul öğretmenleri dikte çalışması yapsın. Türkçe ve edebiyat öğretmenleri de mümkünse kitap okutsun. Okuduklarını anlıyorlar mı anlamıyorlar mı? Kitap okuma saatleri oluşturalım. Bazıları uygulana bildi bazıları fiziksel imkânsızlıklardan dolayı uygulanamadı. Biz bu sorunu gördüğümüz için 8 bin 700 Kitap alalım diye başladık. Yani okuma kitabı, hikaye kitabı, roman, makale, inceleme, deneme vesaire hangi alanda olursa olsun Türk klasikleri, Doğu klasikleri Batı klasikleri, Dünya klasikleri tarzında Klasikler alalım dedik. Kitaplar alındı, dağıtıldı Eylül ayına kadar. Sizden istirhamımız budur; Solhan’ın çok ciddi anlamda yetişen yeni nesli ihraç etme sorunu var. Burada istihdam edecek bir ekonomi yok. Bu çocukların çıkıp okumaları lazım ilerde memleketlerine dönebilirler ama illaki ihraç etmemiz lazım. Dolayısıyla Solhan’da bu zaruret neticesi bu çocukların okuma ihtiyacı belki Elazığ’dakilere Malatya’dakilere göre daha fazladır.  Çünkü orda belki ziraatla uğraşır sular daha fazladır, pazar vardır, sanayi vardır, turizm vardır, ticaret öyle şeyler vardır. Solhan’ın öyle kendisine mahsus sıkıntılarından dolayı buradaki Solhan kamu yatırımlarına her türlüsüne muhtaç yetişen öğrencisini de bir şekilde dışarıya göndermeye de muhtaç. Bu gerçeklikten hareketle kitap alıyoruz, okuma kitabı alıyoruz, test kitapları alıyoruz sizlerden de istirhamımız bu yaptığımız işlere pozitif şekilde katkıda bulunmanızdır. Son tahlilde sadece kitapla da sınırlı değil. Devlet okul yapmış, öğretmen atamış, bilgisayar vermiş, akıllı tahtalarla donatmış, kitaplarını da devlet vermiş.   Birinci dönem bitti hepinize teşekkür ediyoruz Solhan’ımızın sıkıntısını biliyorsunuz ilgi alakanızı istirham ediyoruz.” Şeklinde konuştu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN