• Dolar Alış / Satış: 15.789 / 15.817
  • Euro Alış / Satış: 16.563 / 16.593
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:58
  • Öğle: 12:25
  • İkindi: 16:19
  • Akşam: 19:33
  • Yatsı: 21:17

ÖĞRENCİLERE KAYITLI İSTİHDAMI SEMİNERİ

27 Mart 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
927 defa okundu.
ÖĞRENCİLERE KAYITLI İSTİHDAMI SEMİNERİ

Solhan Belediyesi tarafından Kayıtlı İstihdamın Teşviki II kapsamında yürütülen ‘Herkes İçin Kayıtlı İstihdam’ AB projesi faaliyetleri kapsamında düzenlenen okul seminerlerinde üç okul öğrencileri bilinçlendirildi.

Solhan Belediyesi tarafından yürütülen ‘Herkes İçin Kayıtlı İstihdam’ AB projesi programları devam ediyor.

Solhan Belediyesi tarafından Kayıtlı İstihdamın Teşviki II kapsamında yürütülen ‘Herkes İçin Kayıtlı İstihdam’ AB projesi faaliyetleri kapsamında düzenlenen halka yönelik bilinçlendirme çalışmaları seminerleri devam ederken program kapsamında okul seminerleri de yapılmaktadır.

Geçtiğimiz hafta proje kapsamında Solhan Öğretmen Hüseyin Artunç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Solhan Farabi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Solhan Erkek Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerine yönelik okul seminerleri düzenlenerek öğrencilere kayıtlı istihdam hakkında bilinçlendirme çalışmaları yapıldı.

Öğrencilerin bilinçlenmesi için yapılan okul seminerlerinde konuşan Fırat Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ile Endüstriyel İlişkiler Bölümü’nden Yrd. Doç. Atilla Yücel; şu ifadeleri kullandı: “Solhan Belediyesi’nin Avrupa Birlik kapsamında yaptı bir proje olan herkesi kayıtlı istihdam projesi yaklaşık üç aydır devam ediyor. Biz de yaklaş üç aydır gelip gidiyoruz, burada çeşitli meslek grupları ile bir araya geldik. Amacımız sigortasız çalışmanın zararları ya da sigortalı çalıştığımızda ne tür haklar elde ediyoruz. Bunun ile ilgili eğitim seminerleri vermek. Bgüne kadar yaptığımız çalışmalarda şunu gördük ki; belki Solhan fiziki şartları ile küçük bir yer ama bu tür faaliyetler içerisinde her kesimden Belediye Başkanı, sivri topum kuşlarında gerçekten çok önemli destekler verdiler. Yine sizlerin burada olmanız konusunda bu rehberlik yapan hocalarımıza teşekkür ediyorum. Sizler ile ilgili olarak da bu proje kapsamında bir kompozisyon ve resim yarışması var. Kompozisyon ve resim yarışmalarında birinciye tam altın, ikinci yarım altın, üçüncüye çeyrek altın ödül verilecek. Bu konuyla yetenekli arkadaşlarımız hocalarımızın da yönlendirmesi ile birlikte 14 Nisan tarihine kadar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne kompozisyonları, resimlerinizi teslim etmeleri gerekmektedir. Sigortasız çalışma ile ilgili farkındalık ve bilinç düzeni artırmak istiyoruz. Çok teknik detaylara girmeyeceğim ama belirli yaş ve meslek gruplarında hayatlarına sigortalarına devam ettirmek için bazen gözden kaçmış olabilir ama siz sevgili gençler sizin için hayatınızın bundan sonra kısmi mezun olduktan sonra üniversitelerinde devam ettikten sonra, iş hayatına girdiğinizde aslında sigortalı olmak nedir daha bir gerçek durumla yüz yüze karşı karşıya kalacaksınız. Bu konularda sizlere bilgi vereceğiz.”

Fırat Üniversitesi’nde öğretim görevlisi Yrd. Doç. Selim Gündüz, “Projemizin amacı; kayıt dışı çalışma yani sigortasız çalışmanın zararlarını anlatmak. Türkiye’de yaklaşık 4 milyon kayıtlı işsiz var. Kendinizi ne kadar iyi geliştirirsiniz bu durumda iş ayağınıza gelmeyecek, siz işin ayağına gideceksiniz. Vasıflı personel olursanız, usta statüsünde olur, eğer kendinizi yetiştirmişsiniz yoksa amale statüsünde değer görürsünüz. Tabii herkes rızkını bir şekilde kazanacak ama okuduktan sonra mesleki kariyerine hukuk gibi meslek herkesin önceliği olacaktır. Öncelikle sigortada çalışmak için, işveren tarafından işe girerek Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirerek 30 günlük sigorta priminiz yatıyor. Ayrıca sizin ücretinizden kesilen vergilerin takip edilmesi gerekiyor. Vergi dairesine bildirmekle yükümlü 30 günlük sigorta girişi için asgari ücret bin 404 iken işverenin maliyeti 2170 yaklaşık maliyeti oldu. İşverenin bu aradaki farktan dolayı sigortalı işçi çalıştırmaktan kaçınıyor. Peki, işçileri sigortasız çalıştırmanın devlete zararı ne? Ülkemizde Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre kayıt dışı çalışmak yüzde 38 bazı sektörlerden mevsimlere göre yüzde 65’lere çıkabiliyor. Şimdi ben işçilerin sigortalı çalıştırdığımda aylık sigorta primini 30 gün yatırıyorum, vergisini ödüyorum. Benim tüm rakiplerim sigortasız işçi çalıştırırsa benim onlarla rekabet edebilme şansım olmaz.” İfadelerini kullanarak kayıtlı istihdamın kişi ve devlet için önemine dikkat çekti.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN