• Dolar Alış / Satış: 9.267 / 9.283
  • Euro Alış / Satış: 10.738 / 10.757
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:23
  • Öğle: 12:14
  • İkindi: 15:19
  • Akşam: 17:44
  • Yatsı: 19:10

ÖĞRENCİLER, YANGINLAR HAKKINDA BİLGİLENDİRİLDİLER

27 Şubat 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
966 defa okundu.
ÖĞRENCİLER, YANGINLAR HAKKINDA BİLGİLENDİRİLDİLER

Solhan Belediyesi İtfaiye Personellerinden Ferhat Çalışkan, Solhan Farabi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerine; yangın sınıfları ve yangının neden kaynaklı çıktığı hakkında bilgilendirmede bulundu.

Solhan Farabi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi idaresi tarafından öğrencilerin bilgilendirilmesi amaçlı bir program düzenlendi. Okulda düzenlenen programda yangın hakkında bilgi vermek üzere Solhan Belediyesi İtfaiye Personellerinden Ferhat Çalışkan katıldı.

Öğrencileri bilgilendiren Çalışkan, “Maddenin ısı altında oksijen ile belirli oranlarda birleşmesi sonucu meydana gelen zincirleme ekzotermik kimyasal reaksiyona yanma denir. Bizim kontrolümüz dışında meydana gelen kimyasal ekzotermik reaksiyona ise yangın denir. Yangınların söndürülmesinde gerekli etkin söndürme maddelerinin belirlenebilmesi için yangın sınıfları oluşturulmuştur.

A Türü Yangınları: Bu tür yangınlar metaller dışındaki yanabilir katıları kapsar. Korlu yanan (odun, ham mamul, tekstil madenleri, kağıt, odun, saman ve pamuk vb. gibi ) yanıcı maddelere ait yangınlardır. Bu yangınların bir kısmında yanma yüzeyseldir.

B Türü Yangınları: Yanabilen sıvıların sebep olduğu yangınlardır. Petrol, akaryakıt, alkol vb. yanması ile oluşur. Yüksek sıcaklık tehlikesi mevcuttur. Sıvı maddeler olmalarından dolayı etrafa çok kolay yayılabilirler. Çevre kirliliğine sebep olurlar. Sıvı maddeler buharlaştıktan sonra yanarlar. Bu maddelerin çoğu normal hava ısısında buharlaşırlar. Genelde buharları havadan ağır olup çukur veya kanal gibi yerlerde birikirler. Temel özellikleri; yanmalarıdır. Katılara göre daha kolay, hızlı ve alevli yanarlar.

C türü yangınlar: Direkt gaz halinde olmaları nedeniyle hızlı yanma reaksiyonu gösterirler. Boğma ve zehirleme özellikleri vardır; Alt ve üst patlama limitleri vardır. Kapalı hacimlerdeki gaz kaçakları kıvılcım ile karşılaştığında çok hızlı şekilde patlama şeklinde yanarlar. Gazlar basınç altında sıkıştırılabilir veya sıvı hale getirilebilir. LPG tüpleri içerisinde Propan ve Bütanın sıvılaştırılması Solunum cihazındaki havanın sıkıştırılması gibi.

D Türü Yangınlar: Yanabilen metallerin oluşturduğu yangınlardır. Bunlar magnezyum, sodyum, potasyum ve alüminyumdur. Korlu yangınlardır, alev oluşturmazlar. Isı en az 700 derecede olduğundan bu tür yangınlara karşı su, CO2, KKT kullanılmaz. Söndürme maddesi olarak hafif metal söndürme tozları (D tozu) kuru kum, döküm talaşı kullanılmalıdır. Ayrıca soğutma ve ayırmak sureti ile söndürme yapılabilir.

F Türü Yangınlar: Evlerde kullanılan pişirme ve kızartma yağının sebep olduğu yangınlardır. F sınıfı yangınlar hayvansal veya bitkisel kaynaklı olmaktadır. F sınıfı yanma aslında B sınıfı yangının alt koludur. Ancak F sınıfı yangınlar dolayısıyla özel ilgi gerektirir.

Elektrik Yangınları: Dünyada yapılan araştırmalara göre çıkan yangınların % 60 oranında elektrikten çıktığı gözlemlenmektedir. Tesisatın teknik talimatlara uygun yapılmaması, kablolarda meydana gelen erimeler, kısa devre meydana getiren nedenler, hatalı sigorta sarımları ve aşırı yükleme yapılması gibi sebeplerden oluşur” ifadelerini kullandı.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN