• Dolar Alış / Satış: 8.836 / 8.851
  • Euro Alış / Satış: 10.336 / 10.355
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:02
  • Öğle: 12:20
  • İkindi: 15:43
  • Akşam: 18:17
  • Yatsı: 19:43

ÖĞRENCİLER ARKEOLOJİK KAZIYA KATILDI

8 Kasım 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1490 defa okundu.
ÖĞRENCİLER ARKEOLOJİK KAZIYA KATILDI

Solhan Şehit Kaymakam Ersin Ateş Ortaokulu’nda öğrenim gören bir gurup öğrenci okul müdürü ve öğretmenleri rehberliğinde Murat Köyü Nurik Höyük 1’de yapılan arkeolojik kazı alanını gezdi. Baret takarak alana giren öğrenciler arkeolojik kazıya da katılarak tarihleri hakkında bilgi edindiler.

Solhanlı öğrenciler Arkeolojik kazıların yapıldığı alanı gezerek uygulamalı olarak çalışmalar hakkında bilgi edindiler.

Solhan Şehit Kaymakam Ersin Ateş Kurumu öğrencileri, Murat Köyü Nurik Höyük 1’de yapılan arkeolojik kazı alanını gezdi. Arkeoloji ve müze hakkında bilgilendirme amaçlanan geziye Okul Müdürü Ferhat Bayar ve 3 öğretmen nezaretinde 23 öğrenci katıldı. İş güvenliğinin önemine dikkat çekmek için öğrenciler kazı alanına baret takarak çıktılar. Öğrenciler inceleme için alana çıkmadan önce Elazığ Müze Müdürü Ziya Kılınç ve Şehit Kaymakam Ersin Ateş Kurumu Müdürü Ferhat Bayar tarafından Arkeoloji, müzeler ve tarihi eserler hakkında bilgi verildi. Bingöl tarihinde kazı çalışmalarının yapıldığı alana gelen ilk ve en şanslı öğrencileri oldukları aktarıldı.

Öğrencileri davet etmelerindeki amacın onlara kültür bilincini aşılamak olduğunu aktaran Arkeolog Mehmet Turan, “Bugün buraya Solhan’dan öğrencileri davet ettik. Amacımız; Atalarımız nasıl yaşamış, nasıl mekanlarda kalmışlar, Arkeoloji nedir, Müze nedir? bu konular hakkında çocukları bilgilendirip geriye dönük daha bilinçli gençler yetiştirmektir. Çocukları buraya getirip arkeoloji hakkında genel bilgiler verdik. Müze neden vardır, müzenin amacı nedir? ve çocuklara uygulamalı olarak kazı dersleri verdik. Kazı dersleri verirken kazı nasıl yapılır, hangi tekniklerde yapılır. Kazının işleyişi çıkan eserler neden daha dikkatli bir şekilde çıkartılır hakkında çocuklara bilgiler verdik. Çocuklarda kültür bilincinin farkındadırlar.” ifadelerini kullandı.

Okulun Sosyal Bilgiler Öğretmeni Nihat Kelbat, “Bugün öğrencilerimizle güzel bir etkinlik yaptık. Şuan Murat köyünde bir kazı alanındayız. Öğrencilerimiz tarihi kalıntılardan tarihi nesnelerden geçmişlerini öğreniyorlar ve bu bizim için çok güzel bir deneyim oldu. bu çalışmada emeği geçen arkadaşlara teşekkür ediyoruz. Özellikle Elazığ Müze Bölge Müdürü çok misafirperver davrandı ve bizlere yardımcı oldu kendisine teşekkür ediyoruz. Bizim öğrencilerimiz içinde hayatlarında unutamayacakları bir şey oldu. Dedelerine ve tarihine sahip çıkacak bir nesil yetişmesini istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Haber: Abdulhamit Bildik

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN