• Dolar Alış / Satış: 15.564 / 15.592
  • Euro Alış / Satış: 16.217 / 16.246
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:58
  • Öğle: 12:25
  • İkindi: 16:19
  • Akşam: 19:33
  • Yatsı: 21:17

ÖĞRENCİ SEMİNERLERİ SONA ERDİ

3 Nisan 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
578 defa okundu.
ÖĞRENCİ SEMİNERLERİ SONA ERDİ

Solhan Belediyesi tarafından Kayıtlı İstihdamın Teşviki II kapsamında yürütülen ‘Herkes İçin Kayıtlı İstihdam’ AB projesi faaliyetleri kapsamında düzenlenen okul seminerlerinde son olarak iki okul öğrencilerine yönelik yapılan bilinçlenme programı ile okul programları sona erdi.

Solhan Belediyesi tarafından yürütülen ‘Herkes İçin Kayıtlı İstihdam’ AB projesi programları kapsamındaki lise öğrencilerini bilinçlendirme seminerleri sona erdi.

Solhan Belediyesi tarafından Kayıtlı İstihdamın Teşviki II AB projesi olan ‘Herkes İçin Kayıtlı İstihdam’ faaliyetleri kapsamında düzenlenen okul seminerleri tamamlandı.

Geçtiğimiz hafta proje kapsamında Solhan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Özel Solhan Yüzenada Temel Lisesi öğrencilerine yönelik okul seminerleri düzenlenerek öğrencilere kayıtlı istihdam hakkında bilinçlendirme çalışmaları yapıldı.

Geçtiğimiz hafta yapılan bu program ile okul seminerleri programları sona erdi.

Öğrencilerin bilinçlenmesi için yapılan okul seminerlerinde konuşan Fırat Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ile Endüstriyel İlişkiler Bölümü’nden Yrd. Doç. Atilla Yücel; “Kayıt dışı istihdam teşviki sigortasız çalışmanın zararları nelerdir ya da tersinden okuduğumuz zaman bir kişi sigortalı çalıştığı zaman kendisine, eşine, çocuklarına, ailesine ne gibi haklar sağlanıyor? Bunlardan nasıl yararlanabiliyoruz ya da bunun tersi durumda sigortası olduğu zaman hayatta karşılaştığı çeşitli durumlar karşısında nelerden yararlanabiliyor, nelerden mahrum kalabiliyor? Sanayi esnafıyla, muhtarlarla, çiftçilerle, serbest meslek sahipleriyle, müteahhitlerle, muhasebecilerle, şoförlerle ve son haftalarda eğitim kurumlarıyla bir araya geldik ve bu projenin amacına ulaşmak konusunda kayıt dışı ve sigortasız çalışma zararlarını anlatmaya çalıştık. Bir de aranızda resim ve kompozisyon yarışmaları var. Bu proje kapsamında; sigortasız çalışmanın zararları/faydaları sigortayla çalıştığımızı hangi haklara yararlanabilirim? Liseler ve ortaokullar için kompozisyon ve resim yarışması var. Kalemine güvenen, resmini güvenen arkadaşlarımız bu konuda yeteneklerini 14 Nisan 2017 tarihine kadar bir zarf içerisinde yaptığınız resmi ya da kompozisyonu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Eğitim Şubesi’ne teslim ederseniz burada yapılan değerlendirme sonucunda kompozisyon ve resim yarışmasında birinci tam altın, ikinci yarım altın, üçüncüye de çeyrek altın ile ödüllendirilecek. Lütfen bu konudaki yeteneklerinizi değerlendiriniz.” ifadelerini kullanarak programda aktarılanlar ışığında fikir sahibi olarak öğrencilerin yapılacak yarışmalara katılmaları istedi.

SİGORTALI ÇALIŞMANIN ÖNEMİ

Programda konuşan Fırat Üniversitesi’nde öğretim görevlisi Yrd. Doç. Selim Gündüz, “Evet arkadaşlar şu an lisedesiniz. Tabii çalışma hayatına adım atmadığınız için bizin anlattıklarımız şu aşamada belki diyeceksiniz ne ‘işe yarıyor’. Sigortasız çalışmanın zararlarını şimdiden bilirseniz ileriki yaşamınızda faydasını görürsünüz veya sigortalı çalışıyorum onun size neler kazandıracağını bilirseniz sigortasız çalışmaya razı olmazsanız. KPSS’ye gireceksiniz kendinizi iyi hazırlarsanız tabii üniversite okumak isteyen için üniversite bitirdikten sonra KPSS’ye girerek memuriyet hakkı kazanıyorsunuz kamuda çalışacağınız zaman sigortasız çalışma diye bir şey söz konusu değil. Herkesin gönlünde yatan kamuda bir işe girmek ama herkes kamuda çalışa bilecek mi? Hayır. Çalıştığın iş özel sektörde ise hep karşımıza çıkan bir durumdur. Özel sektörde bir işe girdiniz, sigortasız çalıştığınız, orada 3 yıl 5 yıl çalıştığınız. İşverenden SGK primi ödemesini istediğinizde size maalesef yol gösterebilir, işten çıkarabiliyor.” ifadelerini kullanarak sigortalı çalışmanın faydalarını ve sigortasız çalışmanın kişiye, ailesine ve devlete zararlarını belirterek öğrencileri kayıtlı istihdam konusunda bilgilendirdi.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN