• Dolar Alış / Satış: 15.564 / 15.592
  • Euro Alış / Satış: 16.217 / 16.246
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:58
  • Öğle: 12:25
  • İkindi: 16:19
  • Akşam: 19:33
  • Yatsı: 21:17

ÖĞRENCİ MECLİSİ SEÇİMLERİ YAPILDI

7 Kasım 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
898 defa okundu.
ÖĞRENCİ MECLİSİ SEÇİMLERİ YAPILDI

2016-2017 eğitim öğretim yılının demokrasi eğitimi ve okul meclisleri seçimleri yapıldı. 19 adayın yarıştığı seçimde 5 adayın seçildiği ve Bingöl’de yapılacak seçime katılacağı öğrenildi.

2016-2017 eğitim öğretim yılının demokrasi eğitimi ve okul meclisleri seçimleri yapıldı. 3 Kasım 2016 Perşembe günü saat: 13.00’da Solhan İlçe Halk Eğitimi Merkezi Gazi Hakin Behçet Tufan Turan Konferans Salonu’nda yapılan demokrasi eğitimi ve okul meclisleri seçimleri programını sunan Muzaffer Döner, 2016-2017 eğitim öğretim yılının demokrasi eğitimi ve okul meclisleri seçimleri programını icra ettiklerini söyleyip Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2004 yılında hayata geçirilen proje hakkında bilgi verdi.

Döner, “Demokrasi bir yönetim biçimi olduğu kadar bütün toplumsal ilişkileri yönlendiren bir yaşama tarzı, beraber yaşama kültürüdür. Demokratik bir toplumda olması gereken bilgi, beceri ve alışkanlıklar yaşanılarak öğrenilmekte, paylaşılarak tecrübeye dönüşülmektedir. Bütün demokratik ülkelerde demokrasi ve insan haklarını toplumsal tabana yayma, hak ve özgürlüklerin sınırlarını genişletmek, eğitime yüklenen önemli görevlerdendir. Eğitimi ve okul ortamını demokratik kültürü besleyecek şekilde yapılandıran toplumlar, demokratik değerleri benimsemiş bireyler yetiştirerek demokrasilerini güçlendirmektedirler. Bizler de demokrasimizin gelişimini sürdürmesinin ve kurumsallaşmasının ancak gençlerimizin bu husustaki çabalarıyla mümkün olacağına inanıyoruz. Bu amaçla gerçekleştirilen çalışmalardan biri de demokrasi eğitimi ve okul meclisleri projesidir. Söz konusu proje, ülkemizin demokratik ilke, değer ve tutumlarını benimsemiş bireyler yetiştirme hedefine atılmış son derece önemli bir adımdır. Hatırlanacağı üzere okullarımız kapalı iken bizler yaz tatilinde iken 15 Temmuz gecesi Ülkemizi, milletimizi, demokrasimizi, cumhuriyetimizi, aydınlık geleceğimizi yok etmek isteyen vatan hainleri harekete geçmiş, milletin silahlarını yine bu aziz ve fedakar millete doğrultarak kanlı bir darbe girişiminde bulunmuşlardır. Ancak milletimiz darbe girişimini sokakları ve meydanları doldurarak, ölümü göze alarak başarısızlığa uğrattı. 15 Temmuz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Gazilerimize ise acil şifalar diliyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2004 yılında hayata geçirilen bu projeyle cumhuriyetimizin demokrasi ile güçlendirilmesi, öğrencilerimizde yerleşik bir demokrasi oluşturulması, hoşgörü ve çoğulculuk bilincinin geliştirilmesi, kendi kültürünü özümsemiş, milli ve manevi değerlere bağlı, evrensel değerleri benimseyen nesillerin yetiştirilmesi, öğrencilere seçme ve seçilme, oy kullanma kültürünün kazandırılması, katılımcı olma, iletişim kurabilme, demokratik liderliği benimseyebilme ve komuoyunu oluşturabilme becerilerinin kazandırılabilmesi amaçlanmaktadır. Bu amaçla her yıl; sınıf, okul, ilçe ve nihayetinde il temsilcileri seçilmektedirler. Seçilen bu temsilciler Nisan ayında Türkiye Öğrenci Meclisi toplantısına katılmaktadırlar. Bu demokrasi şölenimizin üçüncü aşaması olan ilçe öğrenci meclisi seçimini gerçekleştirmek için bugün burada bulunmaktayız. Seçimlere katılan bütün adaylarımıza başarılar diliyoruz.” İfadelerini kullandı.

“ÜLKEMİZİ SEVMELİYİZ VE BU SEVGİ LAFTA KALMAMALIDIR”

2004 yılından beri bir kültür yerleştirildiğini belirten ve ilkokuldan sonra da bu kültürü öğrendiğimizi belirten İlçe Milli Eğitim Müdürü Fevzi Aktaş, “Ülkemizi sevmeliyiz ve bu sevgi lafta kalmamalıdır. Avrupa’ya gidiyoruz, oradaki insanların yaşam biçimini gıpta etmemek elde değil. Orada kimse kimseyle ilgilenmiyor, herkes ülkesini seviyor ve kenetlenmiş durumdadır. İnsan hakları hakeza… Aslında insanlar dinlerinin de gereğini yaşıyorlar. Izdırap içindeyim dediğimde doğru söylemiş oluyorum.  Kur’an ayetlerine baktığında, Resulullah’ın hayat metoduna baktığında, sahabeyi kirama, o büyük zatların literatürüne bakıyoruz ve şuan ki Müslümanların, kendi durumumuza baktığımız zaman heyhat diyoruz, heyhat. 13’üncü yüzyılda Endülüs Emevi Medeniyetini biraz okuma imkânınız olursa görürsünüz. Avrupa’nın her ülkesinden insanlar gider oranın insan haklarını öğrenir, felsefeyi, astronomiyi ve diğer ilimleri tahsil ederken daha sonra bir gerileme dönemi ve maalesef inanan insanların mezhepçilik, ırkçılık, bölgecilik, renk ayrımı vesaire derken yapmadıkları melanet kalmadı. 21. Yüzyılda yaşıyoruz. İnsanlar uzayı keşfederken İslam Coğrafyasının bir birleriyle yaptıkları kanlı savaşları baktığımız zaman neyi anlatalım, hangi demokrasiden bahsedelim. Bırakın farklı dinden olanlar, dindaşlar bir birlerini öldürmekten zaman bulabiliyorlar. Fransız İhtilalı yapıldıktan sonra Fransa’da yep yeni bir hukuk oluşturulurken anayasanın başına çok veciz bir şey yazmak istiyorlar. Avrupalı bilge insanların her birinin bir sözü var fakat Hz. Muhammed’in “İnsanlar bir tarağın dişleri gibi bir birleriyle eşittir” sözünü yazıyorlar. Okullarımız sizi seçmişler ve siz de bu kültürü çok güzel pekiştirmelisiniz. Biraz İslami literatür ile iç içe olacağız. 21. Yüzyılda kağıtlar üzerinde çok hoş ve güzel sözler var; kadın hakları, çocuk hakları, ezilen insan hakları her şey söyleniyor A’dan Z’ye ama uygulamada aşırı bir zaafiyet var.” İfadelerini kullanarak İslam’dan ve İnsan Haklarından örnekler vererek insan hakları ve yaşama prensipleri hakkında bilgiler aktararak konuşmasını sürdürdü.

5 ADAY SEÇİLDİ

İlçe Milli Eğitim Müdürü Aktaş’ın konuşmasının akabinde okullarında okul meclisi başkanı olarak seçilip ilçe Meclisi başkanlığına aday olan öğrenciler sırayla kürsüye çıkıp birer konuşma yaparak yapacaklarını anlatıp destek istediler. Öğrenci konuşmalarından sonra İlçe Meclisi seçimleri için oy kullanma işlemi başlandı. Yapılan oylama sonucunda sırasıyla en çok oy alan Muhammed Bolat, Hazal Atabey, Kübra Ataş, Ahmet Güzel ve Selmin Aslan seçildiler. Oylama sonucunda seçilen 5 adayın Bingöl’de yapılacak İl Meclisi seçimlerine katılacakları belirtildi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN