• Dolar Alış / Satış: 8.526 / 8.542
 • Euro Alış / Satış: 10.098 / 10.116
 • BINGOL:
 • Güneş: 5:14
 • Öğle: 12:35
 • İkindi: 16:26
 • Akşam: 19:34
 • Yatsı: 21:14

O UCUBEYİ KİM DİKTİ ORAYA?

3 Ekim 2016
2 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1582 defa okundu.
O UCUBEYİ KİM DİKTİ ORAYA?

Mesleki Teknik Eğitim Lisesinin bahçe-sinin önüne bir set gibi çekilmiş, kapalı halı sahadan söz diyorum.

Solhan’ımızın talihsizliğidir.

Bir hizmet, ya da kamu yatırımı yıllarca beklenir.

Onca uğraş,  onca yakarış,  nihayet beklenilen hizmetin müjdesi verilir, Ona kavuşmanın sevincini doyasıya yaşamadan yapımına başlanan kamu yatırımı yerleşkesi adeta şehrin neresinin estetik görünümü iyiyse oranın ta göbeğine bir hançer gibi saplanır.

Sağlık Hizmetleri Yüksek Okulu için tahsis edilen yere mi yanalım?

Mesleki Teknik Eğitim Merkezinin Sanayinin bitişiğinde yapılmamasına mı yanalım?

YİBO’nun bahçesinde yapılan kıyıma mı yanalım?

Yoksa, İmam Hatip Okulunun o güzelim binalarının, çarpık yerleşkeden kaynaklı oluşturduğu boğucu görüntüye mi, yoksa zamanında düşünülmediği için burada okuyan kızlarımızı günde iki defa yürüyüş  yaptırarak  çarşıya getirip götüren karar vericilerin dahiyane çözümüne mi yanalım?

Takımı, voleybolda birinci lige çıkmayı kıl payı kaçırmış ve eğer başarsaydı Fenerbahçe’yi Galatasarayı, Beşiktaşı Solhan halkının ayağına getirecek bir ilçeye reva görülen ucube tribünlü spor salonunu yapan dahi mühendislerin eserine mi yanalım?

Durun durun kızmayın hemen!

Haksız mıyım?

Bir zamanların en gözde yerlerinden biri eski Solhan Lisesi, şimdiki Kız Meslek Lisesinin bahçesi değilmiydi?

Şehrin göbeğiydi.

Sahası topraktı belki ama adeta “gel üzerimde akşama kadar top oyna, gez, tur at, yamacında otur, oynayanları seyreyle” der gibiydi.

En önemlisi ders çıkışı teneffüsü diye bir şey varsa belki de en güzel teneffüs yapılan alanlardan biriydi  bahçesi.

Derken o yıllarda, Solanımızın kız pansiyonu ihtiyacı gittikçe artıyordu. Zira köylerde oturup da okumak isteyen kız sayısı artıyor ancak kalınacak pansiyonları yoktu.

Mülki idarecisinden, eğitimcisine, arkasına basını da alarak tüm Solhan, tek ses olup siyasilerin kapısını aşındıra aşındıra pansiyon kararı çıkartıldı.

Bunun sevincini yaşamadan bir baktık ki Solhan Lisesinin güzelim bahçesindeki sahanın santra noktasına bu pansiyonu diktiler.

Etmeyin… Belediyenin göstereceği başka yerde yapın.  Eğer ille de orada yapacaksanız yamacı kazarak öylece yerleştirin, dedik.

Paramız yok, masraf… dediler.

O zaman, bahçenin batı tarafına lise binasına paralel gelecek şekilde, bina yerleştirilse olamaz mı, desek de dinleyen kim?

Binayı güzelim sahanın santra noktasına dikmekle yetinmediler, bahçenin kalan kısmına da kazan dairesi için bir ucube daha yerleştirdiler.

Velhasıl, dönemin kaymakamı, dönemin belediye başkanı ve dönemin milli eğitim müdürünün ortak kararı ile güzelim bahçe katledildi.

Bununla yetinilir zannediyorduk.

Kendisinden sonra gelen kaymakam ve diğer karar vericiler de, Türkiye’nin bana göre bahçesiyle yerleşke alanıyla yeşil görünümüyle ve de oksijen bolluğuyla sayılı yerleşkelerinden biri olan YİBİO’nun yerleşkesine adeta kıydılar.

Önce METEM’i oraya diktiler.

Etmeyin eylemeyin Mesleki Teknik Eğitim, sanayiye yakın olur. Üstelik mevcut hükümetin politikası da bunu teşvik ediyor, diye gazete köşesinde bas bas bağırsak da duyan olmadı. Onu da getirip YİBO bahçesinin bir köşesine binaları koyun koyuna yerleştirdiler. Öyle ki yer yokluğundan dolayı gelen tip projede var olan spor salonu, tahsis edilen alanda yer kalmadığı için projeden çıkartıldı.

YİBO’nun bahçesine bu kadar kıymakla yetinecekler, diye umut ederken, bir baktık ki aynı bahçenin başka tarafına İmam Hatip binaları yükselmeye başladı.

Toplumun yıllardır, hasretle beklediği okuldu imam hatip okulu; ama güzelim ağaçları güzelim bahçeyi katletmekten vazgeçip başka yere yapılamaz mıydı?

Pansiyonu orada yapılmışsa binası da orada olmalı, gibi gerekçelerle geçiştirdiler.

Tamam, madem okul kendisine ait pansiyonun yanında olacaktı, ne diye şimdi kızlarımızı günde iki defa çarşı ile YİBO arasında mekik dokutuyorsunuz.

Mademki ille de orada yapılacaktıysa önce yapılmış pansiyon binasını doksan derece açıyla kesecek biçimde sonradan yapılan binalardan biri yerleştirilseydi diğeri de onun tam karşısında bahçe duva-rına sıfır yapılsaydı, İmam hatip yerleşkesi hem nispeten daha büyük bir bahçeye kavuşmuş olacaktı, hem de şehir plansız yerleşkeden kaynaklanan görüntü keşmekeşliğinden kısmen kurtulmuş olacaktı.

Allah var, her biri birbirinden güzellikte ve konforda binalar olsa da plansız yerleşke vb. sebeplerden kaynaklı gelen hizmetten doğru dürüst yararlanmama gibi vizyonsuzluğumuz var bizim.

Tüm bunlar yetmiyormuş gibi;  Mesleki teknik Eğitim Merkezinde birbirinin koynuna sıkıştırılmış binalarda okuyan öğrenciler, adeta bunalıp birbirini arada yeseler de kimseler görmesin diye mi önüne bir ucube dikiverdiler.

Sayın Kaymakamım, Sayın Belediye Başkanım,  Ak Parti ilçe başkanı ve diğer karar vericiler, evet bu hizmetler genelde hükümetin özelde sizlerin gayretiyle geliyor. Tıpkı siz ve sizlerden öncekilerin de altına imza attığı çok güzel hizmetler olduğu bibi…

İlk akla gelenlerden biri de şu an ilçemize muhteşem bir park ve yeşil alan kazandırıyorsunuz.

Bunları inkâr eden yok. Bilakis müteşekkiriz.

Ancak gelen yatırımların plansızlığı ve şehrin estetik görünüşüne verdiği zarar, o binalar orda olduğu müddetçe bunun vebali sizin boynunuzdadır. Ve boynunuzda asılı olmaya devam edecektir. Yazık…

Hayır hayır, Solhan’ımıza yapılan hizmetlere karşı değilim.  Aksine, Solhan için kim taş üstüne bir taş koymuşsa binlerce kez minnettarım.

Demem o ki,

Kaymakamlar, milli eğitim müdürleri gelir, tayını çıkınca giderler.

Peki ya biz?

Çarpık bir kentte yaşamak zorunda mıyız?

Daha güzel planlama yapılamaz mıydı?

Sizler, bu eserlere bakıldıkça kötü yad edilmekten kurtulmak istiyorsanız, METEM’in önüne bir ucube gibi yükselmeye başlayan,  kapalı halı sahayı yıkıp daha uygun bir yere dikmekle başlayabilirsiniz.

YORUMLAR 1 Yorum Yapıldı.
 • Yüreğine sağlık sevgili kardeşim allah yolunu açık tutsun yar ve yardımcın olsun.başarıların daim olması dilleği ille
  11 Ekim 2016 07:57
 • Sayın yazar, Yeniden yazmanız çok kişiyi sevindirdiği gibi işine gelmeyenleri de üzmüştür. Ancak, doğru kılıçtan keskin bile olsa hakikatlı insanları doğruya götürdüğü için incitmez. Şayet, muhattaplardan Allah rızası için halkın menfaati için bir uğraş yoksa kesinlikle doğruları görmeyip doğruyu yanlış ile bastırmaya çalışacaklardır.
  3 Ekim 2016 21:22

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN