• Dolar Alış / Satış: 8.287 / 8.302
  • Euro Alış / Satış: 10.073 / 10.091
  • BINGOL:
  • Güneş: 5:02
  • Öğle: 12:25
  • İkindi: 16:17
  • Akşam: 19:28
  • Yatsı: 21:10

O CEZA KALDIRILDI

bingolonline
1 Şubat 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
630 defa okundu.
O CEZA KALDIRILDI

Vatandaşlardan oturduğu evin adresini geç bildirmesi sebebiyle kesilen ceza 50 liraya düşürülürken, nüfus cüzdanını kaybetmenin cezası olan 70 lira da kaldırıldı.

Nüfus cüzdanını kaybedenlerden alınan idari para cezası kaldırıldı. Bazı Kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun 27 Ocak 2016 tarihli ve 29606 sayılı Resmi Gazete`de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Söz Konusu kanunun 14. maddesinde yapılan düzenlemeler ile birlikte Nüfus Müdürlüklerindeki cezalara da düzenleme getirildi.

ADRESİNİ GEÇ BİLDİRME CEZASI 50 LİRAYA DÜŞÜRÜLDÜ

Adres bildirimlerinde sıklıkla yaşanılan sorunlar, yeni düzenlemeyle vatandaşları biraz daha rahatlatacak. Adres değişikliğini bildirme yükümlülüğünü süresi içerisinde yerine getirmeyenlere 50 lira, gerçeğe aykırı beyanda bulunanlara Bin lira idari para cezası verilecek.

CEZALAR KALKTI

Yeni kanunla, Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren doğum olayını süresi içerisinde bildirmeyenlere, Nüfus ve Aile Cüzdanını Kaybedenlere ve Nüfus Cüzdanını geçerlilik süresi içerisinde değiştirmeyenlere idari para cezası uygulanmayacak.

İlgili kanunun 68. Maddesinde yer alan değişiklikler şöyle; “68`inci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendine göre: evlenme olayını bildirme yükümlülüğünü süresi içinde yerine getirmeyenlere yurt içinde nüfus müdürlüklerince, yurt dışında dış temsilciliklerce 50 TL, (c) bendine göre de adres değişikliğini bildirme yükümlülüğünü süresi içerisinde yerine getirmeyenlere 50 TL, gerçeğe aykırı beyanda bulunanlara 1000 TL idare para cezası, mülki idare amirlerince, yurt dışında ise dış temsilciliklerce verilmesi öngörülmüştür. Bu kapsamda, Kanunun yürürlüğe girdiği 27/01/2016 tarihi itibari ile Doğum olayını süresi içerisinde bildirmeyenlere Nüfus ve Aile Cüzdanını Kaybedenlere Nüfus Cüzdanını geçerlilik süresi içerisinde değiştirmeyenlere idari para cezası uygulanmayacaktır.”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN