• Dolar Alış / Satış: 9.481 / 9.498
  • Euro Alış / Satış: 10.998 / 11.018
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:32
  • Öğle: 12:13
  • İkindi: 15:10
  • Akşam: 17:32
  • Yatsı: 18:59

Nerde Hareket Orda Bereket

2 Haziran 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1997 defa okundu.

Obezite (şişmanlık) hepimizin bildiği gibi çağımızın vebası, kronik bir hastalık, kurtulması zor ama imkânsız değil. Çözüm bulmak için önce sebeplerine inmek gerekir. Gereğinden fazla yemek yemek, hareketsiz yaşam, genetik, hormonsal ve metabolik bozukluklar obezitenin temel sebepleridir. Sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmekten bahsettiğimize göre sıra aktif bir yaşamın sırlarına geldi.

Peki, aktivite yapmak neden bu kadar önemli, sadece şişman olanların mı spor yapması gerekir? Cevap, HAYIR.

Aktif olmak sadece zayıflamak için değil, vücut ağırlığını korumak ve sağlığı iyileştirmek için gereklidir. Hayatın her döneminde önemi ayrıdır.

Çocukluk döneminde büyüme ve gelişmeyi hızlandırır, cesaret ve iyi alışkanlıklar kazandırır, okul başarısını artırır. Ergenlikte karakter gelişimini olumlu etkiler. Kronik hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Yetişkinlikte fiziksel ve zihinsel rahatsızlıklara yakalanma riskini azaltır. Yaşlılık döneminde kendi kendine iş yapabilme yeteneğini sağlamaya yardımcı olur.

Bahane üretmeden, elimizden geldiği kadar çabalarsak sağlığımız için üzerimize düşeni yapmış oluruz. Öncelikle düzenli aktivite yapın. Düzensiz yapılan egzersiz işe yaramaz. Aşırı spor yapıp bir anda bırakmak da kilo aldırabilir. Haftada 3-4 kez yapılan, 30-60 dakikalık orta şiddette fiziksel aktivite bile sağlığımız üzerinde olumlu etkileri açığa çıkarmaya yeterlidir. Bunu uygulamanın en kolay yolu hava durumunun elverdiği sürece açık havada tempolu yürüyüş yapmaktır. Kış aylarında ise imkanınız varsa evinize koşu bandı alabilirsiniz.

‘Ev hanımıyım evde işim çok’ , ‘Gün içinde çok yoğun çalışıyorum, akşam eve gidince yorgun oluyorum’ ya da ‘İşim masa başı fakat evde çocuklar var çıkamıyorum’ diyenler işte öneriler

1.           Asansör yerine merdiven kullanın.

2.           Fırsat buldukça yürüyün.

3.           İşe yürüyerek gidin. Böylece her gün Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği 10.000 adıma ulaşmaya çalışın.

4.           30 dakikadan fazla aralıksız oturmayın.

5.           Saatlerce televizyon veya bilgisayar başında durmayın. Yapılan bir araştırmaya göre günde 1 saat televizyon izlemek yerine, ayakta hareketsiz durmak bile yılda 1-2 kg ağırlık kaybıyla sonuçlanmıştır. Bunu aklınızdan çıkarmayın.

Sizlerle bir de aktivite pramidi paylaştım. Hepsini uygulamanız belki zor fakat denemekte fayda var.

Bilmeyenler için söylemeliyim ki, 2014 yılı ‘sağlıklı yaşam için hareket et’ yılı. Aktif yaşamın miladı daha başlamayanlar için bu yıl olsun. Ertelemeyin, yarın yaparım demeyin. Bugünün işini yarına bırakmayın.

Sağlıklı, mutlu ve huzurlu günler diliyorum. Hoşçakalın..

 

DİYETİSYEN

AYLİN BAYINDIR

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN