• Dolar Alış / Satış: 8.859 / 8.875
  • Euro Alış / Satış: 10.349 / 10.367
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:03
  • Öğle: 12:20
  • İkindi: 15:42
  • Akşam: 18:16
  • Yatsı: 19:41

NEDEN OLMASIN?

17 Ekim 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1514 defa okundu.
NEDEN OLMASIN?

2009 yılında Solhan’a MYO açılması ile ilgili girişimlerin olduğu sırada YİBO yerleşkesinde bir fakülte kurulması görüşü de gündeme gelmiş ancak bu görüşe sahip çıkılmadığı için Solhan, Fakülteye kavuşamamıştı. Birçok ilçede fakültelerin olduğu göz önüne alındığında Solhan’da Fakülte 2009’da olmadı, 2019’da neden olmasın.

HABER ANALİZ

Solhan’da ilk kez kitlesel olarak farklı görüşü barındıran Sivil Toplum Örgütleri ile Sendika temsilcileri bir araya gelip Solhan’da Meslek Yüksek okul açılması görüşünü yüksek sesle dillendirmiş ve bu taleplerinin takipçisi olarak hareket etmişlerdi. Bu talep dile getirildiğinde, daha önce Solhan’da İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yapmış eğitimci ve dönemin BİNDAV Başkanı Solhanlıhemşehrimiz Yusuf Ziya Aydın, daha büyük düşünülmesi gerektiğine dikkat çekerek Solhan’da Veterinerlik Fakültesi açılması gerektiğini ifade edip 186.500 metrekare araziye sahip Yatılı Bölge Okulu yerleşkesinin fakültenin açılması için uygun olduğunu belirtmişti.

186.500 metrekare arazi üzerinde 1961 yılında yapımına başlanan ve 1964-1965 öğretim yılında hizmete açılan Solhan YİBO’da 2005 yılına kadar tek okul bu devasa alanda hizmet verirken 1911 metrekare alanda yapılan YüzenadaAnaokulu’nun2005 yılında hizmete açılması ile parçalanmaya başlandı.

Sonraki yıllarda farklı eğitim kurumlarının hizmete girmesi ile YİBO yerleşkesi olan 186.500 metrekare arazibugün; Solhan İlkokulu, Solhan Yatılı Ortaokulu, Solhan İmam-hatip Ortaokulu, Yüzenada Anaokulu, Solhan Mevlana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Sağlık Lisesi), Solhan Erkek İmam Hatip Lisesi (Pansiyonlu), Solhan Öğretmen Hüseyin Artunç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Pansiyonlu) ve Solhan Kız İmam Hatip Lisesi Pansiyonu’nun bulunduğu bir yerleşke durumundadır.

SOLHAN’DA BİR FAKÜLTE OLABİLİR ANCAK…

2009 yılında dile getirilip ancak daha sonra pek konuşulmayan Fakültenin açılması öncelikle Solhanlı yöneticilerin elindedir. İlçeye hizmet ve geleceğe yatırım yapma gayretinde olan yöneticilerin Solhan’ın geleceğine dokunmak için hareket etmeli, bir araya gelip ilçenin gerçekleri ve geleceğini masaya yatırmaları gerekmektedir.

Bir İlköğretim Okulu yerleşkesine bugün, 7 okul ve bir okulun da pansiyonunun olduğu gerçeği ile karşı karşıya kalan Solhan’ın geleceği planlaması için Solhan’ın eğitiminin fiziki yapısı ile ilgili fikri olan kişilerin bir araya gelip bunu tartışması gerekir. 2009 yılında bile Solhan gibi birçok ilçede fakülte bulunurken bugün artık Solhan’ın da çok geliştiğini ve fakülteye cevap verdiğini görmek gerekiyor.

Solhan’da bir fakülte olabilir ancak bunun için ilçedeki eğitim alanlarının fiziki olarak değerlendirilmesi ve eğitim bölgelerinde isabetli kararların alınması gerekir. Bunun için de artık birilerin elini değil Solhan’ımızın geleceği için gerekirse gövdesini taşın altına koyması gerekiyor.

2019’DA YBO TAM BOŞALABİLİR

Bu yıl hizmete açılan Solhan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu binasının yeri Hastaneye yakın olmasından dolayı Solhan Mevlana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne uygun bir yerdir. YBO yerleşkesinde bulunan Öğretmen Hüseyin Artunç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin de Sanayi Bölgesinde yapılması ve bölüm atölyeleri ile sportif faaliyetler için gerekli salon ve saha da yine Solhan Mevlana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne bina tahsisi yapacak durumda olan Üniversite tarafından yapılması ile iki okul YBO yerleşkesinden çıkarılmış olacak. 2019 yılında ön görülen yatılı okulların kapatılması durumu göz önüne alındığında bu gölgeden yatılı olan üç okul daha çıkarılmış olacaktır. Erkek İmam Hatip Lisesi de mevcut Kız İmam Hatip Anadolu Lisesi yerine ve Kız İmam Hatip Anadolu Lisesi’nin ise Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yerine taşınıp bahçesinde bulunan yurdun da kızlara tahsis edilmesi ile YBO bahçesinde bulunan Yüzenada Anaokulu dışında okul kalmamış olacak. Yüzenada Anaokulu için de Kaymakamlık Lojmanı arkasındaki alan veya Hükümet Konağı arkasındaki alan gibi bir alan belirlenip minik yavrulara da bir eğitim yuvası yapılabilir. Boşta kalan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi de geçici olarak Solhan Mevlana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile aynı binayı kullanıp yeni ve atölyeleri olan bir bina yapılana kadar bu çözüm ile eğitim öğretime devam edebilir. Mevcut bahçesinde pansiyon ve kalorifer dairesi bahçeyi daralttığı gibi atölyelere yer bulmak bile sıkıntı hal almış durumdadır. YBO yerleşkesinde olan okullara bu çözümler üretildikten sonra Erkek İmam Hatip Anadolu Lisesi öğrencileri yurt sorunu da mevcut Kız İmam Hatip Anadolu Lisesi yurdunu kullanarak çözülebilir. Bu durumda YBO yerleşkesinde bulunan yurtlar ve eğitim kurumları Bingöl Üniversitesi devredilip bir fakülte açılması talep edilebilir. Şuan Bingöl Üniversite bünyesinde açılması için YÖK’ten Diş Hekimliği Fakültesi onayı çıkmış durumdadır. Ya bu fakültenin ya da yeni bir fakülte talebi ile ilçemize fakülte kazanılması için harekete geçilebilir.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN