• Dolar Alış / Satış: 8.414 / 8.429
  • Euro Alış / Satış: 10.008 / 10.026
  • BINGOL:
  • Güneş: 5:12
  • Öğle: 12:35
  • İkindi: 16:27
  • Akşam: 19:37
  • Yatsı: 21:19

“Ne Zamana Kadar Bekleyeceğiz?”

24 Temmuz 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1086 defa okundu.
“Ne Zamana Kadar Bekleyeceğiz?”

Solhan Çağrı-Der’in İslam Ümmetine seslendiği yazılı basın açıklamasında; “Gazze`de öldürülen senin kardeşin, kirletilen mescid; senin mescidin, dil uzatılan namus; senin namusun, kırılan kollar; senin kolların, yetim bırakılan çocuklar; senin çocukların daha ne zamana kadar susacaksın. Artık namaz çıkışlarında basın açıklamaları ve evlerdeki hüzünlü dualarla yetinmek kardeşlik akidesiyle bağdaşamaz.” ifadelere yer verdi.

 İsrail’in Gazze’ye karşı başlattığı saldırıları çok sert bir dille telin eden yazılı basın açıklamasında bulunan Solhan Çağrı-Der, “Katil İsrail, vurulan ya da zarar gören evlerin Hamas tarafından roket fırlatılan yerler olduğunu ileri sürse de, bölgedeki Birleşmiş Milletler ve İHH kaynakları, vurulan bölgelerin büyük bölümünün roket atışıyla ilgisi olmayan evler olduğunu teyit ediyor” ifadelerine yer verdi.

İlçemizde İslami ve insani hayır faaliyetleri yürüten Solhan Çağrı-Der, İsrail’in Gazze’ye karşı başlattığı saldırıları çok sert bir dille telin edilen yazılı basın açıklamasında bulundu.

“Dünya Her Zaman Olduğu Gibi Korkak ve Sessiz…”

İsrail terör devletinin 7 Temmuz 2014 tarihinde başlattığı hava saldırıları sonrası ve Cuma gecesi de büyük bir kara harekâtı başlattığı hatırlatılan yazılı basın açıklamasında; “Bu harekât sırasında hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı her geçen gün artarken, Gazze`de zaten kötü olan insani durum dayanılamaz boyutlara ulaşmış, sığınma mekânı olan tüneller yerle bir edilmiştir. Kapalı yerlerde hedef tutturamayan eli kanlı katiller, artık eskiden beri olduğu gibi hastaneleri, evleri ve çocuk dolu sahilleri vurmaya başlamışlardır. Dünya her zaman olduğu gibi korkak ve sessiz… Konuşanlar ise bir avuç kamuoyu… Hıçkırıklar, dualar, lanetlemeler… Dün unutan ve bugün utanan bir ümmet…” ifadeleri kullanıldı.

“İsrail’in Kasten Ateş Ettiği Ortadadır”

Havadan, denizden ve karadan gelen saldırılarda hayatını kaybedenlerin yüzde 80`lik bölümünün sivillerin oluşturduğu belirten açıklamada, “Katil İsrail, vurulan ya da zarar gören evlerin Hamas tarafından roket fırlatılan yerler olduğunu ileri sürse de, bölgedeki Birleşmiş Milletler ve İHH kaynakları, vurulan bölgelerin büyük bölümünün roket atışıyla ilgisi olmayan evler olduğunu teyit ediyor. Kaynaklara göre en az 350 bin kişi su sıkıntısı ile karşı karşıyadır. Şu ana kadar sivil Filistinlilere ait binden fazla ev yerle bir edildiğini belirtiliyor. Ölü sayısı sürekli artarken, yaralıların sayısı binler olarak ifade ediliyor. Bulundukları bölgeden zaten mülteci durumunda olan binlerce Filistinli, başka bölgelere göç ederek ikinci ya da üçüncü kez mülteci konumuna düştü. UNRWA`ya göre kuzey Gazze`de en az 16 bin kişi yaşadıkları mahalle ve evleri terk ederek BM`ye ait okullara sığınmış durumda. İsrail saldırılarında sadece insanlar değil, geride kalanların hayatta kalmasını sağlayacak tesisler de hedef alınıyor.” denildi.  

“Vurulan Yerlere Yakın Civarda Bulunan 66 Okul Hasar Gördü”

Açıklamada, elektrik hatlarının vurulması sonucunda özellikle Gazze bölgesinin kuzey kesimlerine elektrik verilmediği belirtilerek, bunun da bölgedeki birçok tesis ve hastanenin hayati cihazlarının çalışmasında aksamalara neden olduğuna dikkat çekildi.

Filistin Sağlık Bakanlığı`na göre şu ana kadar saldırılarda 8 tane sağlık tesisi ile 4 ambulans vurulduğu belirtilen açıklamada; “Gazze`nin dünyaya çıkış kapılarında ise durum çok daha sıkıntılıdır. İsrail, saldırılarına dolaylı destek veren Mısır`daki darbe yönetimi Refah sınır kapısındaki keyfiliğini sürdürürken, saldırılar başladığından beri sadece birkaç saatliğine geçişlere izin verdi. Ancak şimdi tüneller yıkılmış durumda. Zaten oraları sürekli kapatan Mısır Firavunu Sisi, İsrail’le anlaşarak sadece bir göz boyama yapmıştı. Bölgedeki güvenilir kaynakların verdiği bilgilere göre Gazze`nin şu an acil ihtiyaç hissettiği başlıca kalemler ilaç ve gıdadır. Saldırılar öncesi zaten var olan kısıtlı imkanlar tüm giriş ve çıkışların kapatılması nedeniyle ölümcül bir durum aldı” ifadeleri kullanıldı.

“25 Bin Çocuğun Acilen Maddi ve Psikolojik Desteğe İhtiyacı Bulunuyor”

Evleri tamamen yerle bir edilen en az 6 bin kişi ile evleri oturulamayacak derecede hasar gören 8 bin 5 yüz kişinin de acilen barınma ihtiyacı bulunduğu belirten açıklamada, “Bunların yanı sıra yaklaşık 48 bin kişi, kapı ve camları kırık olan hafif hasarlı evlerde yaşadığından evlerinin tadilata ihtiyacı bulunuyor. Şu an ailelerini kaybeden 25 bin çocuğun acilen maddi ve psikolojik desteğe ihtiyacı bulunuyor. Ayrıca öğrenilmiştir ki son bir hafta içinde İstanbul`dan Telaviv`e sürekli artırılan uçak seferleriyle amaçlı bir sevkiyat yapılmaktadır.” denildi. 

“Ne Zamana Kadar Bekleyeceğiz?”

İslam Ümmetine seslenilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Gazze`de öldürülen senin kardeşin, kirletilen mescid; senin mescidin, dil uzatılan namus; senin namusun, kırılan kollar; senin kolların, yetim bırakılan çocuklar; senin çocukların daha ne zamana kadar susacaksın. Artık namaz çıkışlarında basın açıklamaları ve evlerdeki hüzünlü dualarla yetinmek kardeşlik akidesiyle bağdaşamaz. Günlerce süren ve dünyanın ilgisini çekecek toplu eylemler için daha ne zamana kadar bekleyeceksin. Şiddetli haykırışlar artık bir saatliğine değil günlerce semayı titretmeli değil midir? Ey anne; İsrailli Ayelet Şaked`in "Filistinli anneler de oğullan gibi ölmeliler" sözlerine cevap için ne bekliyorsun.  “Bu Kur’an-ı’n lanetlediği, Allah’ın lanetlediği, Resulünün lanetlediği, Meleklerin lanetlediği ve tüm ümmetin lanetlediği bu toplum baştan beri Allah Resulü’nden beri nerede La ilahe illallah diyen bir Müslüman varsa mutlaka ona kast etmiştir. Avrupa Birliği, NATO, ABD ve küfrün tüm tonları İsrail’in yanında olduğunu, sonuna kadar yanlarında olduklarını, sonuna kadar destekleyeceklerini açık seçik bir şekilde ortaya koydular. Sesi soluğu çıkmayan Ortadoğu’daki devlet bozuntularıdır. Ve gün bugündür. Kur’an gerçeği ile kardeşlerimize sahip çıkmak ve hadis düsturundan yola çıkarak, yapabiliyorsak elimizle, yapamıyorsak dilimizle, yapamıyorsak ise kalbimizle kardeşlerimize sahip çıkmak zorundayız. Bugün Müslümanlar dünyanın dört bir tarafında rabbimiz Allah’tır dediği için, peygamberimiz Muhammed’dir dediği için ve kitabımız Kuran’dır dediği için zulmün ve işkencenin en ağırına uğratılmaktadır. Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi bugün Filistin’de Müslüman kanı akıtılmaya devam ediliyor.”

“Yaşananlar yetmiyor mu? Ne zaman uyanacağız bu gaflet uykusundan… Allah bütün zalimleri Müslümanların eli ile zelil etsin.” denilerek Müslümanlara çağrıda bulanan açıklamada; “Bu saldırıları kınıyor ve Müslümanların seslerini yükseltmelerini bekliyoruz” denildi.

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN