• Dolar Alış / Satış: 9.199 / 9.216
  • Euro Alış / Satış: 10.679 / 10.698
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:21
  • Öğle: 12:14
  • İkindi: 15:21
  • Akşam: 17:47
  • Yatsı: 19:13

Ne Olacak Bu Geçişlerin Hali?

10 Kasım 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1479 defa okundu.
Ne Olacak Bu Geçişlerin Hali?

Ölümlü kazalarının da yaşandığı Solhan Şehir geçişinde Karayolları tarafından gerekli önemin verilmediğini dile getiren vatandaşlar, ölümün bile kurum için bir anlam ifade etmediğini dile getirip tepki gösterdiler. Solhan şehir geçişi transit yolu olduğundan bazı uygulamaların olamayacağının belirtildiğini söyleyen vatandaşlar, Yaygın beldesi ve Kovancılar ile Yazıkonak’ı örnek gösterip kanunun sadece Solhan’a mı özgü olduğunu sordular.

 Solhan Şehir geçişinde meydana gelen trafik kazarlarının çoğunun yayaların kurallara uymamalarından kaynaklandığı geçmiş dönemlerde Emniyet Müdürlüğü yetkilileri tarafından dile getirilmişti. Yolda meydana gelen kazalarda sürücü veya kurumların eksikliğinin hiç mi olmadığını dile getiren vatandaşlar Nasrettin Hoca fıkrasından örnek vererek Hırsızın hiç mi suçu yok? Mecazi örneklemesiyle kurumların sorumluluklarına da dikkat çektiler.

Çuvaldızı başkasına batırırken kurumların iğneyi de kendilerine batırarak bardağın her iki tarafına bakmalarını isteyen vatandaşlar, herkes kendi görev ve sorumluluklarını yapınca bu kadar sıkıntının yaşanmayacağına dikkat çektiler.

Yenimahalle Ş. Mehmet Türksever Bulvarı Atatürk İlköğretim Okulu geçişinde sıkça yaşanan trafik sorunundan dolayı bölgeye üst geçit yapıldığı ancak üst geçidin sadece bir kısım öğrenciler tarafından kullanıldığı belirtiliyor. Bunun sebebini de irdeleyen vatandaşlar, üst geçidin kullanılmamasının en önemli nedeninin ise üst geçide yakın bölgelerde refüjün açık olması olduğunu ifade ettiler.

 Üst geçidin kullanılmasının yakın bölgede refüj geçişlerinin olmamasıyla mümkün olur. Solhan’da bulunan tek üst geçidin yakınlarında (doğu ve batısında yaklaşık 200 metre mesafede refüjde açık yerlerin olmasından dolayı vatandaşlar üst geçidi kullanmaya yanaşmamakta ve zorunlulukları bulunmamaktadır. Daha önce üst geçide birkaç metre mesafede vatandaşlarca bir geçiş açılmıştı ve bu geçiş ilgili kurumlar tarafından kapatıldı. Şimdiki geçiş yerleri de üst geçide fazla mesafede değiller. Üst geçişin kullanılması için refüj da tam anlamıyla bir önlem alınmazsa bu yatırımın da bir anlamı kalmaz. Söz konusu geçişlerin proje kaynaklı olmamasından dolayı gerekli trafik işaretleri de bulunmamaktadır. Trafik işaretlerinin olmamasından dolayı sürücüler serbest hareket ettiklerinden dolayı kaynaklanan trafik sorunları yaralanma ve hatta ölümlere sebebiyet vermektedir.

“Kanunlar sadece Solhan için mi geçerlidir”

Geçtiğimiz yıllarda İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından; Trafik ışıkları ve sinyalizasyon ile üst geçit talebi Karayolları Bölge müdürlüğüne iletildiği ancak trafik ışıkları ve sinyalizasyon taleplerin karşılanmadığı, Karayolları teknik elemanlarınca yapılan incelemeler sonucunda Yenimahalle’de üst geçit yapılmasının uygun görüldüğü basına yansımıştı. Zaman zaman gerek trafik ışıkları ve sinyalizasyon uygulamaları ve gerekse hız kesici önlemlerinin alınması dile getirildiğini ancak Solhan’ın geçiş yolu olmasından dolayı bu yolda söz konusu uygulamaların mümkün olmadığının Karayolları tarafından dile getirildiğinin kendilerine iletildiğini belirten vatandaşlar şu ifadeleri kullandılar:

“Solhan şehir geçiş projesinin kilitli parke taşı ile yapılmasının yolda hızın engellenmesi için olduğunu belirttiler. Ancak yollardaki hızın düştüğünü pek göremiyoruz. İlçenin doğusunda Muş iline bağlı Yaygın beldesi de aynı D-300 Karayolu geçişinde bir yerdedir. Yolu sıcak asfalt ve belde merkezinde trafik ışıkları mevcuttur. Ayrıca Elazığ iline bağlı D-300 karayolları güzergâhında bulunan Kovancılar ve Yazıkonak ilçelerinde de trafik ışıkları ve işaretleri mevcuttur. Söz konusu Solhan olunca karayolları kanunu var oluyor. Bu kanunlar sadece Solhan için mi geçerlidir. Ölümlere sebebiyet verilmemesi için gerekirse kanun bile çıkarılabilmelidir. Bizde, mevcut kanunlar bile yerlere göre esneklik içinde olabiliyor. Solhan’da trafik kazasından dolayı ölümlerin yaşanmasının hesabını kimler ödeyecek? Bunun muhasebesi yapılmıyor mu?”

“Yetkililer, sorunları çözme adına harekete geçmeliler”

Gerek vatandaşlar tarafından refüjda bazı geçişler açılmış ve gerekse çalışmalar yapıldığında bazı geçişler sağlanmıştır. Ancak bu geçişlerin olduğu bölgelerde hiçbir işaret olmadığından yolu kullanan sürücüler söz konusu bölgelerden seyir halindeyken refüj geçişini kullanan yayayı görmeyebilir. Refüj telleri ile pareler seyreden sürücünün birkaç metre yakınının dışında telin diğer tarafını görmesi de mümkün değildir. Geçiş verilen bölgelerden yayaların her an geçebileceğini belirten işaretlerin konulması gerekmektedir.

Kavşaklar arasında belli bir mesafenin olması gerektiğini ve bunun da yine duruma göre ihmal edildiğini belirten vatandaşlar, İlçe merkezindeki kavşaktan Muş güzergâhında takriben 200 metre mesafede yine geçiş verilip vatandaşların hizmetine sunulmuş ve en çok kullanılan geçiştir. Daha doğuya giderken vatandaşlarca iki – üç noktada teller sökülerek yeni geçişler açıldığından trafik sorununa sebebiyet vermektedir. Aynı güzergahta BİM mağazası yanında yeni terminale giden yolun karşısında yine geçiş vatandaşlarca açılmıştı ancak bu geçişin kapatılması ile ilgili çalışmalar yapılmaktadır. Çarşıda bir geçiş takriben 200 metre sonra yapılmışken diğeri uygun değil diye kapatılmaktadır. Bunun kapatılması ile sürücüler yolun karşısına geçmek için yaklaşık bir kilometre yol gitmek zorunda kalmaktadırlar. Ayrıca garaja geçiş için de bu bölge büyük önem arz etmektedir. Yetkililerin söz konusu geçişler ile ilgili ciddi bir çalışma yaparak sorunları çözme adına harekete geçmeliler.”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN