• Dolar Alış / Satış: 17.348 / 17.379
  • Euro Alış / Satış: 18.275 / 18.308
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:48
  • Öğle: 12:32
  • İkindi: 16:28
  • Akşam: 19:55
  • Yatsı: 21:49

MYO ÖĞRENCİLERİNDEN 8 MART PROGRAMI

11 Mart 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1383 defa okundu.
MYO ÖĞRENCİLERİNDEN 8 MART PROGRAMI

‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ programında konuşan Okumuş, “Annelik ve kadınlıkla ilgili söylenecek mutlaka çok şarkılar, türküler, şiirler, gazeller, ayetler, hadisler vardır. Yani erkek ile kadın anne ile baba bir elmanın iki yarısı gibidir.” dedi.

Solhan’da Solhan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu öğrencileri tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü programı düzenlendi.

Solhan Kültür merkezinde düzenlenen Programa; Solhan Kaymakamı Fatih Okumuş, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali İhsan Yanılmaz, Solhan Devlet Hastanesi Başhekimi Murat Döğer, Solhan Belediyesi Eski Başkanı Niyazi Çavuşoğlu, AK Parti İlçe Başkanı Nihat Doğu, kurum amirleri, MYO Öğrencileri ve vatandaşlar katıldı.

Solhan Kaymakamı Fatih Okumuş’un konuşmaları ile başlayan programda öğrenciler tarafından türküler seslendirilip 8 Mart konulu tiyatro gösterisi yapıldı.

Programda konuşan Kaymakam Okumuş; “Tabi 8 Mart’ın çıkış noktasını ben dünya emekçi kadınlar günü olarak biliyorum. Belki 80 yılına kadar bu şekildeydi. 80 yılından sonra kabaca Türkiye’nin de dahil olduğu bir sistem çıktı. 14 Şubat sevgililer gününe rakip olarak düşünüldü. Hatta Rusya’da 8 Mart’ta satılan çiçek sayısı 14 Şubatta satılan çiçek sayısının en az üç katıymış. Normalde nişanlıları, sevgilileri, eşleri olan kişiler 14 Şubatta çiçek verir. Dolayısıyla 8 Mart ve 14 Şubat gibi günlerin 3-4 güne sığdırılamayacak kadar ehemmiyetli olduğunu düşünüyorum. Ayeti kerimede; ‘kendisinde huzur bulasınız diye sizlere eşler yarattık’ diye geçiyor. Eş tanımı bu şekilde. Annelik ve kadınlıkla ilgili söylenecek mutlaka çok şarkılar, türküler, şiirler, gazeller, ayetler, hadisler vardır. Yani erkek ile kadın anne ile baba bir elmanın iki yarısı gibidir. Adem (a.s) yaratıldığında duasında; dertleşebileceğim oturup konuşabileceğim diye talep ediyor cenabı Allah’tan. Daha sonra Hava annemiz yaratılıyor. Yine Peygamber efendimiz (s.a.v) dört kadından bahseder. Dört kadın cennetin en üst köşelerinde, en âli mevkilerde olacaklardır diye hadis-i şeriflerinde bizlere haber vermişler. Bunlardan bir tanesi Hz. Hatice’dir. Benim literatürüm bu, okuduğum kaynaklar bunlar olduğu için bunları söylüyorum. Başka bir arkadaş belki farklı şeyler söyleyebilir. Hz. Aişe validemiz Hz. Hatice validemizin adı anıldığında efendimiz (s.a.v)’a Allah sana daha âlâsını verdiği halde niye hüzünleniyorsun diye sorduklarında Peygamber efendimiz şöyle diyor; Hz. Hatice bana kimse inanmazken yanımdaydı, hiçbir şeyim yokken malından bana verdi, Allah ona cennetten bir köşk verdi. Dolayısıyla Hz. Hatice benim için çok farklı diyor. Şemsi Tirmizi’nin bir sözü var; ‘bilmeyene kadın nefis gibi bilene nefes gibidir’ diyor. Dolayısıyla yine kadınlar bir elmanın iki yarısı, sırdaşımız, dostumuzdur. Meşhur bir söz vardır önce refik sonra terik derler. 8 Mart’a dikkat çekme adına, kadının, kızın, eşin önemine dikkat çekmek için yaptınız güzel bir şey. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Haber: Abdulhamit Bildik

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN