• Dolar Alış / Satış: 12.079 / 12.1
  • Euro Alış / Satış: 13.597 / 13.622
  • BINGOL:
  • Güneş: 7:06
  • Öğle: 12:17
  • İkindi: 14:49
  • Akşam: 17:06
  • Yatsı: 18:37

MYO, GELİŞİME VE KALKINMAYA KATKI SAĞLAMALI

3 Mart 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1475 defa okundu.
MYO, GELİŞİME VE KALKINMAYA KATKI SAĞLAMALI

Solhan’a açılacak olan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu’nun arsa temininden sonra yapılmasına başlanmadan vatandaşlar, yeniden okulun yapılacağı yer ile ilgili eleştirilerde bulunurken yerin yetersiz oluşundan dolayı yeniden değerlendirilmesini istediler.

 Solhan’da Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu (MYO) açılması kararından sonra dikkatler MYO’nun nerede yapılacağına çevrilmişti. Solhan Devlet Hastanesi yanında bulunan Gençlik Hizmetler Spor İlçe Müdürlüğü’ne ait arsanın yapılan arsa takası sonucu verilmesi ile okulun yakın zamanda yapılmaya başlanacağı belirtiliyor.

Solhan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu arsa tahsisi için yapılan çalışmalar zamanında da tepkilerin olduğunu ancak bunların dikkate alınmadığını söyleyen vatandaşlar, sadece üç-beş alanda hizmet edecek bir yüksek okul için bile olsa yapılacak yerin uygun olmadığını belirtirken yatırımın 10-15 yıl sonrası dahi için olsa iyi gözden geçirilmesi gerektiğini aktardılar.

Solhan’da Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu’nun yapılması bile ilçe için önemli bir adım olduğunu belirten vatandaşlar, bu önemli yatırımın daha geniş alanda yapılması gerektiğini belirttiler.

Solhan’ın hızla gelişen bir ilçe olduğunu ve MYO’nun yapılacağı yerin mahalle arasında sıkışacağından gelişime de kapalı olacağına dikkat çeken vatandaşlar, daha öncede belirtildiği gibi okulun Bingöl güzergahında geniş bir alanda yapılmasının gerektiğini ve yetkililerden bina yapılmadan tekrar yer ile ilgili kararı gözden geçirmelerini istediler.

 “MYO, İLÇE DIŞINDA GELİŞMEYE MÜSAİT BİR ALANDA YAPILMALI”

2009 yılından buyana açılması gündemde olan ve daha sonra açılması kararlaştırılıp Bingöl Üniversitesi bünyesinde kurulan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu’nun arsa tahsisinin yapıldığı da Temmuz 2014 başında Kalkınma Bakanı Dr. Cevdet Yılmaz tarafından açıklanmıştı.

Okulun söz konusu alanda yapılması yeniden konuşulması ile vatandaşlar tarafından yer konusu tekrar gündeme geldi.

MYO’nun Solhan’ın gelişmesine ve kalkınmasına ivme kazandıracağını söyleyen vatandaşlar, “MYO’nun yapılacak yer, okulun büyümesi ve gelişmesi için çok önem arz etmektedir. İlçe merkezinde bir mahalle içine veya dar bir alana sıkıştırılmamalıdır. MYO, bir binadan ibaret düşünülmemelidir. Okulun açılması ile sosyal alanları veya tesislere ihtiyacın oluşundan geniş bir alana ihtiyaç duyulmalıdır. Hatta ileride başka bölümlerin getirilmesi için veya bir fakültenin açılması da düşünülerek iyi bir planlama yapılmalıdır. MYO binasının kampüs oluşturulabilecek geniş bir alanda yapılması için yeni arsa temini ve yeni bina yapımı gerekir. MYO’nun hemen açılması ve öğrenime başlaması hastaneye yakın olmasından dolayı çok ideal bir yerdir. Ancak ileriki süreçte yeni bölümler için ise sanayi sitesi bölgesinde hazine arazisi MYO’ya devredilmelidir. MYO, bir yüksek öğrenim kurumudur. Artık günümüzde orta öğretimler için bile kampüs alanı düşünülmeye başlanmışken yüksek öğretim kurumlarının dar alana sıkıştırılmasının görüşmeleri bile yapılmamalıdır. Öğrencilerin dinlenme alanları sosyal ve sportif faaliyetler için okulun kendi alanında kendi yeri olmalıdır. Bu sebeple MYO’nun dar alana değil geniş ve gelişmeye müsait bir alana yapılması gerekir. Dar bir alana yapılması düşünülemez.” ifadelerini kullandılar.

MAHALLE İÇİNDE ÜNİVERSİTE OLMAZ

Yapılacak olan MYO’nun çok büyük bir kampüse sahip olmadığından dolayı mahalle arasında bir ortaokul veya lise gibi olacağını belirten vatandaşlar, okulun ilçenin kalkınması ve gelişimine de büyük katkı sağlaması gerektiğini aktardılar.

Okulun mahalle arasında olması ile öğrencilerin okuldan çıkınca gözlerini mahalle içinde açacağından dolayı hem öğrencilerin rahat bir alanı olmayacağını ve hem de mahallenin bu atmosferi kaldıramayacağını savunan vatandaşlar, MYO’nun gelişime açık bir alana yapılması ile çevresinin gelişim sağlayacağını böylelikle hem ilçenin gelişimine hem de kalkınmasına büyük bir katkı sağlanacağını belirttiler.

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN