• Dolar Alış / Satış: 15.789 / 15.817
  • Euro Alış / Satış: 16.563 / 16.593
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:58
  • Öğle: 12:25
  • İkindi: 16:19
  • Akşam: 19:33
  • Yatsı: 21:17

‘MÜSLÜMAN GENÇLİK VE GELECEĞİMİZ’

29 Mayıs 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
924 defa okundu.
‘MÜSLÜMAN GENÇLİK VE GELECEĞİMİZ’

Dinç, “Ey Türk Gençliği diyenler de Ey Kürt Gençleri diyenler de eğer Kur’an’dan nasibini almamışsa, eğer Resulü Ekrem’in (sav) hayatından sizlere seslenmiyorlarsa; o sesleri elinizin tersiyle atın. Kur’an’la sizlere seslenenlere kulak verin. Önce gençliğin kıymetini bilmek için Kur’an’da bir yolculuk yapmamız lazım.” dedi.

Solhan Çağrı-Der tarafından Solhan Belediyesi Kültür Merkezi’nde ‘Müslüman Gençlik ve Geleceğimiz’ konulu bir konferans düzenlendi.

Düzenlenen konferansa konuşmacı olarak katılan Zeki Dinç, baharın biteceğini ve baharın bittiği gibi gençliğin de biteceğini belirtip, daha sonra ya ebedi alam olan cennet gençliğine katılacağını ya da Allah muhafaza kaynar suların döküldüğü bir ebedi hayata girileceğini söyledi.

Umre ile ilgili bir anısını paylaşarak konuşmasını sürdüren Dünç, “Resulü Ekrem (sav) huzuruna gidiyoruz ve büyük bir heyecan benim kafilemde arkamda bir anda kendi kendime dedim ki, “ey ihtiyari, her defasında Allah’a söz veriyoruz. Resulullah (sav) selam getiriyoruz. Ya Rabbi ben şimdi neyimi arz edeyim, nasıl Resulü Ekreme selam göndereyim’ diye başım önüme düştü. Kafilede bekliyor, sonra sizin burada her tarafta kutladığınız ‘kutulu doğum’lar aklıma geldi ‘Ya Rabb’im ben münferit olarak hiçbir şey yapmadım ama benim arkamda Elhamdülillah bir cemaat var ve Onlar şu anda Türkiye’nin her tarafında senin Resulü Ekrem’in muhabbetini sevgisini anlatmaya çalışıyorlar.’ Sonra biraz daha başımı kaldırdım ‘Ya rabbim’ dedim ‘ben öyle bir cemaatten geliyorum ki; bu cemaatin çok kıymetli Selahattin Eyyübileri, Hüseyinleri, Yasin Börüleri, şehit Ziyaları ve şehit Süleymanları var.’ Başımı kaldırdım ‘Ya Rabb’im ben onları arkama alarak senin Resulüne selam vermek istiyorum’ ve inanın başımı kaldırdım ve gittik selam verdik. Niye bu olayı anlattım? Eğer biz gerçekten öyle Allah’ın istediği şekilde gençler olursak, Allah’ın istediği cemaatsal yapıda gençler olursak, Allah resulüne başımız dik selam verdiğimiz gibi kabir kapısından daha iyi inşallah ahrete başımız dik gideriz. Bir şehidin yetişmesinde bizim emeğimiz varsa ise orada başımız düzelecek ama inanın eğer biz canını Allah için verecek bir şehit yetiştirememişsek o zaman başımız önümüze düşecek. Gönül isterdi ki her birimiz Camiye uğradığımız gibi içki büfelerinin önüne uğrayalım ve o belaya müptela kılınmış olan gençlerimizin elinden tutalım. Her birinizin yanında içkiye müptela olan bir gencimiz, kumar başında gençliğini mahfeden her bir gencin elinden tutup burada sizinle beraber olmasını isterdim. Hiç namaz kılmayanların da burada olmasını isterdim. Onun için ben konuşmamı değiştiriyorum. Demek ki bizler Evet, ‘darulerkam’da oturmuş, onu lezzetini almış ama sadece kendimizi düşünüyoruz, sadece kendi gençliğimizi kurtarmanın yoluna düşmüşüz. Sirkeleneceğiz işte o zaman buradan başlayacağız. Gençliği kurtarmak bu değildir. Kendi nefsi ile uğraşan bir insan asla ve asla kendi ailesini kurtaramaz. Biz çerçeveyi ne kadar geniş tutarsak o kadar başarıya ulaşırız. Kendimizi tek düşünürsek, ailemizi kurtaramayız. Ailemizi tek düşünürsek Solhan’ı kurtaramayız. Solhan’ı tek düşünürsek, Bingöl’ü kurtaramayız. Sadece Bingöl’ü düşünürsek, Türkiye’yi kurtaramayız. Türkiye tek düşünürsek Dünya’yı kurtaramayız ve sadece Dünya’yı düşünürsek ahireti kurtaramayız. Onun için bizim hedeflerimiz büyük olacak. Bizim gençlerimizin hedefi büyük olacak.” ifadelerini kullandı.

“KUR’AN’LA SİZLERE SESLENENLERE KULAK VERİN”

Dinç, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Çok nutuklar dinlediniz değil mi? Ey Türk Gençliği diye niceleri size seslendi ama sonunda ne yaptılar biliyorsunuz? Ezanımızı kaldırdılar, Kur’an-ı’mız da kaldırdılar. Sizin imanınızı sizden almaya çalıştılar. Karakoçan’a girerken Yolçatı’da hemen tepede bir genç var Muhammed Hanefi. Hani size Ey Kürt gençleri diyenleri tanımak için size onu örnek veriyorum. Size onun selamını getirdim. Üniversitede sizin gibi gençler ile tanışıyor, içkiyi bırakıyor, her türlü kötülüğü bırakıyor ve İslam’a teslim oluyor. Yaz aylarında Camide Kur’an dersleri vermeye başlıyor. Muhammed Hanefi tehditler alıyor, ‘biz devrimci gençlik yetiştiriyoruz, sen İslami bir gençlik yetiştiremezsin’ diye. PKK’nın baskılarına maruz kalıyor. Gece evinden çıkarıyorlar ve sabaha kadar bağlıyorlar, bütün vücudunda işkence ede ede ve en son baltayla boğazını keserek şehit ettiler. Beytullah’ın yanında Peygamber (sav) olduğu evin önünde sohbetimi yaparken her ilden insanlar katılmıştı ve aynı şeyi o zaman onlara da söyledim. Fazla yorulmaya gerek yok. Ey Türk Gençliği diyenler de Ey Kürt Gençleri diyenler de eğer Kur’an’dan nasibini almamışsa, eğer Resulü Ekrem’in (sav) hayatından sizlere seslenmiyorlarsa; o sesleri elinizin tersiyle atın. Kur’an’la sizlere seslenenlere kulak verin. Önce gençliğin kıymetini bilmek için Kur’an’da bir yolculuk yapmamız lazım. En süratli yolculuk Kur’an’la yapılan yolculuktur.”

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN