• Dolar Alış / Satış: 9.199 / 9.216
  • Euro Alış / Satış: 10.679 / 10.698
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:21
  • Öğle: 12:14
  • İkindi: 15:21
  • Akşam: 17:47
  • Yatsı: 19:13

MİRAÇ’LA GELEN HEDİYELER…

13 Mayıs 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
737 defa okundu.
MİRAÇ’LA GELEN HEDİYELER…

Peygamber Efendimizin Miraç’tan döndüğünde üç hediye ile geldiğini belirten Numanoğlu, “bu hediyeler; Namaz, Amene’r-resûlü diye bildiğimiz Bakara Süresinin son ayetleri ve Hz. Muhammed (s.a.v) ümmetinden olup da Allah’a şirk koşmayanların diğer günahlarının af edilebileceği müjdesi vermesidir” dedi.

Tüm ülkede olduğu gibi Solhan’da da Miraç Kandili münasebetiyle Camilerde ve Sivil Toplum Kuruluşları merkezlerinde programlar düzenlendi.

Tüm İslam âleminde olduğu gibi Solhan’da da Miraç kandili huşu içinde idrak edildi. Miraç Kandili münasebetiyle Ulu Camiinde düzenlenen programda Kur’an-ı Kerim ve Mevlid okundu.

Solhan Ulu Cami’de Miraç’ın anlam ve önemi hakkında vaaz veren İlçe Vaizi Osman Numanoğlu, cemaate hitaben bu gece burada toplanmanın sebebini Resullulah (s. a.v) efendimizin Recep ayının 27 gecesi miraca çıkmış olması olduğunu belirtti.

Numanoğlu, “Miraç bir mucize olarak İnsanoğlunun aklının havzasının zorlandığı ama Allah’ın gücüne, kuvvetine, kudretine inananlar için imkan dahilinde olan İsra ve Miraç olayının yıldönümü münasebetiyle bu gece bu güzel programımızı icra ediyoruz. Belki tarihte bu olayın gerçekleşmesi ile ilgili tarih anlamında farklı rivayetler vardır. Yani mutlaka Recep ayının 27’nci gecesidir diye bir kayıt koymak zordur veya hangi yıl olduğunu tespit etmek belki zordur. Fakat bu muhakkak ki ayeti kerime ile sabittir ki özellikle bu olağanüstü olayın birinci safhası olan İsra Kuran’da sabittir. Cenabı Allah Hz. Muhammed Mustafa (sav) efendimizi bir gece Mescidi Haram’dan alarak Mescidi Aksaray’a götürdüğünü Kuran’da bize haber veriyor. Elbette ki Miraç ile ilgili söylenecek söz çoktur. Allah’ın hiçbir zaman kendisine inananları yalnız bırakmadığını bunun en güzel örneği olarak da Hz. Muhammed Mustafa (sav)’i en zor zamanında amcasını kaybettiği yıl en büyük destekçisi olan annemiz Hazreti Hatice’yi kaybettiği yıl ve özellikle Taif’te başına gelen sıkıntılı olaylardan sonra Cenabı Allah Hz. Muhammed Mustafa (sav) onun şahsın da O’nun ümmetini kullarını yalnız bırakmayacağını, desteksiz bırakmayacağını, sahipsiz bırakmayacağını, bir kez daha bize göstermiştir. Şimdi çok kısa bir süre için Hz. Muhammed (sav)’in gözünden Miraç’ı düşünün Hz Muhammed Aleyhisselam’ı tasdik eden Hz Ebubekirin gözünden Miraç’ı düşünün ve Hazreti Muhammed Aleyhi ve selamı İnkar Eden getirdiği davayı getirdiği dini reddeden insanların gözünden Cenabı Allah’ın Hz. Muhammed’e böyle bir destek verdiği anı düşünün. Bu kıyamete kadar böyledir. Kıyamete kadar Cenabı Allah Hz. Muhammed’in destekçisidir. Dininin destekçisidir. Hz. Muhammed Mustafa (sav) yolundan gidenlerin destekçisidir.” İfadelerini kullandı.

MİRAÇ’TA ÜÇ HEDİYE

Müslümanlar olarak Miracın keyfiyetini bilmediğimizi belirten Numanoğlu, “Hz. Muhammed (as) ne ile gitti, Nasıl bir araçla gitti, Mescidi Aksa’ya nasıl gitti, göğe nasıl çıktı, orada Cenabı Allah’la ne konuşuldu? Bunlar bize kapalı perdelidir ama biz hiç tereddüt etmiyoruz ki bu olay vuku bulmuştur. Bu Allah’ın gücüdür kudretidir. Bizler bu mübarek gecelerde bu mevlütleri bu Kuranı Kerim ziyafetleri yaparak üzerimize düşen görevleri yerine geçirmiş oluyor muyuz? Bu geceler bunun için mi vardır? Aslında bizim önemle üzerinde durduğumuz nokta burasıdır. Biz Miracımızı vesile ederek Resulullah’ın yolunu tutarsak Miraç’ı hakkını vermiş oluruz.  Miraç’ta yine Resulullah’ın bize getirdiği 3 mübarek hediyesi vardır. Diyoruz ki Beş vakit namaz, Bakara suresinin son ayetleri (Amenerrasulü) ve Allah’a şirk koşmadan ölen Müslümanların cennete gireceklerine dair müjde. Bu güzel hediyeleri Allah’ın Resûlü (sav) getirmiştir.  Miraç’ın hediyesine iltifat etmeyen insanların Miraç’ı kutlamalarının bir manası olur mu? Beş vakit namaza iltifat etmeyen beş vakit namazını kılamayan bir Müslümanın kendisine bu alışkanlığı kazandırmayan Bir Müslümanın Miraç’tan ne anlamasını umarız. Allah’ın Resûlü (sav) Miraç’tan geldi bize ne getirdi? Biz ne aldık Miraç’tan Miraç bize ne kazandırdı. Biz bunu alınca Allah’ın izniyle iş olacak. O yüzden gençler sevgili kardeşlerim hep söylüyoruz madem ki bu gece gibi bir gece de 5 vakit namaz farz kılınmış yapacağımız güzelliklerden bir tanesi de biraz kaza namazı kılmaktır diyoruz. Her zaman ama aslında eksik söylüyoruz. Aslında şöyle dememiz gerekmez mi Öncelikle namaz kılanlardan olmaya karar vermemiz gerekmez mi? Allah’u Teala Halili İbrahim’in ağzından bize şu duayı öğretiyor ‘ya Rabbim beni ve zürriyetimi namaz kılanlardan eyle’ diyor. Peki, sizce namaz kılıp günah işlemeye devam edenlerden mi eyle diyor, namaz kılıp haram yiyenlerden mi eyle diyor?  İslam dininin dilinde namaz kılmak demek dindar olmak demektir. Yani bir Peygamberin Yarabbi beni ve evlatlarımı namaz kılanlardan eyle diye dua etmesi beni ve evlatları mı sana karşı kulluk görevlerini hakkıyla yapanlardan eylesin demesidir. Cenabı Allah o mübarek gece hatırına belki dediğim gibi 27 Miraç olmasa bile o mübarek gece hatırına bizleri kendisine kul, Hz. Muhammed Mustafa (as)’a ümmet eylesin.” Şeklinde konuştu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN